Болка во долниот предел на стомакот

андријана

Нов член
26 септември 2013
1
0
1
30
дали тоа укажува на болни јајници или може и нешто пострашно?
веке подолг период ми се појавува страшна болка во долниот предел на стомакот и постојано мислев дека ми се јајниците, но одам на лекар нема ништо на нив, некој пат ми кажат циста..некој пат ми кажат воспаление и ништо не ми помага се почесто се појавуваа таа тапа болка...дали знаете шо највеќе помага за лекување на болката?
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,329
3,017
1,133
дали тоа укажува на болни јајници или може и нешто пострашно?
веке подолг период ми се појавува страшна болка во долниот предел на стомакот и постојано мислев дека ми се јајниците, но одам на лекар нема ништо на нив, некој пат ми кажат циста..некој пат ми кажат воспаление и ништо не ми помага се почесто се појавуваа таа тапа болка...дали знаете шо највеќе помага за лекување на болката?
Треба да се исклучи воспаление.Мокраќа и крв да се прегледа. Добар гинеколог да види колкави и какви се цистите.Комјутерска томографија на стомак и магнетна резонанца да се направи. Не оставај така, мора да се види од кај е болката.
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,492
14,405
1,683
во светот на бајките
дали тоа укажува на болни јајници или може и нешто пострашно?
веке подолг период ми се појавува страшна болка во долниот предел на стомакот и постојано мислев дека ми се јајниците, но одам на лекар нема ништо на нив, некој пат ми кажат циста..некој пат ми кажат воспаление и ништо не ми помага се почесто се појавуваа таа тапа болка...дали знаете шо највеќе помага за лекување на болката?
да не се праам докторка ама има некое жариште штом има болка,прегледај се поскоро на лекар...
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
872
1,103
393
26
Струмица
јас имав такви болки кога имав песок во бубрезите, бидејќи имав и инфекција на мочните патишта, така да земи си крв и мокрача и ќе видиш дали е од тоа или пак можеби е нешто до јајниците, ако немаш ништо со мочните патишта, тогаш правец кај некој добар гинеколог и да види тој :) а сега засега пиј многу чај од брусница и увин чај
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,761
785
1,133
Skopje
Можно е многу работи да се,болката во абдоменот е приближно иста,а симптомите се показател за проблематиката односно проблемот,не се исклучува можноста за исрасток кај матката (миом) и тој знае да предизвикува болки кај абдоменот,доаѓаме до тоа дека најкомпетенте за лоцирање на проблемот е доктор односно Гениколог вака сме само на предпоставки...