Болка во грлото

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Еве вака ќе ве замолам за совет.. Нешто цел ден ме боли грлото, имам многу јака болка и осеќам како да ме нешто гребе. Но освен тоа ме боли и главата и ми тече носот со што се сомневам дека се работи за настинка. Е сега помогнете со грлото што да правам само колку да ја поминам ноќва,а утре и така ќе идам на матичен за понатамошна терапија?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady* and - Dee Dee -

- Dee Dee -

Активен Член
22 април 2012
70
110
33
23
Еве вака ќе ве замолам за совет.. Нешто цел ден ме боли грлото, имам многу јака болка и осеќам како да ме нешто гребе. Но освен тоа ме боли и главата и ми тече носот со што се сомневам дека се работи за настинка. Е сега помогнете со грлото што да правам само колку да ја поминам ноќва,а утре и така ќе идам на матичен за понатамошна терапија?
Пробај со Септолете едно а ако немаш стави си црн пипер и жешка ракија на некој завој и врзи го на вратот .. Ваљда ке ти помине.. (hug)
 

street_chic

Староседелец
14 февруари 2012
1,433
3,678
723
Portofino, Italy
Според симптомите или настинка, или алергија ти е. Земи зовриј вода со една лажица сол, и стој над водата 15 мин (покриј се со крпа дури дишиш од зовриената вода), и ако имаш парацетамол, витамин Ц или фервекс - напиј се.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Сега за сега носот го средив со оперил, чај се напив за грлото.. Пред легнување и лимунада уште.. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: - Dee Dee -

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,653
1,683
Normandy
Фервекс, кафетин колд, ц витамин, септолете, мед, Lad. Ако ниедно од ова не пали, пиј ги 2-3 дена, ќе го намалат бар ударот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: - Dee Dee - and Hip.Hop_MKD

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Фервекс, кафетин колд, ц витамин, септолете, мед, Lad. Ако ниедно од ова не пали, пиј ги 2-3 дена, ќе го намалат бар ударот.
Џабе тоа ни за мала болка не ми помога.. Само јак антибиотик Амоксиклав и друго ништо. Тоа се е за ублажување на симптомите, но не и да помине..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: - Dee Dee -

важна

Истакнат Член
14 февруари 2012
552
695
93
32
Скопје
Само антибиотик ќе ти помогне, јас имав ист проблем со грлото пред една недела и само се залажував дека ќе ми помине без лек, ама ништо...пиев по цел ден чаеви и ништо...отидов на лекар, ми препишаа капсули и еве ме сеа фала богу сум како нова :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD and - Dee Dee -