Боб Марли | Црнобело Форум

Боб Марли

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
27
Битола
„Љубовта никогаш не би не оставила сами“ – пееше легендарниот Неста Роберт Марли, пророкот на растафаријанството – религија заснована на мир, љубов и единство. Биографите забележуваат дека првата љубовна романса завршила поразително за поетот на осаменоста. Врската ја прекинал постариот брат на девојката, префрлајќи му за неговото расно потекло: „Не сакаме никаков белец во нашата лоза“. Несомнено, Неста имал доволно причини да ја негува омразата. Поради бојата на кожата на татко му бил дискриминиран како „белец“ во родната Јамајка. Поради својата боја на кожа, почувствувал што значи да си „црнец“ во САД, каде што се преселила мајка му. Но, Боб не ја негуваше омразата, туку обединувачката љубов: „One love, one heart/Let’s get together and feel all right.“тој еднаш рекол јас немам предрасуди кон себе си. Татко ми беше бел, а мајка ми црна. Нека ме викаат полу-каста или како им е мило. Јас не сум на ничија страна. Нити сум на страна од црнците, ниту пак од страна на белците. Јас сум од страна на Бог, оној кој ме создаде и кој е причина да водам потекло од белец и црнкиња.“
човекот што не беше прифатен од никого, човекот кој ја имаше најголемата причина да мрази некого станал еден од најпознатите борци за мир?? тешко ова мора да е некое сценарио за некој американски филм……
не ова е вистина , но сепак боб марли повеке е познат по тоа дека тој дека беше посветен растафаријанец, косата му беше долга и во суканици, а пушеше и марихуана како начин на причестување. КАКО НАЧИН НА ПРИЧЕСТУВАЊЕ…… а од тука се прашувам зошто сите го сметаат боб марли како некој наркоман а не го гледаат како човек кој се бори за мир во светот преку својата музика и своите песни и ја користеше марихуаната како начин да дојде поблиски до бога?? зошто се уште не мозиме да сватиме дека марли беше еден вид на спасител на луѓето зашто тој веруваше дека може да го излечи расизмот и омразата………. буквално да го излечи со внесување на музика и љубов во животите луѓето . еден ден тој се спремаше за неговиот настап кој човек дојде во неговиот дом и го застрела…. два дена подоцна тој излезе на сцената и поцна да пее. тогаш некој го праша зошто? тој му одговори луѓето што се трудата да го направат светот лошо место , не земаат слободен ден, па тогаш како да земам и јас….

еве една тема тука за човекот кој го поштовам многу, човекот кој ја ширеше љубовта н оза жал малкумина го разбраја, иначе тексто погоре е напишан од мене..
 

Wild.One

Истакнат Член
17 јуни 2012
197
147
343
Wonderland
ЈуТјуб - место каде сите реге песни се од Боб Марли :giggle
Red Red Wine е од UB40, Ain't no sunshine од Bill Withers, Bad Boys од Inner Circle итн.
Го обожавам значи, слаткоречив и искулиран тип кој го интересира само растафарито и бонгот, ништо друго. Направил многу добри песни, а и многу добри цитати + 11 деца(се претпоставува дека се повеке) :D
Најтажно што го имам прочитано занего се последните зборови што му ги кажал на син му Зиги, 'Парите не можат да купат живот'.
Еве еден цитат кој ми остави најголем впечаток..​
“Only once in your life, I truly believe, you find someone who can completely turn your world around. You tell them things that you’ve never shared with another soul and they absorb everything you say and actually want to hear more. You share hopes for the future, dreams that will never come true, goals that were never achieved and the many disappointments life has thrown at you. When something wonderful happens, you can’t wait to tell them about it, knowing they will share in your excitement. They are not embarrassed to cry with you when you are hurting or laugh with you when you make a fool of yourself. Never do they hurt your feelings or make you feel like you are not good enough, but rather they build you up and show you the things about yourself that make you special and even beautiful. There is never any pressure, jealousy or competition but only a quiet calmness when they are around. You can be yourself and not worry about what they will think of you because they love you for who you are. The things that seem insignificant to most people such as a note, song or walk become invaluable treasures kept safe in your heart to cherish forever. Memories of your childhood come back and are so clear and vivid it’s like being young again. Colours seem brighter and more brilliant. Laughter seems part of daily life where before it was infrequent or didn’t exist at all. A phone call or two during the day helps to get you through a long day’s work and always brings a smile to your face. In their presence, there’s no need for continuous conversation, but you find you’re quite content in just having them nearby. Things that never interested you before become fascinating because you know they are important to this person who is so special to you. You think of this person on every occasion and in everything you do. Simple things bring them to mind like a pale blue sky, gentle wind or even a storm cloud on the horizon. You open your heart knowing that there’s a chance it may be broken one day and in opening your heart, you experience a love and joy that you never dreamed possible. You find that being vulnerable is the only way to allow your heart to feel true pleasure that’s so real it scares you. You find strength in knowing you have a true friend and possibly a soul mate who will remain loyal to the end. Life seems completely different, exciting and worthwhile. Your only hope and security is in knowing that they are a part of your life.” - Bob Marley
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kiril