Блогирање и пишување текстови на веб страни

Danny S

Староседелец
11 октомври 2018
18
14
1,003
28
Здраво на сите ме интересира дали некој има некакви информаци за овие работи. Некои веб страни каде што може да се објавуваат некои текстови идеи и слично?
 

Danny S

Староседелец
11 октомври 2018
18
14
1,003
28
Idejata e toa ako moze na ovoj nacin da se zaraboti, zosto da ne se... Pokraj fakultetot (koj si ima prakticen del), jas od doma rabotam veke nekoi raboti no sakam uste nesto plus da si rabotam.. zatoa ja otvoriv temava ako nekoj ima nekakvi informacii povrzani so tema neka gi spodeli, fala mnogu i golem pozdrav do site
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon and Prashina

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Не би препорачала фриленс, а уште помалку ghost writing без барем некој претходен пишан договор и контакт со работодавецот.
Еве пошто сум прифаќала секакви работи порано за да имам свој денар, сега се крстам кога треба да додадам некаде мејл или број за референца пошто ги нема, контактот бил преку Апворк, познаници или некоја сомнителна платформа.
@ipopovski те додадов прееска во submission form ко референца на работа пошто требаше мејл шо не е на јаху, џимејл или не знам овие обичниве. Не дека ќе го гледа тоа некој и ќе контактираат, али да кажам. :)

А, блогирањето или пишување било какви текстови си е убаво. Јас уживам да истражувам и пишувам, посебно за теми што ми се од интерес и за кои имам предзнаење.
Многу мислат дека е лесно само да најдеш и споиш од 2-3 артикли, ама не е. Се познава кога е напишано оригинално или со знаење и љубов, а кога колку да се земе некој денар. Првото, секако, добива многу, многу повеќе публика.
Така да, гоу фор ит кој мисли дека има речник и сака да пишува, инаку...
 

ipopovski

Админ
Член на администрација
30 септември 2011
1,763
2,409
1,133
www.crnobelo.com
@ipopovski те додадов прееска во submission form ко референца на работа пошто требаше мејл шо не е на јаху, џимејл или не знам овие обичниве. Не дека ќе го гледа тоа некој и ќе контактираат, али да кажам. :)

Ме контактираа :)
 
  • Wow
Реакции: Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Не би препорачала фриленс, а уште помалку ghost writing без барем некој претходен пишан договор и контакт со работодавецот.
Еве пошто сум прифаќала секакви работи порано за да имам свој денар, сега се крстам кога треба да додадам некаде мејл или број за референца пошто ги нема, контактот бил преку Апворк, познаници или некоја сомнителна платформа.
@ipopovski те додадов прееска во submission form ко референца на работа пошто требаше мејл шо не е на јаху, џимејл или не знам овие обичниве. Не дека ќе го гледа тоа некој и ќе контактираат, али да кажам. :)

А, блогирањето или пишување било какви текстови си е убаво. Јас уживам да истражувам и пишувам, посебно за теми што ми се од интерес и за кои имам предзнаење.
Многу мислат дека е лесно само да најдеш и споиш од 2-3 артикли, ама не е. Се познава кога е напишано оригинално или со знаење и љубов, а кога колку да се земе некој денар. Првото, секако, добива многу, многу повеќе публика.
Така да, гоу фор ит кој мисли дека има речник и сака да пишува, инаку...

А на какви теми пишуваш, може да се прочита нешто? :gladen
Јас правам само гоуст контент криејтор и тоа е тоа за жал, прескромни суми колку за јаже за бесење, ајде да се приберам психички да почнам со подкастот, ми зема неколку месеци повеќе време него што наивно мислве дека ќе биде........
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
А на какви теми пишуваш, може да се прочита нешто? :gladen
Јас правам само гоуст контент криејтор и тоа е тоа за жал, прескромни суми колку за јаже за бесење, ајде да се приберам психички да почнам со подкастот, ми зема неколку месеци повеќе време него што наивно мислве дека ќе биде........
Па да кажеме дека уште дилдо ривјус немам правено, а мнооогу мал дел од тој контент имам по лаптоп пошто се изгубил низ годините.
Моментално што пишувам е повеќе product placement и whitepaper за Американциве, ама еве пред година дена пишував и за еден спорт што скоро никому не е познат, здравје и фитнес (секако, ова скоро нема кој нема пишувано), мода и козметика, психологија... ју нејм ит.
А, за ghost writing треба да си збориш за покачување. Поскапо иде од обично, авторско пишување. Како тоа да се кити некој со туѓи перја, а ти да имаш колку за јаже?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Па да кажеме дека уште дилдо ривјус немам правено, а мнооогу мал дел од тој контент имам по лаптоп пошто се изгубил низ годините.
Моментално што пишувам е повеќе product placement и whitepaper за Американциве, ама еве пред година дена пишував и за еден спорт што скоро никому не е познат, здравје и фитнес (секако, ова скоро нема кој нема пишувано), мода и козметика, психологија... ју нејм ит.
А, за ghost writing треба да си збориш за покачување. Поскапо иде од обично, авторско пишување. Како тоа да се кити некој со туѓи перја, а ти да имаш колку за јаже?

Зошто ова ми делува прилично познато.....а да знам, во слична ситуација бев.
Сега си најдов niche ситуација со гоуст рајтинг за аналитички осврти за авијација и специфични теми за кои имам стручно знаење бидувајќи прв во теоретскиот дел од програмата за учење за пилотска лиценца со 96/100 поени тогаш ама и пред тоа и после тоа пратам све од таа тематика така да........

Имам барано повеќе пари ама немам како да го постигнам тоа, има куп особи кои пишуваат а од друга страна нема текстовите да одат на ривју или нешто, претежно за сајтови со авијациски теми.
Еднаш ми се деси да напуштам со еден русин кој експрес си најде индијци ама сајтот му отиде надолу ко оловен тег пошто полуписмен Раџив од Калкута слабо владее материјал, затоа пишува текст за 2 долари.

Па така си реков, ако веќе таа тема сум ја работел толку време како гоуст, зошто наместо подкаст кој бара почетно вложување да не пробам на Јутјуб каде е бесплатно со по една епизода неделно, па иштампав материјал да освежам внимание и така......wish me luck :)
Ти ќе ми бидеш прв сабскјрабер и прв лајк на првото видео :pusi
Сега симнав видеа за учење дикција на англиски и за начин на изразување, да не делувам ко мртво магаре кое чита рандом инфо :D

А ти си размислувала за нешто подкаст, јутјуб канал и такви работи?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra