Благодатниот оган

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
После 10 години, кога во манастирот св.Јован Бигорски во Македонија беше донесен благодатниот оган, господово чудо, директно од Господовиот гроб од Ерусалим, еве и оваа година ќе биде донесен пламенот што не може да ве изгори, пламенот што сам се пали секоја година, Божјо чудо што се случува на ден Велика Сабота.
Сите верници кои со своето присуство ќе бидат дел од чествувањето на големиот и најчистиот празник Велигден, ќе можат да ги запалат своите свеќи директно од овој благодатен оган.
За овој пламен велат, дека сите луѓе што биле удостоени да го видат, почувствувале душевна промена.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
Ова повеќе наликува за тема верски/религиски вести отколку тема за дискусија.:kafe
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Аркантос

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Ова повеќе наликува за тема верски/религиски вести отколку тема за дискусија.:kafe
Баш така, во право си..но на тебе ќе оставам да одговориш дали тоа е мит или стварност...а јас утревечер ќе се обидам да ја запалам свеќата од Божјиот пламен и ќе се надевам на чудо..
Било која промена да ја доживеам, ке биде пишано тука;):kafe
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: -alf-

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Ова со огнот постојано го заборавам кај христијаните и секоја година ме потсетува на старите обожувања на огнот или fire worshipers (линк до wiki) како и The Rosicrucians Their Rites and Mysteries by Hargrave Jennings (книга)...

Сигурно има сличности и разлики, сепак не сум се доволно заинтересирал за овие христијански ритуали...
Интересно.
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Ова со огнот постојано го заборавам кај христијаните и секоја година ме потсетува на старите обожувања на огнот или fire worshipers (линк до wiki) како и The Rosicrucians Their Rites and Mysteries by Hargrave Jennings (книга)...

Сигурно има сличности и разлики, сепак не сум се доволно заинтересирал за овие христијански ритуали...
Интересно.
А и што да се заинтересираш, можеш да замислиш какви верници сме...вртиш три круга со запалени свеќи околу црква, додека попот пее, верниците зборат на мобилен, па има и по некоја коса запалена.
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
А и што да се заинтересираш, можеш да замислиш какви верници сме...вртиш три круга со запалени свеќи околу црква, додека попот пее, верниците зборат на мобилен, па има и по некоја коса запалена.
За Велигден де,утре се чека велигден
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: pozdrav eden topol

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
А и што да се заинтересираш, можеш да замислиш какви верници сме...вртиш три круга со запалени свеќи околу црква, додека попот пее, верниците зборат на мобилен, па има и по некоја коса запалена.
Од видеата што ги гледав на нет во Ерусалим од каде што се почнува со овој оган и негово палење - е како фудбалски натпревар... викање, туркање...
Не знам дали така треба да биде, дали не... но од тоа што јас сум читал и знам за ритуали и обожувања на богови, не би требало да е така.
Но многу луѓе, потребата од оган - се скокаат тие пропусти :)

Не ме интересираат верниците мене или кој како го прославува она што му е свето или го прогласил за божествено. Повеќе ме интересираат овие ствари од друг аспект - бидејќи не се нешто создадено оригинално, туку постоело многу порано од сегашните религии, во други форми и добро е да се истражува...
Посебно што сите учења што имаат некоја историја и тотално не исчезнале почнуваат од Египет и Блискиот Исток :)
Големата раскрсница на иницијаторски системи низ времињата и просторот...

Но верник, да истражува... посебно во христијанство, малку потешко. Премногу се дава акцент на верувањето. А и денес како што велиш, верниците се многу малку, зборувам малку се такви што ќе препознаеш дека се христијани без да ти мавта со раце крстови, или пак да ти зборува како се е секти и зло бидејќи не е христијанство ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: pozdrav eden topol

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
Од видеата што ги гледав на нет во Ерусалим од каде што се почнува со овој оган и негово палење - е како фудбалски натпревар... викање, туркање...
Не знам дали така треба да биде, дали не... но од тоа што јас сум читал и знам за ритуали и обожувања на богови, не би требало да е така.
Но многу луѓе, потребата од оган - се скокаат тие пропусти :)

Не ме интересираат верниците мене или кој како го прославува она што му е свето или го прогласил за божествено. Повеќе ме интересираат овие ствари од друг аспект - бидејќи не се нешто создадено оригинално, туку постоело многу порано од сегашните религии, во други форми и добро е да се истражува...
Посебно што сите учења што имаат некоја историја и тотално не исчезнале почнуваат од Египет и Блискиот Исток :)
Големата раскрсница на иницијаторски системи низ времињата и просторот...

Но верник, да истражува... посебно во христијанство, малку потешко. Премногу се дава акцент на верувањето. А и денес како што велиш, верниците се многу малку, зборувам малку се такви што ќе препознаеш дека се христијани без да ти мавта со раце крстови, или пак да ти зборува како се е секти и зло бидејќи не е христијанство ...
Такви се луѓето,такви сме ние луѓето немаме ред,секој се турка,ние се туркаме за пари и за работа а не за оган,животните се попаметни од нас
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хептаграм XI