Бермудски триаголник

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Знаете ли дека на Охридско езеро,местото помеѓу Трпејца ,Заум и свНаум,се вика бермудски триаголник.Стар дедо Охриѓанец раскажуваше дека многу чамци порано кога ке оделе на риболов,ги снемувало без трага.Самото место Заум,до кого се доаѓа сигурно знаете,но да пишам пак,само со чамец,нема земјен пат,тоа место навистина дава некоја магична атмосвера.Последниот пат кога бев со друштво,на краток пикник,од мирно езеро за неколку секунди се кренаа такви бранови што сите не остави без здив.Сите чамци што беа толку се испревртеа,но за кратко време престана тој вител и езерото се смири.Има многу легенди зашто тоа место се вика Заум,ако некој знае може да раскаже.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Разгледав и прочитав околу филмов, но некако не ми е јасно која е поврзаноста негова со темава.
Има тоа gateway to hell нешто со триаголникот или?
Не штедете на зборови толку. :wavespin
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Најновото истражување вели дека мистеријата за изчезнувањето на бродови итн во тој круг се сведувало на длабоките дупки на дното нај веројатно од ископ на нафта , таквото истражување е во тек баш имаше пред неколку дена па нај веројатно ќе излезат со научно соопштение , тоа е само предпоставка ..