Белгиска музика

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Музик белжик.

Гледам на форумов постојат теми за разни видови музика, како жанровски така и спрема нивното географско потекло, па така имаме теми за грчка :) руска :eek или бразилска музика :|. Листајќи ги темите осетив некаква празнина, непотполност, вакуум кој би го онераположил секој вистински љубител на музиката...а тоа беше непостоење тема за неверојатната белгиска музика !

Процутот на белгиската музика бил најизразен во времето на владеењето на шансоната во Европа, 1950-70`те години.
Легендарниот кантавтор Жак Брел одамна го поминал тестот на времето. Енергијата и емоцијата која ја пренесува на слушателот се нешто кое денес е тешко да се замисли.


Подоцна на сцена стапува и белгискиот поп во разни категории.


Ваја кон Диос би бил најпознат бенд кој произлегол од Белгија, барем на овдешната публика.
Ве поканувам да постирате на оваа исклучително забавна тема !
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
ја знам само оваа....Се заљубил чоеко во Македонка.....


:)
Not bad at all... посебно ако се има во предвид дека се работи за еуросонг... макар да сум слушал дека имало и ок песни порано.
Е сеа шо среќа имал типот да се заљуби во македонка е друга тема :zelen


грајнд-кор е ова?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
:)
Not bad at all... посебно ако се има во предвид дека се работи за еуросонг... макар да сум слушал дека имало и ок песни порано.
Е сеа шо среќа имал типот да се заљуби во македонка е друга тема :zelen



грајнд-кор е ова?
смртен метал :D
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Ja Белгија ја знам по бендови што ако ги постирам тука, ќе мислат дека сум секташ и дека жртвувам девици :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider