Баба Роса од Радовиш

  • Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
401
1,073
Eupen

Оваа старица е легенда од нашиот крај. Јас сум од струмичко ама нема човек кој не чул за баба Роса. Имено внукот ја снима што зборува и ја става на јутуб. Баба Роса има и свои обожаватели кои и те како и поклонија скапи поклони откако рече дека празен поздрав не сака. Доби дури и iPhone.

Другите видеа пишете само баба роса на јутуб и ќе излезат. А има и фан пејџ на фејсбук.

Советите за младите и се закон. Мене ме насмеа. Ако има проблем во разбирањето на дијалектот пишете.
 
  • Like
Reactions: diva orhideja

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,995
9,625
1,683
Normandy
Второ
Не е ли за греота бабичкава а оној мрсулко еден недоквакан ја злоупотребува нејзината ограниченост за да доприсобере катаљарда „афирмации“ дека е uber смешен?
Срамота за човекот.
 

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
401
1,073
Eupen
Второ
Не е ли за греота бабичкава а оној мрсулко еден недоквакан ја злоупотребува нејзината ограниченост за да доприсобере катаљарда „афирмации“ дека е uber смешен?
Срамота за човекот.
Си има видео кај ја прашува дали знае дека ја снима и што мисли за оние што мислат дека не знае оти ја снимаат вели дека знае и да пукнале од мака. Она си знае само и она си се зафркава.
 

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,440
2,539
1,133
Мене не ме загрижува тоа дека внукот ја снима, ја малтретира со глупи прашања, дека ја става на интернет и дека и праќаат подароци, туку ме загрижува тоа што на луѓето ова им е баш смешно и интересно.
А тоа дека бабава е со сомнително здравје е очигледно. Греота.
 
  • Like
Reactions: Lady* and Electra

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Бабичкава е смешна до бессвест,незнам што толку срамно има тука,па дечково им е внук и ете слободно се однесува со нејзе.Ако неможете да ја разберете,(поради дијалектот) тоа е нешто друго,али за мене е комедија не видена.Добра е со здравјето,само е духовита.и јас имам баба со вкаов карактер интересна и смешна.
 

Aristokrat

Староседелец
27 февруари 2012
2,655
3,335
1,153
Цепки,колку е смешна...секој ден по три пати се смеам на неа.Споменик во Радовиш за баба Роска
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,466
1,185
1,133
навистина е тажно тоа што бабава сака да се чувствува помладо а нејзиниот внук ја исмева со тоа што ќе се фали со видеа пред другарите негледајќи на тоа дека таа е дел од неговото семејство
с р а м о т а!
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
навистина е тажно тоа што бабава сака да се чувствува помладо а нејзиниот внук ја исмева со тоа што ќе се фали со видеа пред другарите негледајќи на тоа дека таа е дел од неговото семејство
с р а м о т а!
Повеке ние што коментираме ја навредуваме,него ли внукот или кој и да е што ја снимал.Бабава сигурно знае за сето ова и мислам дека баш ја"заболе".
 
  • Like
Reactions: pink princes