Билките на баба Рада

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Можат и те како да бидат штетни и да те направат слаб. На пример ако чај од жалфија конзумираш повеќе од 15-тина дена без одмор голема е веројатноста дека ќе се отруеш затоа што содржи токсична супстанца. Во пракса за одреден проблем некогаш и отров од змија користи како лек ама тоа не значи дека треба да го пиеш за секој случај. Долготрајна изложеност на антибиотици може да те направи многу слаб и да ти го зафркне доживотно имунитетот. Пример ако некој има некаков проблем, а пропратно има и киселини во желудникот (кои се изолиран случај и веројатно не е главниот проблем) и Рада му даде чај или лек кој содржи антибиотици, киселини, анти-инфламаторни аналгетици итн. само ќе му ја влоши состојбата со можност да стане критично. Ако така лесно ко што мисли таа се лечело тогаш немаше да има потреба од фармација.
Ќе ти го цитирам овде мислењето од причина што е во врска со темава и не сме офф топик за да одиме во чат муабети.
Се што користиме како лек,доколку не е во консултација со лекар може да е штетно или не ефиасно баш за она што сметаме дека треба да го пиеме.
Што значи,пак ке се сведам на она со кое што ,,отече,,баба Рада......ЗА СЕ ОНА ШТО ТАА НЕ ,,ИНФОРМИРА,, ,,ПРЕЗЕНТИРА,, ПРЕТХОДНО ДА КОНСУЛТИРАМЕ ЛЕКАР.
Според мене жената не кажува ништо што треба да ни биде со контра ефект.
Кажува работи за кои ете јас лично не сум знаела,мајка ми,кошиката......а тие неможат да отворат интернет на пример како јас за да се информираат.
Ако толку лугето заслепено и едносмерно им веруваат на телевизиите,тогаш има еден куп штетни работи кои немаат никаква позитивна страна,па пак ги прикажуваат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Убаво е тоа што она вика да се консултираш со лекар, ама лекарот не е ботаничар по занимање па да ги проучил сите билки и да знае која билка какви супстанци има. Друга работа е што гарантирам дека најмногу 2% ќе прашаат лекар. Дури и да прашаат лекар доаѓа слична ситуација како и со др. Оз кој што има поголема доверба кај просечен лик отколку било кој доктор.
Жената не кажува нешто што има контра ефект, но проблемот е што „лечи“ на слепо и многу веројатно е дека тој кој ќе и` побара помош ќе и` го каже само главниот проблем: пр. Петко ќе побара помош за проблем со црниот дроб, а воедно има проблем со бубрезите за кој што не знае или не му дава приоритет, а „лекот“ може да му ја влоши состојбата со бубрезите.
На Рада и сличните (ете погоре го спомнав Оз) не им е место во телевизија или било каков медиум кој што може да привлече голема маса гледачи/слушатели од проста причина што народот почнува да им го вреднува мислењето повеќе дури и од мислење од специјалисти.
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Како што велиш дека ,,отече,,со кората од лимом,ке те потсетам дека за оние што сакаат да бидат објективни,ке слушнеа и дека ,,отече,, дека без консултација од лекар да не користат ништо.
Тоа таа што презентира се само чаеви и неможат да бидат штетни.
За рецептите што се даваа се нагласуваше што и како треба односно дека треба да се консултира лекар.
А за народот дали и кому верува ептен ми се дискутира ама не во темава.:)

Вака звучиш како вистинска баба да ти е :)
Значи ЧАЕВИ е едно,топол напиток кој има стимулирачко и лековито дејство за организмот.Од “Билките на Баба рада“ емисијата заминува до “Варова вода“ и “Лековити ИКОНИ“. Следната емисија,како сами да си извадите крајници?Значи кажувам емисијата која би требало да презентира БИЛКИ и нивно полезно дејство заминува премногу далеку и голема нестручност се забележува во презентирањето на истите.Чај можеби нема да те отруе,како камилица,мајчина душица и слично,и убаво е да се знае што поточно лекува,но “Мешање алхемија и добивање варова вода“ сигурно дека не е едноставен рецепт кој може секој да го користи ако се знае денес дека се повеќе и повеќе хемикалии се користат.Од каде знаеме дека варот што бил користен ПОРАНО и варот што го користат ДЕНЕС е истиот? Од постарите луѓе може да се слушни и како се лекувале со САПУН. Е сега,земи пробај касни сапун во денешно време, и спореди го со поранешниот сапун кој бил правен од свинска кожа,денешниот е чиста хемикалија.Затоа не можи баба рада,да има емисија за билки а во истата презентира Билкарство,Христијанство,сеуверие,магични напивки,лековити икони, и непроверени и нечуени рецепти.
Нејзиниот концепт е екстремно измешан.Воглавно емисијата треба да биди и да остани на принципот:
БИЛКА НА ДЕНОТ - НАНЕ
ЛЕЧИ ОД - ТРИСТА ЧУМИ
СЕ ПРИГОТВУВА - ВАКА И ВАКА или се бере од тоа и тоа место.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Убаво е тоа што она вика да се консултираш со лекар, ама лекарот не е ботаничар по занимање па да ги проучил сите билки и да знае која билка какви супстанци има. Друга работа е што гарантирам дека најмногу 2% ќе прашаат лекар. Дури и да прашаат лекар доаѓа слична ситуација како и со др. Оз кој што има поголема доверба кај просечен лик отколку било кој доктор.
Жената не кажува нешто што има контра ефект, но проблемот е што „лечи“ на слепо и многу веројатно е дека тој кој ќе и` побара помош ќе и` го каже само главниот проблем: пр. Петко ќе побара помош за проблем со црниот дроб, а воедно има проблем со бубрезите за кој што не знае или не му дава приоритет, а „лекот“ може да му ја влоши состојбата со бубрезите.
На Рада и сличните (ете погоре го спомнав Оз) не им е место во телевизија или било каков медиум кој што може да привлече голема маса гледачи/слушатели од проста причина што народот почнува да им го вреднува мислењето повеќе дури и од мислење од специјалисти.
Има некаде оридинација отворено?
Или чисто емисија на тв како што постојат хорор филмовите,турските серии и слично,кои се по штетни за здравјето;)
Вака звучиш како вистинска баба да ти е :)
Значи ЧАЕВИ е едно,топол напиток кој има стимулирачко и лековито дејство за организмот.Од “Билките на Баба рада“ емисијата заминува до “Варова вода“ и “Лековити ИКОНИ“. Следната емисија,како сами да си извадите крајници?Значи кажувам емисијата која би требало да презентира БИЛКИ и нивно полезно дејство заминува премногу далеку и голема нестручност се забележува во презентирањето на истите.Чај можеби нема да те отруе,како камилица,мајчина душица и слично,и убаво е да се знае што поточно лекува,но “Мешање алхемија и добивање варова вода“ сигурно дека не е едноставен рецепт кој може секој да го користи ако се знае денес дека се повеќе и повеќе хемикалии се користат.Од каде знаеме дека варот што бил користен ПОРАНО и варот што го користат ДЕНЕС е истиот? Од постарите луѓе може да се слушни и како се лекувале со САПУН. Е сега,земи пробај касни сапун во денешно време, и спореди го со поранешниот сапун кој бил правен од свинска кожа,денешниот е чиста хемикалија.Затоа не можи баба рада,да има емисија за билки а во истата презентира Билкарство,Христијанство,сеуверие,магични напивки,лековити икони, и непроверени и нечуени рецепти.
Нејзиниот концепт е екстремно измешан.Воглавно емисијата треба да биди и да остани на принципот:
БИЛКА НА ДЕНОТ - НАНЕ
ЛЕЧИ ОД - ТРИСТА ЧУМИ
СЕ ПРИГОТВУВА - ВАКА И ВАКА или се бере од тоа и тоа место.
Можеби ќе пробам ако не дај боже ми притреба а притоа консултацијата со лекар го потврди истото.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Има некаде оридинација отворено?
Или чисто емисија на тв како што постојат хорор филмовите,турските серии и слично,кои се по штетни за здравјето;)

Можеби ќе пробам ако не дај боже ми притреба а притоа консултацијата со лекар го потврди истото.
Не можеш да споредуваш филмови со емисии од ваков вид. Ако беа на исто ниво тогаш сите ке се игравме др. Хаус по дома. Секој нормален расликува филм од контактна емисија од ваков карактер.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Holla

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Не можеш да споредуваш филмови со емисии од ваков вид. Ако беа на исто ниво тогаш сите ке се игравме др. Хаус по дома. Секој нормален расликува филм од контактна емисија од ваков карактер.
Па еве си играат и од таа игра по дома.
Секој ден по вести кажуваат како некој си игра.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Па еве си играат и од таа игра по дома.
Секој ден по вести кажуваат како некој си игра.
Пред две години отприлика, во Америка, братче си ја спасило сестрата баш со знаењето што го гледал од филмовите на др.хаус и кога дошла брзата помош се изненадиле од постапката и реакцијата на детето.Значи дека има корист во гледањето некогаш на такви серии,а Баба рада води забавна емисија во која има и добри рецепти и добри гости,а некогаш има и утки,но ништо страшно,и така ја гледаат претежно стари лица,а тие богами ништо не пробуваат додека не прашаат уште 100 души а мислам дека и сите разбираме која трева за што е,не сме толку дудуци.За варовата вода,порано старите правеле слатко со неа,т.с.го потопувале овошјето во варова вода за да не се распадне и да биде цело,така да стариве подобро ја знаат варовата вода од младите.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
@diva orhideja
Хаус е правен со експерти по медицина и не постои ни најмала ситница која што ја кажале таму, а е неточна. Билките на Рада се работени од жена која самата тврди дека читала, нема никакво стручно образование или признание, нема никаква потврда за нејзината работа сем рекла-казала муабети.

@melpomena
Не е само да отвори ординација туку муабетот ми е дека многу луѓе имаат повеќе доверба во Рада отколку во стручни лица. Ти дадов некој измислен пример кој што реално се случува и баш поради таа доверба во бабето некој може сериозно да настрада и да си го зафркне организмот. Лечењето не е толку едноставно како што таа го прикажува на телевизија и поради нејзе многумина добиваат лажна слика дека туку-така се лечат дури и тешки заболувања. Затоа зборам дека такви ко Рада и др. Оз не се за во јавен медиум.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin and malo

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
@diva orhideja
Хаус е правен со експерти по медицина и не постои ни најмала ситница која што ја кажале таму, а е неточна. Билките на Рада се работени од жена која самата тврди дека читала, нема никакво стручно образование или признание, нема никаква потврда за нејзината работа сем рекла-казала муабети.

@melpomena
Не е само да отвори ординација туку муабетот ми е дека многу луѓе имаат повеќе доверба во Рада отколку во стручни лица. Ти дадов некој измислен пример кој што реално се случува и баш поради таа доверба во бабето некој може сериозно да настрада и да си го зафркне организмот. Лечењето не е толку едноставно како што таа го прикажува на телевизија и поради нејзе многумина добиваат лажна слика дека туку-така се лечат дури и тешки заболувања. Затоа зборам дека такви ко Рада и др. Оз не се за во јавен медиум.
Јас се убаво те разбирам,и тебе и сите истомисленици како тебе.
Но се трудам да нагласам исто така и јас со прости примери како филмовите и слично дека ако ги укинеме сите емисии,филмови итн итн од телевизорот од што луѓето можат да бидат не претпазливи и ако им веруваат на непроверени работи,тогаш телевизијата не треба да постои.
Изборот е наш кому,зошто и колку ќе му веруваме.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Пред две години отприлика, во Америка, братче си ја спасило сестрата баш со знаењето што го гледал од филмовите на др.хаус и кога дошла брзата помош се изненадиле од постапката и реакцијата на детето.Значи дека има корист во гледањето некогаш на такви серии,а Баба рада води забавна емисија во која има и добри рецепти и добри гости,а некогаш има и утки,но ништо страшно,и така ја гледаат претежно стари лица,а тие богами ништо не пробуваат додека не прашаат уште 100 души а мислам дека и сите разбираме која трева за што е,не сме толку дудуци.За варовата вода,порано старите правеле слатко со неа,т.с.го потопувале овошјето во варова вода за да не се распадне и да биде цело,така да стариве подобро ја знаат варовата вода од младите.[/Q
@diva orhideja
Хаус е правен со експерти по медицина и не постои ни најмала ситница која што ја кажале таму, а е неточна. Билките на Рада се работени од жена која самата тврди дека читала, нема никакво стручно образование или признание, нема никаква потврда за нејзината работа сем рекла-казала муабети.

@melpomena
Не е само да отвори ординација туку муабетот ми е дека многу луѓе имаат повеќе доверба во Рада отколку во стручни лица. Ти дадов некој измислен пример кој што реално се случува и баш поради таа доверба во бабето некој може сериозно да настрада и да си го зафркне организмот. Лечењето не е толку едноставно како што таа го прикажува на телевизија и поради нејзе многумина добиваат лажна слика дека туку-така се лечат дури и тешки заболувања. Затоа зборам дека такви ко Рада и др. Оз не се за во јавен медиум.
Емисијата е од забавен карактер а луѓето не се толку папани во главите,па одма да го приготвуваат рецептот,а како ја ширите темата тогаш и да кажеме колку лекари утнале со дадената терапија,а да не кажам дека од здрави ѓи направиле болни.кој сака нека гледа,секој попаметен и малку начитан човек сигурно дека нема да ја гледа емисијата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena