1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Ајкули и други морски животни/риби

Дискусија во форумот 'Домашни миленици' започната од Marick14, 18 јули 2012.

 1. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Ајкулите се брзопливачки и генерално големи ‘рскавични риби познати по нивните остри заби, посебната грбна перка и вештина во лоцирањето на подводниот плен. Како и другите риби, ајкулите се генерално ладнокрвни и дишат со жабри. Но, за разлика од коскените риби, кои имаат скелет составен од коски, ајкулите и нивните роднини раи и химери имаат флексибилни внатрешни скелети изградени од ‘рскавица.
  Како најдревни ‘рбетници во морето, предците на сегашните ајкули потекнуваат од пред речиси 400 милиони години. Денес ајкулите живеат на ист начин како што тоа било пред повеќе од 200 милиони години, пред подемот на диносаурусите. Научниците идентификувале речиси 375 видови на денешни ајкули, чии големини се движат од џуџестата кучешка ајкула (помала од 20 cm), па до масивната китовска ајкула, која е долга и повеќе од 15 m. Најголем број од ајкулите населуваат тропски или умерени морски води, но некои видови се најдени и во поларните мориња. Биковата ајкула ги напушта океанските води и навлегува во слатоводните басени (реката Замбези, Мисисипи и езерото Никарагва). Во зависност од видот, ајкулите населуваат плитки крајбрежни води или отворен океан. Некои видови, како шестожабрената ајкула, живеат на длабочини со повеќе од 1,800 m.
  Без разлика на тоа каде живеат, ајкулите играат значајна улога во нивните екосистеми. Како високо ефикасни предатори, ајкулите ги одржуваат екосистемските популации со ловење и убивање на други животни, особено тие кои се слаби или заразени. Биолозите стравуваат дека без ајкулите, популациите на другите животни би биле огромни. Овие животни би ја елиминирале расположливата храна во нивните екосистеми, доведувајќи до масивно изумирање поради глад. Би биле потребни години, или дури декади, за да организмите во екосистемот ја постигнат деликатната рамнотежа за која ајкулите значително придонесуваат.

  19042012205631_great-white-shark-1.jpg

  Големата бела ајкула е единствен вид од родот Carcharodon од фамилијата Lamnidae. Carcharodon carcharias или бела ајкула, може да се најде во сите поголеми океани. Големата бела ајкула е позната по нејзината големина, може да достигне до 6 метри големина и 2,268 кг тежина. Белата ајкула најверојатно е најголемиот сегашен рибен предатор и една од примарните предатори од видот marine mammals. Единствен преживеан тип од родот Carcharodon. Најдобро продаваната новела и подоцна бестселерот од Steven Spielberg ја опижува белата ајкула како “див човекојадец”. Во реалноста, луѓето не се посакуван плен на големата бела ајкула.

  White_shark.jpg

  Што се знаете за ајкулите и другите морски животни и риби споделувајте тука.
  Занимливости новости....итн.
   
 2. близнак

  близнак Староседелец

  Зачленет на:
  21 јуни 2012
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  306
  Потребен им е проток на вода по телото, за да го конзумираат кислородот... затоа секогаш се во движење, НИКОГАШ НЕ СПИЈАТ, а додека се одмараат на дното тие се во полусвесна состојба.. дел од мозокот им одмара, другиот дел го забележува секое движење околу нив.
  Од моментот кога ќе се родат, до крајот на животот тие ЛОВАТ без одмор, немаат територијалност што значи ајкула родена во бразилските води, може да "тркне" до нов зеланд по нови авантури..
  Доколку некоја ајкула во јатото се повреди и пушти крв, тогаш останатите се претвараат во канибалци на сопствениот вид.
  Ова важи за 95+% од различните видови на ајкули.. има исклучоци, но ретки се.
  И да, ајкулите спаѓаат во топ животни за кои НАЈМАЛКУ знаеме ние и науката.
  Тотално непредвидливи и скоро секогаш активни.
   
  На melpomena, parvati, emzzy и уште 1 член му се допаѓа ова.
 3. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Е за тоа дека не спијат не сум знаел. А само за ајкулите важи дека не спија или за сите риби? Јас чував риби, и мислам дека спиеа, или како може да се каже тоа.
   
 4. близнак

  близнак Староседелец

  Зачленет на:
  21 јуни 2012
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  306
  Нешто слично како хибернација на компјутерот. Таа се одмара, ги одмара виталните функции и мотористиката.. но очите и остануваат отворени и го забележуваат секое движење околу неа.
  Фактички, ако дискутираме за свесна или несвесна ситуација, тогаш ајкулата секогаш е свесна за се што се случува околу неа. Значи не спие. Само одмара и тоа многу кратко....
   
  На melpomena, emzzy и Marick14 им се допаѓа ова.
 5. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  И мора да кажам дека осеќаат крв. Сетилата им се многу јаки изгледа. И а почуствуваат отчукување на срцето на човек или крв, напаѓаат.
   
  На emzzy му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Slatki4ka

  Slatki4ka Полноправен Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  60
  Допаѓања:
  42
  Уф колку ја мразам...ова е нешто навистина страшно...јаоо луѓе ова да ми излезе ја не ни покушавам да барам спас ке и се предадам сама , убав ручек ке има од мене...туку што би правеле вие да сте во нејзина близина???
   
 7. близнак

  близнак Староседелец

  Зачленет на:
  21 јуни 2012
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  306
  Види... некогаш човек може и над вода да :trca ... целта ги оправдува средствата :rofl
   
 8. Slatki4ka

  Slatki4ka Полноправен Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  60
  Допаѓања:
  42
  Се океу али уште самата помисла дека е до мене ни сретства нема да ми помогнат..
   
 9. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
 10. Aaliyah

  Aaliyah Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  887
  Допаѓања:
  1,090
  Најголем полов орган имал синиот кит :cool:
   

Сподели: