1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Астрологијата и парите

Дискусија во форумот 'Астрологија' започната од Badgirl, 13 мај 2013.

 1. Badgirl

  Badgirl Староседелец

  Зачленет на:
  4 јануари 2013
  Мислења:
  1,477
  Допаѓања:
  3,259
  Дали често се грижите за вашата финансиска состојба? Ќе бидете богати или сиромашни? Ќе живеете скромно или луксузно? Еве што кажуваат планетите за тоа како се чувствувате во врска со парите.
  Грижите околу парите и сигурноста се проблем на земјените знаци (бик, девица, јарец) и делумно на Водолијата...
  Јарецот почнува да ја пресметува својата пензија уште од денот кога ќе заврши факултет. Тој постојано живее во страв дека нема да има доволно пари за наредната календарска година...

  На бикот му е многу важна финансиската стабилност и затоа повремено си трга пари во касичка, за да биде сигурен дека секогаш ќе може да си ги дозволи егзистенцијалните потреби. Понекогаш бикот остава впечаток на недарежлива личност, меѓутоа тоа е така кога го преовладува тој прикриен страв дека ќе остане сиромав.
  Девицата има тенденција да се грижи за сè, па парите се само еден сегмент околу кој таа има чувство на сомнеж и неизвесност. Наспроти нивната добра репутација дека се многу уредни и педантни личности, девиците во суштина се многу хаотични кога станува збор за парите. И покрај нивната неснаодливост со пари, во финансиски кризи стануваат многу снаодливи. Можеби никогаш не се премногу оптимистични, но имаат некакви специјални моќи.
  Водолијата врз која многу силно влијание има Сатурн е екстремно приврзана кон она што е нејзино. Неа не ѝ се допаѓа идејата да нема богатство или статус во општеството, па затоа таа попрво би избрала да акумулира што е можно повеќе пари, отколку да живее од денес за утре. Водолијата пак, со доминантно влијание од Уран, го прави токму спротивното – не се грижи за тоа што ќе дојде утре.
  Овенот и стрелецот се прилично слични кога станува збор за пари. Живеат среќно и задоволно сé додека нивните основни потреби се задоволени, бидејќи тие се цврсто уверени дека заштитната мрежа ќе се појави во моментот кога евентуално би „паднале“ на финансиски план. Благодарение на влијанието на Јупитер, стрелецот е непоправлив оптимист, кој едноставно знае дека одвреме-навреме може да си дозволи мала пауза од работата, а притоа да има доволно пари за да ги преживее наредните неколку недели.
  Рибите, кои го делат влијанието на Јупитер со стрелецот, исто така ја имаат таа среќна жичка и коцкарски инстинкт, дека со помош од универзумот, сé ќе стане подобро еден ден.
  Лавот е огнен знак, но има недостаток од таа моќна самодоверба која ја имаат останатите знаци од неговата категорија, овен и стрелец. Тој верува дека заслужува да биде богат и дека парите се негово право стекнато со раѓање, а така најчесто и излегува.
  Близнаците имаат тенденција да бидат и оптимисти и песимисти, како резултат на нивната двојна природа. Еден ден се во добро расположение, нареден се депресивни. Но, тие имаат интуиција за пари и генерално го претчувствуваат правецот кон кој треба да се упатат за да стигнат до богатство.
  Ракот и скорпијата ја делат несигурноста околу парите со бикот. Како резултат на тоа, тие сакаат да чуваат парични резерви, со цел да се чувствуваат стабилно. Тие во ниту еден момент не би си дозволиле себеси да останат куси со пари, бидејќи им е од голема важност никогаш да не останат сиромашни.
  Вагата го цени она што парите можат да го купат и верува дека небото ќе ѝ помогне да ги има, мислејќи дека го заслужува тоа задоволство. Таа секогаш ќе најде начин да ги плати сметките на време. Едниот начин да ѝ бидат сметките чисти, е ако има доволно пари во банка, а другиот е ако има финансиски стабилен партнер.....
  извор:Каfepauza.mk
   
  На Martin_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  па има и по нешто точно за овенот ;)
   
  На Anakin и Badgirl им се допаѓа ова.
 3. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  [​IMG]
   
  На Arkantos, cakar_ulav, Lena и уште 1 член му се допаѓа ова.
 4. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Не сте хумани со ова астрологијата+ова,+она,+бла бла.
   
  На loveme му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Лавот е огнен знак, но има недостаток од таа моќна самодоверба која ја имаат останатите знаци од неговата категорија, овен и стрелец. Тој верува дека заслужува да биде богатаШ и дека парите се негово право стекнато со раѓање, а така најчесто и излегува.


  Абе се’ ми е точно. Од А до Ш:patos
   
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
 6. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Само што нема Ш во речениците :biggrin
   
  На Arkantos му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Сега има|-(
   
  На ●Untouchable° и Badgirl им се допаѓа ова.
 8. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  PANIC!!! PANIC!!! PANIC!!! PANIC!!! Cheater inside!!! :patos
   
  На Arkantos му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  971
  Јарецот почнува да ја пресметува својата пензија уште од денот кога ќе заврши факултет. Тој постојано живее во страв дека нема да има доволно пари за наредната календарска година...

  Хахахахахахахаах да да Јарчето и парите. Материјалисти сме, сакаме пари сакаме многу да трошиме и секогаш не фаќа паника кога сме при крај со пари :)
   
  На Kisserboy му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  Брат ми е Јарец хахаха неможам да ве смислам колку не одговараме карактерно, јас сум Овен иначе и во се имаме различно мислење со брат ми и стварно е материјалист и паничи многу со парите. LOL :D
   
  На Ѕвездичка му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: