Астрална проекција (Искуство надвор од телото)

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
не не е фејк,веке напишав дека научниците докажале дека постои душата..
незнам како изгледа не изгледа никако,мислам дека е тоа она нешто кој секој го има во себе,свест???
незнам,знам дека преводот на зборот кој овде се користи за тоа нешто е душа...
и научниците доказале дека душата се наога позади мозокот...баш денес читав на нет за тоа,после смрта си оди во универѕумот и се поврзува со унивезалната душа или енергија...
така од прилика...некоја универзална енергија,која ја носиме во себе...немам дефиниција за душа ама можно е да е свеста...
Енергијата не може да се создаде и да се уништи, само се претвара од еден вид во друг... така и енергијата која го напушта телото не исчезнува... сум читала дека таа енергија со себе понесува и дел од меморијата и дека е свесна одреден временски период...
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Сфе овој убао што читам, верују у такфи стфари и сакам да доживу такфо нешто
сакам натприродни нешта, сакам да знам да медитирам, али..
кој да се накани да почне да се барата сс такфо нешто,треа јака воља, труд и време

знам дека најјако ОБЕ искустфо се доживуе сс едну супстанцију што се вика Ајахуаска, древни Инки гу откриле овуј течност
али финта е што осфен тој што душа ти искача од тело и лебди по универзум, мноо се халуцинира и може да има мноо негативности док трае овј ритуал, затој јога си е јога, али ипак кд би имаја могуќност ( а ск за ск неам а и да иам од куде ми )
ја би пробаја малце ајахуаску за да га доживу тој
 

Dr.Gonzo

Истакнат Член
23 февруари 2012
652
1,916
393
Fukushima
www.gonzo.com
Не е со душата, туку со астралното тело, душата штом излезе не се враќа. Јас имам доживеано вакво искуство и може да биде ужасно застрашувачки доколку не сте спремни.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: redhead and malo

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Сум го доживеал,и пошто сум анксиозен и имам панични напади,ми беше тиња. Впрочем,ми се има случено повеќе од еднаш.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Луѓе, не зезајте, излезе ли душата, оде и астрално и физичко тело. Сум ги имала неколку вакви, обично траеле по неколку секунди, мислам дека имам пишувано во друга тема, чинам имаше слична со оваа, не ме фаќајте за збор.
Знам само дека најчесто ми се случувало кога сум многу уморна. Обично при процесот не сум била свесна, туку веднаш си ја видов собата во некој искривен, налик 3D облик, а боите се многу поразлични, исто и звуците.
Само еднаш ми се случило целиот процес да ми остане врежан во глава, првин на 2-3 секунди се осети тотално опуштање, ко цело тело да е во бестежинска состојба, потоа паметам дека почнаа многу да ми трнат врвовите од прстите и имав јако зуење во ушите, понатака беше лесно, се проврткав малку, ама веројатно ми фуфнало, па се разбудив веднаш, оти секогаш кога одам да спијам, потсвесно имам страв да не западнам во спиечка парализа, е, тоа чувство најмногу го мразам. :|

И не е играчка што се учи туку-така. Во почетни стази не може да се оди многу далеку, се губи енергијата над која би требало да се има контрола и може бајаги да ве исплаши ако снемате енергија да се вратите во телото. Нешто ко stamina во игрите.
The more experience you get, the more you level up. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena, malo and Oleri

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
оти секогаш кога одам да спијам, потсвесно имам страв да не западнам во спиечка парализа, е, тоа чувство најмногу го мразам. :|
Sleep paralysis може секогаш да ти се случи ако некој те разбуди за време на РЕМ или ако легнеш и ги затвореш очите и не мрдаш околу половина час, но се трудиш да не заспиеш. Ќе почувствуваш грчеви на мускулите, ама не смееш да паничиш:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Sleep paralysis може секогаш да ти се случи ако некој те разбуди за време на РЕМ или ако легнеш и ги затвореш очите и не мрдаш околу половина час, но се трудиш да не заспиеш. Ќе почувствуваш грчеви на мускулите, ама не смееш да паничиш:)

Додека спиеме парализирани сме. Доколку не би биле, пи правеле се како во сонот. Затоа, постојат нарушувања и некои месечарат.

Од целиов муабет заклучив дека душата е во очите? (wasntme)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Додека спиеме парализирани сме. Доколку не би биле, пи правеле се како во сонот. Затоа, постојат нарушувања и некои месечарат.

Од целиов муабет заклучив дека душата е во очите? (wasntme)
Точно, но таа парализа не ја искусуваш воопшто, телото ја перцепира како одмор. Муабетов е Sleep Paralysis...тоа го искусуваш, не е одмор на целото тело. Обично им се случува на оние кои имаат нарколепсија бидејќи имаат пореметен хипоталамус. Ако често се случува (ама не со намера) исто може да биде знак на некое психичко пореметување.