Астрална проекција (Искуство надвор од телото)

kralj

Нов член
12 октомври 2012
6
1
3
35
Лебдење над телото (на англ. Out-of-body experience (OBE)), е искуство во кое се чувствуваме надвор од телото, но во реално време и во директна врска со реалноста што е и единствената разлика на ова искуство и астралната проекција, во останатиот дел имаат скоро иста манифестација. Најчестите OBE искуства се спонтани и се случуваат поради возбудување во РЕМ фазата на сонот, обично се и придружени со сон-парализата (на англ. sleep paralysis) поради што се појавуваат халуцинации односно мисловни форми (на англ. Thoughtform). Искуството на sleep paralysis го доживуваат можеби 80% од луѓето, но во различни левели на јасност и креативност.

Освен спонтана, постои и причинска појава на OBE искуството како на пример со користење психоделични супстанци, или со постапката за изолирање на чувства – sensory deprivation и спротивната од неа – sensory overload, исто така и при блиско смртно исксутво како сообраќајна несреќа, операција и тн..
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Интересна тема..
Го имам доживеано тоа чувство,со медитација.
Имав осекај дека телото е само за себе а духот е изнад телото,а сепак во телото,некако неможам да го опишам тоа чувство пошто е посебно.
И нормално бев присутна во тој момент и се доживував реално..
Прекрасно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and parvati

kralj

Нов член
12 октомври 2012
6
1
3
35
Интересна тема..
Го имам доживеано тоа чувство,со медитација.
Имав осекај дека телото е само за себе а духот е изнад телото,а сепак во телото,некако неможам да го опишам тоа чувство пошто е посебно.
И нормално бев присутна во тој момент и се доживував реално..
Прекрасно.
Гледај го видеото, ептен убаво е опишано и обајснето научно, па и забавно малце :)
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Сум го доживеала ова повеќе пати и за жал е грозно и проклето застрашувачко.
Се гледаш себе си од височина или едноставно чувствуваш дека не си во своето тело, а во исто време ги слушаш сите звуци околу тебе, понекогаш можеш и да ги видиш лугето и предметите во собата во која лежиш... приметуваш дека воопшто не дишеш, едноставно немаш контрола над телото... некоја непозната сила како магнет те влече де горе, де надолу... сакаш да испуштиш звук и мислиш дека викаш, ама ништо...
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Овој много јака ствар, Lena колко време ти требаше док да га научиш тој OBE да га "правиш" ?
Првиот пат ми се случи на јога т.е. после јога или поточно после вежбите кога се релаксираш или опушташ.
Се исплашив од тоа чувство,тотален немир имав во себе,срцето ми чукаше 100 на саат,пошто никогаш пред тоа не ми се имаше случени барем нешто слично.Воопшто не се осека телото,а имаш осекај дека си ограничен со истото..и посакуваш да излезеш од телото..да одиш понатака да го набљудуваш од горе..и нормално дека те фаќа паника пошто е непознато..
Вториот пат исто беше така..
После зборував со типот кој го водеше курсот за тоа чувство и рече дека е нормално,во такви состојби прво се појавуваат негативни чувства..само треба да се осети подот под себе и се е ок..
Дома си медитирав скоро секој ден,ама тоа го доживеав само еднаш, само за момент..
Мислам дека бев 2/3 см над телото...
И се чувствував дека сум едно со се останато...
Чудно....ама воедно прекрасно..
Медитирам секогаш кога сум сама барем пола саат..
Ама да излезам од телото беше само тој еден пат..
Секогаш сум ограничема со телото и сум внатре некаде без да го чувствувам телото,времето и се околу мене..
мислам дека за да можеш да излезеш од телото треба безкрајна концентрација,и вежбање и тоа редовно..
А денес читав дека научниците докажале дека постои душата,и се наога во позадината на мозокот,која после смрта на телото си оди во универзумот...

Сум го доживеала ова повеќе пати и за жал е грозно и проклето застрашувачко.
Се гледаш себе си од височина или едноставно чувствуваш дека не си во своето тело, а во исто време ги слушаш сите звуци околу тебе, понекогаш можеш и да ги видиш лугето и предметите во собата во која лежиш... приметуваш дека воопшто не дишеш, едноставно немаш контрола над телото... некоја непозната сила како магнет те влече де горе, де надолу... сакаш да испуштиш звук и мислиш дека викаш, ама ништо...
и ти си го почуствувала немирот,ама тоа е само на почеток....како ти се случува тоа??
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati, Hkakashi and malo

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
и ти си го почуствувала немирот,ама тоа е само на почеток....како ти се случува тоа??
Ми се случува спонтано додека дремам, најчесто преку ден, кога телото заспива, а мозокот сеуште е буден најверојатно поради светлината и звуците наоколу...
Инаку и јас често медитирам и сум имала повеќе обиди за астрална проекција, некои од нив беа успешни. За разлика од спонтаното излегување од телото, астралните патувања кои сама ги имам испровоцирано ми беа пријатни и незаборавни искуства.
Последниот пат кога спонтано се одвоив од телото сакав да ја исконтролирам ситуацијата како при астралните патувања, ама неможев, најверојатно ме совлада преголемиот страв...
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Абе људи ке ме навлечете на овија работе, ке мндркну од овој. malo дај објасни тој како сама ги провоцираш како се опушташ и сл.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
При спиење, всушност луциден сон да не сте имале? (wasntme)
Луциден сон е нешто сосема поинакво. За време на свесноста што ја доживуваш во сонот не си свесен за реалните околности, за разлика од ОВЕ

Абе људи ке ме навлечете на овија работе, ке мндркну од овој. malo дај објасни тој како сама ги провоцираш како се опушташ и сл.
Ах... тоа е цел процес кој може да трае со месеци па дури и подолго
За да можеш да испровоцираш вакво нешто првин треба да научиш да медитираш, во спротивно или обидите ќе бидат неуспешни или и ти ќе се вадиш од памет како мене