1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Архитектура (општо)

Дискусија во форумот 'Скулптура и архитектура' започната од MissChievous, 18 мај 2012.

 1. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Тука може да постирате слики од било каква архитектура од било кое време и место. Слики и информации за објекти кои ви се допаѓаат, објекти кои ви се грди и сметате дека не требало никогаш да бидат изградени, архитекти кои ги почитувате и слично.

  Мене еден од поомилените архитекти ми е Frank Gehry. Најмногу е познат по музејот Гугенхајм, во Билбао, Шпанија.

  800px-Guggenheim-bilbao-jan05.jpg

  Исто така, и по стата центарот Ray & Maria, во Кембриџ, Масачусетс.

  Wfm_stata_center.jpg

  Концертната сала на Walt Disney.

  800px-Walt_Disney_Concert_Hall,_LA,_CA,_jjron_22.03.2012.jpg

  Неговиот стил е деконструктивизам. Употребува чисти геометриски форми на коцка, пирамида, цилиндар и сл.

  Dancing House во Прага.

  399px-Case_danzanti.jpg

  The Gehry Tower во Хановер.

  450px-Hannover_Gehry-Tower.jpg
   
  На The_melnicanecot, The_Mayor и Aristokrat им се допаѓа ова.
 2. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Не сум упатен во Архитектура ама за око куќава ми се допадна
  [​IMG]
   
  На The_Mayor и DarkPassenger им се допаѓа ова.
 3. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
  [​IMG][​IMG]
   
  На The_Mayor, DarkPassenger и Aristokrat им се допаѓа ова.
 4. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Casa Batlló -Barcelona

  Casa Batlló -Barcelona.jpg

  City Hall London

  City Hall London.jpg

  Bluewater Shopping and Leisure Centre by Benoy

  Bluewater Shopping and Leisure Centre by Benoy.jpg

  The Desert Villa by Studio Aiko

  The Desert Villa by Studio Aiko.jpg
   
  На Bibi@ и The_Mayor им се допаѓа ова.
 5. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Ова ми е омилена област за разговарање.Да селектирам дизајни од колекцијата што ја имам и ќе поставам слики од објекти и некои македонски :)
   
  На DarkPassenger и lady_blue им се допаѓа ова.
 6. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  па започни и некоја тема за разговарањетогаш :)
   
 7. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Со време слабо стојам :) Еве за 30-тина минути треба да одам.Од понеделник ќе отвараме дискусии, а сега набрзинка ако успеам да споделам нешто ќе биде супер.
   
  На lady_blue му/ѝ се допаѓа ова.
 8. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Cloud House by McBride Charles Ryan

  Cloud House by McBride Charles Ryan.jpg

  Radisson Blu, Chicago

  Radisson Blu, Chicago.jpg

  BMW's headquarters

  BMW's headquarters.jpg

  A residence in China

  A residence in China.jpg
   
 9. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Вчера на 104 години, почина еден од најпознатите и најдобрите архитекти кои некогаш постоеле, Оскар Нимаер. Тој е еден од најзначајните претставници на модерната архитектура. Во 1956 година, заедно со тогашниот бразилски претседател Кубитчек, посетиле една огромна сува савана, среде ништо. Кубитчек му рекол на Оскар дека тука сака да изгради нов главен град на Бразил и дека сака токму тој да му помогне. Напочетокот овој проект изгледал како утопистички експеримент, но имал еколошка и социјалистичка димензија: сите станови биле сопственост на владата која евтино ги издавала на вработените, без квартови за богати, и со многу слободен простор. Нимаер конструирал голем број административни и комерцијални згради: палатата на претседателот, катедралата Бразилија во форма на огромна орхидеја, Националниот музеј, библиотеката. Сите овие негови дела се сметаат за антологиски, ремек дела на модерната уметност. Иако толкувањата на формите на неговите градби главно се поврзани со природата, тој има изјавено дека сите тие облини и кривини се инспирирани од бразилските жени. "Кога имате толку голем простор за освојување, кривата линија е природно решение. Еднаш напишав песна за кривата линија. Ја има во планините на мојата земја, во свиоците на реките, во брановите на океаните, и во телото на саканата жена".

  Катедралата во Бразилија

  [​IMG]

  Палатата на зората

  [​IMG]

  Министерството за надворешни работи

  [​IMG]

  Националниот конгрес

  [​IMG]

  Казиното во Фунчал

  [​IMG]

  Музејот на современа уметност

  [​IMG]

  Националниот музеј

  [​IMG]

  Музејот Оскар Нимаер во Куритиба

  [​IMG][​IMG]
   
 10. Anakin

  Anakin Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  869
  Допаѓања:
  977
  [​IMG]

  Ова многу ми се допадна интересен склоп со природата , минимализам изведен на мал простор без некакво драстично отскокнување ос самото место.
   

Сподели: