1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Арабела (1979)

Дискусија во форумот 'Серии и емисии' започната од Selma, 6 февруари 2013.

 1. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Сега ми текна на серијава, ќе ги потсетам повозрасните членови на форумот, не верувам некој од помладиве да ја знае. Мене мајка ми и татко ми ми ја кажаа, една вечер зборевме нешто им и текна за прстенот на Румбурак. И јас појма немав за што зборуваат и почнаа да ми раскажуваат и се заинтересирав пред година- две ја симнав и ја гледавме сите заедно. Интересна е серијава, за релаксирање е супер, па и ќе поднаучите по некој збор Чешки. :giggle

  [​IMG]

  Серијава е од Чехословачка од 1979-1981 год., има 13 епизоди и е на Чепки јазик. Се зборува за обично семејство кое доаѓа во контакт со жителите на Кралството Бајки. Арабела е принцеза во тоа кралство која ја прогонува магепсникот Румбурак, но таа се зањубува во еден од реалниот свет, доаѓа до спој на реалноста и бајките. Серијата во 80тите е прикажувана низ Бугарија, Србија, Румунија и СЛовенија.

  Ја гледавте ли серијава како помали?
  Се сеќавате ли сё уште на серијава?
  Би ја гледале ли повторно?
  Дали би ја гледале серијава?

  Ако некој се одлучи да ја гледа може да ме контактира преку ПП да му дадам линк за превземање, и линк за преводи. Не сум сигурна дали ги има сите епизоди на јутјуб.

  Еве ја првата епизода:
   
 2. МиГ 21

  МиГ 21 Староседелец

  Зачленет на:
  12 ноември 2012
  Мислења:
  1,252
  Допаѓања:
  2,458
  Одамна беше, не се ни сеќавам веќе...знам само дека имаше прстен кој кога замисли желба, ќе го заврти и желбата се остварува. :sreken
   
  На Selma му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Па и на моите и текна за прстенот, како беше како беше и го најдов па го гледавме.
   
  На МиГ 21 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. МиГ 21

  МиГ 21 Староседелец

  Зачленет на:
  12 ноември 2012
  Мислења:
  1,252
  Допаѓања:
  2,458
  убава серија...нема такви повеќе :(
   
  На Selma му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Рушен

  Рушен Активен Член

  Зачленет на:
  22 октомври 2012
  Мислења:
  181
  Допаѓања:
  124
  Одлична серија, ја имам гледано.
  Најголема штета е тоа што повеќе нема вакви серии, интересни.
   
  На МиГ 21 и Selma им се допаѓа ова.
 6. МиГ 21

  МиГ 21 Староседелец

  Зачленет на:
  12 ноември 2012
  Мислења:
  1,252
  Допаѓања:
  2,458
 7. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846

  Една од најубавите епизоди.
  Ах да се врати времето на ваквите серии - а не на Турскиве.
   

Сподели: