1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Антипатичност

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Marick14, 11 август 2012.

 1. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Што е антипатичност?
  Кој ви е антипатичен?
  Дали луѓето без социјална интелигенција се антипатични?
  Како се однесувате кон луѓето што ви се антипатични?
  Дали антипатијата може да се развие во омраза?
   
 2. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Антипатичност е чувството кое го добивате кога некој човек ви е одбивен. Може и да не ја знаете точната причина зошто го добивате тоа чувство кога сте во близина на тој човек, или пак и некогаш, кога само ќе го слушнете неговото име. Сепак, нешто ви смета кај тој човек. Најчесто, ја знаете точната причина зошто го добивате тоа чувство. Ви смета како тој се однесува кон вас, или пак, кон другите. Одбивен ви е поради нешто што има направено против вас. Поради тоа, може да прерасне антипатичноста во омраза. Може некој да ви биде одбивен од физичка причина, може тој човек смрди и ви смета, на пример. Која и да е причината, најдоброто решение е да стоите подалеку од тој човек кој го буди чувството на одбивност во вас.
   
  На JaMi, WomanInRed и Marick14 им се допаѓа ова.
 3. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Антипатични ми се лица без самосвест,без трошка самодоверба или пак со преголема самодоверба па дури и за работи од кои немаат осносно познавање.
  Антипатични ми се суетни луге,и луге што не прифакаат критика.

  А околу она што е антипатичност се согласувам со Песинџер.
  Јес да некој може да ми стане антипатичен со неговото однесување кон мене,но секогаш давам шанса да увидам каков е и со другата околина.Не сакам да имам погрешен впечаток.Но никогаш барем до сега не ми стигнала антипатичноста према некоја личност до степен на омраза.
   
  На JaMi, Lady*, WomanInRed и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. TIGERWOMAN31SK

  TIGERWOMAN31SK Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 јули 2012
  Мислења:
  822
  Допаѓања:
  699
  90 посто од работите и највеке луѓето ми се антипатични,нема шо да дефинирам
   
 5. mila mila

  mila mila Истакнат Член

  Зачленет на:
  31 март 2012
  Мислења:
  192
  Допаѓања:
  154
  Антипатични ми се луѓе кои се фалбаџии,за се нешто сакаат да се пофалат,ова правеле она правеле.
  Мислам тогаш ми се превртуваат цревата кога ги слушам.(puke)
  Или сезнајковци,ова знаел она знаел.Баш ме замараат такви луѓе.
   
 6. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,489
  Допаѓања:
  14,400
  Антипатични ми се досадни и негативни личности...
   

Сподели: