Антипатичност

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Што е антипатичност?
Кој ви е антипатичен?
Дали луѓето без социјална интелигенција се антипатични?
Како се однесувате кон луѓето што ви се антипатични?
Дали антипатијата може да се развие во омраза?
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Антипатичност е чувството кое го добивате кога некој човек ви е одбивен. Може и да не ја знаете точната причина зошто го добивате тоа чувство кога сте во близина на тој човек, или пак и некогаш, кога само ќе го слушнете неговото име. Сепак, нешто ви смета кај тој човек. Најчесто, ја знаете точната причина зошто го добивате тоа чувство. Ви смета како тој се однесува кон вас, или пак, кон другите. Одбивен ви е поради нешто што има направено против вас. Поради тоа, може да прерасне антипатичноста во омраза. Може некој да ви биде одбивен од физичка причина, може тој човек смрди и ви смета, на пример. Која и да е причината, најдоброто решение е да стоите подалеку од тој човек кој го буди чувството на одбивност во вас.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Антипатични ми се лица без самосвест,без трошка самодоверба или пак со преголема самодоверба па дури и за работи од кои немаат осносно познавање.
Антипатични ми се суетни луге,и луге што не прифакаат критика.

А околу она што е антипатичност се согласувам со Песинџер.
Јес да некој може да ми стане антипатичен со неговото однесување кон мене,но секогаш давам шанса да увидам каков е и со другата околина.Не сакам да имам погрешен впечаток.Но никогаш барем до сега не ми стигнала антипатичноста према некоја личност до степен на омраза.
 

TIGERWOMAN31SK

Истакнат Член
3 јули 2012
822
697
93
90 посто од работите и највеке луѓето ми се антипатични,нема шо да дефинирам
 

mila mila

Истакнат Член
31 март 2012
192
154
343
Антипатични ми се луѓе кои се фалбаџии,за се нешто сакаат да се пофалат,ова правеле она правеле.
Мислам тогаш ми се превртуваат цревата кога ги слушам.(puke)
Или сезнајковци,ова знаел она знаел.Баш ме замараат такви луѓе.