Амиши

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,227
3,542
1,143
Не знаев каде да ја сместам темава па затоа тука.Нека ја преместат ако не и е тука местото. :)

Амишите се припадници на конзервативна христијанска група во Северна Америка и се припадници на меонитска црква. Зборуваат на германски и малку англиски. Амишите живеат скромно, носат скромна облека,и ја отфрлаат технологијата т.е не ја користат вклучувајќи ги и автомобилите и телефоните.
Темава ја започнав зошто пред некое време гледав емисија на TLC за нив,и ме заинтересира каков живот водат. Во емисијата имаше девојче со нејзината мајка која сакаше да го напушти животот каде што живеела и да види како се живее ''нормалниот'' живот. Знам дека не смеат да носат бикини на плажа мораат да се капат со фустани.

Дали ви е познат нивниот живот и дали воопшто имате
слушнато за нив?
 
  • Like
Реакции: Harmonija and Prashina

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,329
3,017
1,133
Не знаев каде да ја сместам темава па затоа тука.Нека ја преместат ако не и е тука местото. :)

Амишите се припадници на конзервативна христијанска група во Северна Америка и се припадници на меонитска црква.Зборуваат на германски и малку англиски.Амишите живеат скромно,носат скромна
облека,и ја отфрлаат технологијата т.е не ја користат вклучувајќи ги и автомобилите
и телефоните. Темава ја започнав зошто пред некое време гледав емисија на TLC за нив,и ме заинтересира
каков живот водат.Во емисијата имаше девојче со нејзината мајка која сакаше да го напушти
животот каде што живеела и да види како се живее ''нормалниот'' живот.Знаам дека не смеат да носат
бикини на плажа мораат да се капат со фустани.

Дали ви е познат нивниот живот и дали воопшто имате
слушнато за нив?
Како заедница се многу затворени за другите луѓе.Жените не се шминкаат,и се венчаваат во заедницата. Имаат многу деца кои не ги праќаат надвор од заедницата на школување. Се занимаваат со градинарство и овоштарство, производство на органска храна.Пазарите во УС се полни со нивни производи. Имаат специфична облека, мажите носат брада и пократки пантолони. Конзервативно воспитување и однесување.Интересни се, но не можете многу да дознаете за нив зашто не сакаат да се дружат со другите надвор од заедницата.
 
  • Like
Реакции: Harmonija

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Главната работа поврзана со амишите е дека живеат и опстануваат само со тоа што им е дадено од природата. Не користат никаква технологија, имаат кочии и алати рачно изработени, секако дека животните ги користат и како работна сила освен за храна, плетат и шијат облека за себе, мислам дека се лекуваат со тревки или whatever бидејќи не ја прифаќаат ниту медицината и науката. Али денес колку е сето тоа вистина и колку се придржуваат тоа тие правила, не знам баш. Видов група амиши на time square во NY.
 

toby2

Полноправен Член
16 мај 2013
59
21
8
Имам гледано неколку документарци за нив,чуден живот тераат....гледав смеат да ги носат со кола на работа и дрн мрн а не смеат да имаат,обично со кочија навака натака тераат чудесии се.
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
872
1,103
393
26
Струмица
за овој народ на национал географик даваат документарки, секој ден, само не знам во колку часот, снимено е како филм, и е на серии, кога ги заварувам ги гледам и имаат доста интересен начин на живот како што гледам на документаркава, инаку сега од тука дознав дека така им е името на тоа население :D
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Не ќе да се тие шо ги даваат на нешнл џиографик амиши, друга секта е тоа, позерска.

Амишите се ок во смисол дека живеат (или барем се обидуваат) во склад со својата религија/иделогија. Не се позери, лицемери или штури конфесионални припадници на стадо. Почитувам раја која живее (или се труди барем) онака како што проповеда. Walking the walk?
Не плаќаат даноци, не одат во војски, слабо вирее криминал кај нив....што значи има позитивни страни, покрај основната идеолошка матрица која не ветува многу...
 
  • Like
Реакции: Umpuranche and Prashina