1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Алергија на сперма

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од The_countess, 5 јули 2012.

 1. The_countess

  The_countess Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 јуни 2012
  Мислења:
  441
  Допаѓања:
  547
  Ако забележите црвенкасти точки на вашата кожа и околно чешање по сексуалниот однос, можно е да сте алергични на сперма.
  Незаштитениот сексуален однос најчесто значи можност за пренесување на сексуално преносливи болести или бременост. Но, научниците пронајдоа дека е можно да се појави и алергиска реакција на протеините кои што се содржат во спермата. Ако порано не сте имале алергиска реакција на сперма, можно е тоа да се должи на различните пропорции во структурата на спермата кај мажите.

  Можните симптоми на алергиската рекација се болки во деловите од телото кои што биле во контакт со спермата, чешање, црвенкасти точки, оток и проблеми со дишењето. Повеќето од симптомите се јавуваат по 20-30 минути од контактот со спермата и можат да траат од неколку часови до неколку денови.

  Како се лекува?

  Наједноставниот начин е да се употребуваат кондоми при сексуалните односи. Ако пак, сакате да ја елиминирате алергиската реакција, вториот метод се инјекции кои што содржат мали количина на сперма од вашиот партнер. Третиот метод е третман кој што трае неколку часови, каде што докторот внесува големи количини од спермата на вашиот партнер во вашата вагина на секои дваесет минути.

  Последните два методи кои што претставуваат активен третман на алергијата побаруваат од вас да имате сексуални односи со вашиот партнер најмалку два до три пати во неделата, поради тоа што фреквентното изложување на алергенот допринесува за успешноста на третманот.
   
  На m.o.p. му/ѝ се допаѓа ова.
 2. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,838
  Допаѓања:
  6,527
  А дали мажите може да бидат алергични на сперма?
  Не сваќам, како може да бидат луѓето алергични на протеин.
   
  На Hkakashi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Farfalla

  Farfalla Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  455
  Допаѓања:
  1,012
  Ќе ти се смее некој на кажаново. Има милиони алергии на протеини. Прост пример- глутен (се наоѓа во житарките).
  Мажот не би требало да може да заболи од ова, затоа што на сопстевениот имун истем му се презентираат сопствените антигени. Доколку реагираат антителата на нив, истите се уништуваат.
  Кај жената (или друг маж, небитно;)) каде се создава овој вид реакција, алергените (протеините во спермата), индуцираат продукција на антитела (ИгЕ- одговорни за алергиска реакција) па се создава алергија.
   

Сподели: