Александар III Македонски

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
300px-BattleofIssus333BC-mosaic-detail1.jpg
Александар III Македонски (356323 п.н.е.), општо познат како Александар Велики (старогрчки: Μέγας Ἀλέξανδρος, латински: Alexander Magnus), бил крал на Македонија од династијата Аргеади и владеел од 336 п.н.е. до 323 п.н.е. Тој бил еден од најуспешните војсководци во историјата на човештвото. Александар ја покорил Персиската Империја, вклучувајќи ја Анадолија, Сирија, Египет и Месопотамија, и ги проширил границите на Кралството Македонија дури до Авганистан и Индија. Воден од мислата да создаде „светска држава“, Александар кон освоените култури се однесувал со почит, вклучувајќи немакедонци во неговата војска и администрацијата.

Што знаете за него? :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hexasto

mAcIkA

Истакнат Член
14 февруари 2012
382
516
393
Во моментот неможам да набројувам што се знам за него а знам многу....ама сигурна сум дека се гордеам со него најмногу и горда сум што сум од Македонија(happy)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hexasto and Hip.Hop_MKD

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Во моментот неможам да набројувам што се знам за него а знам многу....ама сигурна сум дека се гордеам со него најмногу и горда сум што сум од Македонија(happy)

И една не доволно позната информација. Мајка му Олимпија викаат дека била Илирка, еве доказ дека не е:
Градот постел има легенди за многу работи, а од истата облас води потекло и Ѓорѓи Кастриот ака Скендербег

Според некои извори [1], западно од денешното село Зб’жди се наоѓа месноста Закаменска, од каде потекнува Олимпија, жената на Филип II и мајката на Александар Македонски. Олимпија е ќерка на епирскиот цар Неоптолемеј II, кои се сметале за потомци на Ахил. Родена е со името Поликсена, но во детскиот живот го носела името Миртала, а по свадбата, Филип II и го дал името Олимпија во чест на спортските игри. Сепак на крајот од нејзиниот живот името повторно и е сменето, овојпат во Стратоника. Областа Закаменска подоцна е преименувана во Малесија.
Името Зб’жди за прв пат се спомнува во 19 - от век во тогашната Отоманска империја под охридската локална управа. Според статистиките од 1873 година , во селото имало 40 домаќинства сочинувани од 96 македонци. Според статистиката на Васил Канчов од 1900 година во селото имало 550 жители македонски православни христијани. Селото како месна заедница населена само со православни христијани , од религиски гледна точка е под капата на Македонската Православна Црква. Веќе во 1905 година селото имало 640 жители , сите македонци православни христијани , а тогаш во селото почнало да работи и училиште. Според последниот попис на население направен во Република Македонија во 2002 година во селото има само 10 жители.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: mAcIkA

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Гробот на Александар би требало да е некаде во близина на Беласица.