1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Адаптирање на ново работно место (релација - колегијалност)

Дискусија во форумот 'Кариера' започната од snowbela, 21 септември 2013.

 1. snowbela

  snowbela Нов член

  Зачленет на:
  30 јануари 2013
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  12
  Здраво драги мои !! немам каде да се олеснам и кој да ме советува па затоа се одлучив овде. Пред една недела тргнав на работа прва работа и тоа на струката, се убаво, во приватна фирма сум, ама колешките ми се едни лигави, се прават дека се којзнае што, родителите им се богати на сите, а моите се обични работници. Дали дека сум нова па ме гледаат како конкуренција, многу се дигаат. Многу грозно се чувствувам кога сум на работа како да сум вишка таму :( Уффф, глупаво најглупаво чувство :place
   
 2. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Ти одиш за себе на работа, не за нив. Сите различно ги перцепираме работите, можеби вистината и не е таква. На секој човек вреди да му се даде шанса. Обично луѓето не се такви какви што изгледаат на прв поглед. Најлошото во целата работа е цитирам.. се прават дека се којзнае што, родителите им се богати на сите, а моите се обични работници. Па што ако се твоите работници? А како станале нивните богати? Можеби со труд и посветеност.. Дали навистина е така? Или самите сакаме да ги етикетираме луѓето.. Нема никаква врска.. Постојат човечни луѓе и помеѓу финансиски побогатите и посиромашните. Покрај се, не не прави материјалното богати, колку клише и да делува навистина е така. Ако навистина ти е непријатно во нивно друштво подобро кажи им или одржи го разговорот стрикно на професионално ниво. Не сите сме изградени од иста материја не има и со спротивна наелектризираност. :) Пред се, дај му време на времето и биди трпелива, па ќе видиш како се одвиваат работите :)
   
  На Aquarius, melpomena и JaMi им се допаѓа ова.
 3. snowbela

  snowbela Нов член

  Зачленет на:
  30 јануари 2013
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  12
  Да, имаш право можеби така само изгледа, си правиме муабет, кога имам потреба од помош ми помагаат, но ете такво чувство имам дека ми прават само лице. Како и да е, барем газдите се прекрасни!
   
  На Luckky му/ѝ се допаѓа ова.
 4. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  Кратко и јасно :
  Извршувај си ја својата работа и не им дозволувај да те демотивираат.
  Биди културна и фина,доколку имаш некој посериозен проблем обрати се кон шефот.
   
  На Luckky, Rêveur, Roxelana и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Па нормално дека ке ти изгледа дека ти прават лице,ти очекуваш да те сакаат за кратко време најмногу на свет?
  Ти ги сакаш нив од коренот на душата?
  Штом кажуваш дека ти помагаат тоа значи и дека не ти прават некаква препрека и сопка во работата.
  Неможе секогаш да бидеме центар на универзумот за да ги сметаме работите деа течат во позитивна насока.
  Не да те заплашувам,ама челичи се,што се нема низ светов.
  Тек почнуваш во опркужениа каде се печали лебот.
   
  На Prashina и JaMi им се допаѓа ова.
 6. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  Се согласувам,секаде има препреки и потешкотии, но со самото соочување со нив стануваме поспособни.
  Не цветаат рози и не тече мед и млеко,тоа е реалноста во која секој се соочува или секој треба да се соочи.
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 7. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Цвеќиња веке се помалку и во градините има.:biggrin
  А и одма ги кинат.
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,676
  Сите добри пријателства започнуваат со:
  На почеток не можев да те поднесам ;)
  Треба да имаш трпение додека постанеш дел од тимот.
  Секој почеток е тежок.
   
  На Roxelana и JaMi им се допаѓа ова.
 9. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Море кога се префрлив од еден објект во друг,цел тим кои веќе беа работеле заедно кои 4 кои 6 години,се договориле заедно сите да направат сама да се откажам од работа :biggrin .....за да отпосле испадне дека тие мислеле,при промена на газдите,дојде до промена и на раководството,се плашеле дека тие ке бидат сменети,но кога сфатиа дека не е така,ден денес си тераме мајтап за тогаш.
  Како само ме игнорираа,но сега е сосема спротивно и не би сменила ниту еден од тимот со кој што работам.
  Почетоците за сите се тешки,и за ново дојдените и за прифаќањето на новите од страна на оние што веке работат.
   
  На Lena му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  За жал мојот град е полн со идиоти..немам друг коментар освен овој !
   

Сподели: