1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Агресивност кај кучињата

Дискусија во форумот 'Домашни миленици' започната од nikola369, 11 мај 2012.

 1. nikola369

  nikola369 Нов член

  Зачленет на:
  9 мај 2012
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  9
  Ја отворив оваа тема бидејќи јас барав и ништо не најдов во врска со ова и нема ваква на форумов.Многу сакам да знам како кучето да го направиш агресивно и да напаѓа на други кучиња.Прашањето ми беше како,што да му правам, како да се однесувам со него, како да го воспитувам, како да го вежбам и тренирам, дали има некакви и кои се тие вежби што го прават кучето да биде агресивно.Ве молам пишете ми се што знаете за тоа?
   
  На Јована му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  појма неам шо и как ода го воспитуваш но ти препорачувам никогаш да не го тераш кучето да биди агресивно. претпоставувам дека се интересираш онака колку сам ода знаеш. Не сакам н ида помислам дека ке го користиш кучето за некакви улични борби на кучиња. Окулу второво за кое не сака мда мислам прво е забрането со закон и можеш да лежиш во затвор и второ воопшто не е хумано, стави се во ситуација накучето и помисли колку е хумано и чоевчно две кучиња да се борат само за неколку идиоти од страна да тераат сеир.. инаку агресивното куче може да нападни секого,Тоа можеш да бидиш ти или некој од твоите дома. немој да мислиш дека ако т иси го тренирал кучето тоа неам да те напдни тебе. Тоа ќе го направи по инерција зашто агресивно куче секој човек или куче го смета за закана..
   
 3. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Дали сакаш да го носиш на борби или ти е за да се плашат да ти влезат во двор луѓе?
   
 4. nikola369

  nikola369 Нов член

  Зачленет на:
  9 мај 2012
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  9
  Не за борби не го носам никако нема шанси, само сакам како што кажа и ти сакам само да се плашат да ми влезат во двор луѓе.А за борби нема шанси да го користам.
   
  На The_Mayor му/ѝ се допаѓа ова.
 5. 4FUN

  4FUN Староседелец

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  894
  Допаѓања:
  1,987
  ако ти е за во двор - кучето по свој инстикт си знае која му е неговата територија и ке си ја брани ...
  освен ако не го научиш на спротивното ... а што раса е ?
   
  На Bum-Bum му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  е па тогаш земи си шарпланинеци ич не мора да биди агресивен .. Луѓето ке мусе плашат од големината ...:)
   
  На Bum-Bum му/ѝ се допаѓа ова.
 7. nikola369

  nikola369 Нов член

  Зачленет на:
  9 мај 2012
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  9
  Амерички стафордски териер
   
  На The_Mayor му/ѝ се допаѓа ова.
 8. 4FUN

  4FUN Староседелец

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  894
  Допаѓања:
  1,987
  [​IMG]
  ѕвер ...
  ваков ли е ?

  уште како мало учи го да не гриза луге, секој зафат со неговата уста по било која рака - нога ... доволно е само да го удриш малце - за да знае дека тоа му е забрането (не да го маваш за да го заболи, а и не па да го шлапнеш така нежно, да не знае дали го галиш )
  и гледај ако можеш да го научиш без твоја дозвола да не иде по други луге и кучиња ... значи уште на старт мора да му покажеш кој е сопственикот и кој ке доминира во сите ситуации ... без жалење на почетокот ... дека ако порасне , после само поголеми проблеми ке си имаш !
   
 9. nikola369

  nikola369 Нов член

  Зачленет на:
  9 мај 2012
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  9
  Навистина е голем ѕвер.А ти ако знаеш кажи ми како да го тренирам и вежбам за да биде толку развиен и толку да му се отцртуваат мускулите како тој на сликата горе.
   
  На The_Mayor му/ѝ се допаѓа ова.
 10. 4FUN

  4FUN Староседелец

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  894
  Допаѓања:
  1,987
  значи треба голем дел од времето да посветиш на него ... (не знам колку слободно време имаш) и не знам колку е старо ...
  со добро шетање и трчање ке почнеш после првата година ... на почеток ке го храниш и до 4 пати (3 пати е преопрачливо) после првата година два пати на ден ке го храниш ... после втората година ке го храниш еднаш до два пати максимум ... значи не му дозволувај да се здебели или да биде преслабо ... обично знам треба одкога ке го нахраниш, после 30 мин да го прошеташ ... значи трчањето е голем фактор за неговата форма (ке си купиш шипка која се поврзува на велосипедот - со која ке ти биде заврзано кучето) и ти со велосипед вози си , он ке си трча ... и на две години веке ке има добро оцртани мускули и ке биде во одлична форма... абе лепотан ке биде (nod)
   
  На Bum-Bum и Јована им се допаѓа ова.

Сподели: