Агресивност кај кучињата

nikola369

Нов член
9 мај 2012
15
9
3
24
Ја отворив оваа тема бидејќи јас барав и ништо не најдов во врска со ова и нема ваква на форумов.Многу сакам да знам како кучето да го направиш агресивно и да напаѓа на други кучиња.Прашањето ми беше како,што да му правам, како да се однесувам со него, како да го воспитувам, како да го вежбам и тренирам, дали има некакви и кои се тие вежби што го прават кучето да биде агресивно.Ве молам пишете ми се што знаете за тоа?
 
  • Like
Реакции: Јована

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,031
2,642
1,143
26
Битола
појма неам шо и как ода го воспитуваш но ти препорачувам никогаш да не го тераш кучето да биди агресивно. претпоставувам дека се интересираш онака колку сам ода знаеш. Не сакам н ида помислам дека ке го користиш кучето за некакви улични борби на кучиња. Окулу второво за кое не сака мда мислам прво е забрането со закон и можеш да лежиш во затвор и второ воопшто не е хумано, стави се во ситуација накучето и помисли колку е хумано и чоевчно две кучиња да се борат само за неколку идиоти од страна да тераат сеир.. инаку агресивното куче може да нападни секого,Тоа можеш да бидиш ти или некој од твоите дома. немој да мислиш дека ако т иси го тренирал кучето тоа неам да те напдни тебе. Тоа ќе го направи по инерција зашто агресивно куче секој човек или куче го смета за закана..
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,192
3,931
743
Дали сакаш да го носиш на борби или ти е за да се плашат да ти влезат во двор луѓе?
 

nikola369

Нов член
9 мај 2012
15
9
3
24
Не за борби не го носам никако нема шанси, само сакам како што кажа и ти сакам само да се плашат да ми влезат во двор луѓе.А за борби нема шанси да го користам.
 
  • Like
Реакции: The_Mayor

4FUN

Староседелец
3 март 2012
894
1,988
1,093
ако ти е за во двор - кучето по свој инстикт си знае која му е неговата територија и ке си ја брани ...
освен ако не го научиш на спротивното ... а што раса е ?
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,031
2,642
1,143
26
Битола
е па тогаш земи си шарпланинеци ич не мора да биди агресивен .. Луѓето ке мусе плашат од големината ...:)
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum

4FUN

Староседелец
3 март 2012
894
1,988
1,093

ѕвер ...
ваков ли е ?

уште како мало учи го да не гриза луге, секој зафат со неговата уста по било која рака - нога ... доволно е само да го удриш малце - за да знае дека тоа му е забрането (не да го маваш за да го заболи, а и не па да го шлапнеш така нежно, да не знае дали го галиш )
и гледај ако можеш да го научиш без твоја дозвола да не иде по други луге и кучиња ... значи уште на старт мора да му покажеш кој е сопственикот и кој ке доминира во сите ситуации ... без жалење на почетокот ... дека ако порасне , после само поголеми проблеми ке си имаш !
 

nikola369

Нов член
9 мај 2012
15
9
3
24
Навистина е голем ѕвер.А ти ако знаеш кажи ми како да го тренирам и вежбам за да биде толку развиен и толку да му се отцртуваат мускулите како тој на сликата горе.
 
  • Like
Реакции: The_Mayor

4FUN

Староседелец
3 март 2012
894
1,988
1,093
значи треба голем дел од времето да посветиш на него ... (не знам колку слободно време имаш) и не знам колку е старо ...
со добро шетање и трчање ке почнеш после првата година ... на почеток ке го храниш и до 4 пати (3 пати е преопрачливо) после првата година два пати на ден ке го храниш ... после втората година ке го храниш еднаш до два пати максимум ... значи не му дозволувај да се здебели или да биде преслабо ... обично знам треба одкога ке го нахраниш, после 30 мин да го прошеташ ... значи трчањето е голем фактор за неговата форма (ке си купиш шипка која се поврзува на велосипедот - со која ке ти биде заврзано кучето) и ти со велосипед вози си , он ке си трча ... и на две години веке ке има добро оцртани мускули и ке биде во одлична форма... абе лепотан ке биде (nod)
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum and Јована