Џаинизам

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Кои се глупостите? Дека не постои креатор? Дека не постојат казни и награди од некое си натриродно битие?
Не знам на кој завеД ти личи. Каде во него има за постојаност на материјата и универзумот?
Не знам ни што гледаш лошо во вегетаријанството и неубивањето животни.
тие пред 3500 години , имале IQ помало од бројот на патиките шо не ги носеле и си летале со паметот, се хранеле со некој си психоделични печурки во џунглите на Индија и сега треба да верувам во нивните филозофии, мудрини и небесни чудовишта?
Вегетаријанството не ми е мене во корист, уствари зависен сум од пилешко месо и риба, како и 90% од популацијата во светот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger and mountian

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
тие пред 3500 години , имале IQ помало од бројот на патиките шо не ги носеле и си летале со паметот, се хранеле со некој си психоделични печурки во џунглите на Индија и сега треба да верувам во нивните филозофии, мудрини и небесни чудовишта?
Вегетаријанството не ми е мене во корист, уствари зависен сум од пилешко месо и риба, како и 90% од популацијата во светот.
Не пред 3500 пред 5500. 3500г п.н.е. Ништо не ме чуди да денес има луѓе и со IQ помало од пола патика (не скокај одма, не се однесува на тебе), но тоа е.
Имаш и верување на Тората, од пред 3000 г. па не викам дека интелегенцијата им била колку број на стапало (немало патики тогаш) :zelen
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
тие пред 3500 години , имале IQ помало од бројот на патиките шо не ги носеле и си летале со паметот, се хранеле со некој си психоделични печурки во џунглите на Индија и сега треба да верувам во нивните филозофии, мудрини и небесни чудовишта?
Вегетаријанството не ми е мене во корист, уствари зависен сум од пилешко месо и риба, како и 90% од популацијата во светот.

Абе никој не те тера да веруваш во џаинизмот.
Секој си има свое право да верува во што сака или не?
Никаде погоре не пишува дека The_Mayor мора да верува во џаинизмот:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Idiot

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Не пред 3500 пред 5500. 3500г п.н.е. Ништо не ме чуди да денес има луѓе и со IQ помало од пола патика (не скокај одма, не се однесува на тебе), но тоа е.
Имаш и верување на Тората, од пред 3000 г. па не викам дека интелегенцијата им била колку број на стапало (немало патики тогаш) :zelen
Абе никој не те тера да веруваш во џаинизмот.
Секој си има свое право да верува во што сака или не?
Никаде погоре не пишува дека The_Mayor мора да верува во џаинизмот:)
Чекајте малку море вие двајца...само нешо ми се контрате на чудни теми. Мене ме интересира дали според филозофијата, вие сте џаинисти?
А и дали сте вегетаријанци, што толку мислите дека е кул џаинизмот?
Иначе тоа за интелегенцијата пред 3500 години споредена со сега види шо ќе ти кажи Мајорот:
Научно е докажано дека на период од 10 до 20 години коефициентот на интелегенција се зголемува за некој процент...ако ги одземеме тие проценти од сега до тогаш вака ќе испаднеше -да живееа Мајк Тајсон и МУхамед Али во тоа време ќе ги сметаа за натпросечно интелегентни.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Чекајте малку море вие двајца...само нешо ми се контрате на чудни теми. Мене ме интересира дали според филозофијата, вие сте џаинисти?
А и дали сте вегетаријанци, што толку мислите дека е кул џаинизмот?
Иначе тоа за интелегенцијата пред 3500 години споредена со сега види шо ќе ти кажи Мајорот:
Научно е докажано дека на период од 10 до 20 години коефициентот на интелегенција се зголемува за некој процент...ако ги одземеме тие проценти од сега до тогаш вака ќе испаднеше -да живееа Мајк Тајсон и МУхамед Али во тоа време ќе ги сметаа за натпросечно интелегентни.
Сум вегетеријанец, не заради џаинистите,
пошто првпат слушам за нив туку заради моите гледни точки на животот.
Друго џаинистичките верувања се слични на моите "ЧУДНИ" теории за настанувањето на светот,и ти секогаш се наоѓаш да се контраш со нас на овие "ЧУДНИ теми.
Никој не ти е крив, и секогаш ќе ти докажувам дека не си во право, ако стварно не си во право.
Кога ќе бидеш во право,
ќе речам така е Мајор, во право си.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Idiot

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Чекајте малку море вие двајца...само нешо ми се контрате на чудни теми. Мене ме интересира дали според филозофијата, вие сте џаинисти?
А и дали сте вегетаријанци, што толку мислите дека е кул џаинизмот?
Иначе тоа за интелегенцијата пред 3500 години споредена со сега види шо ќе ти кажи Мајорот:
Научно е докажано дека на период од 10 до 20 години коефициентот на интелегенција се зголемува за некој процент...ако ги одземеме тие проценти од сега до тогаш вака ќе испаднеше -да живееа Мајк Тајсон и МУхамед Али во тоа време ќе ги сметаа за натпросечно интелегентни.
Пак тој 3.500 години. Не се 3500, 5500 се. 3500та год. пред наша ера. Една од најстарите познати религии која бог како креатор и воајер нема.
А кој ти рече дека сме џаинисти, Со оглед какви глупости измислиле пред 3000 и пред 2000 или пред 1500 години (мислам тука на другиве, монотеистички религии), да им завиди човек на тоа џаинистите (законот за запазување на материјата и енергијата). Тоа дека интелегенцијата се зголемувала, мижи асан да ти бајам, врска нема.

И никој не рече дека е кул, некул, вистинита, ултимативна или каква и да е. Еден друг поглед на светот од религиски аспект, кој е многу пореален од други. Не расправаме овде за наука.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Сум вегетеријанец, не заради џаинистите,
пошто првпат слушам за нив туку заради моите гледни точки на животот.
Друго џаинистичките верувања се слични на моите "ЧУДНИ" теории за настанувањето на светот,и ти секогаш се наоѓаш да се контраш со нас на овие "ЧУДНИ теми.
Никој не ти е крив, и секогаш ќе ти докажувам дека не си во право, ако стварно не си во право.
Кога ќе бидеш во право,
ќе речам така е Мајор, во право си.
Абе за тоа почеток и крај- ете сами си кажувате: почетокот на џаинизмот е од 3500 години упм., и има уште неколку племиња во Индија шо веруваат во тоа, ама кај и да е ќе изумрат од маларија, и тоа ќе биде крај на оваа филозофија....освен ако ти и идиот не го продолжите верувањето.
Понекогаш се навраќам на старите мои мислења, и како шо ги читам си викам: браво бе Мајоре, алал да ти е, многу паметно си кажал, секоја чест, те сакам...
едит - 5500 години упм.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Абе за тоа почеток и крај- ете сами си кажувате: почетокот на џаинизмот е од 3500 години упм., и има уште неколку племиња во Индија шо веруваат во тоа, ама кај и да е ќе изумрат од маларија, и тоа ќе биде крај на оваа филозофија....освен ако ти и идиот не го продолжите верувањето.
Понекогаш се навраќам на старите мои мислења, и како шо ги читам си викам: браво бе Мајоре, алал да ти е, многу паметно си кажал, секоја чест, те сакам...
едит - 5500 години упм.
Абе Мајор,
горе ти пишува дека од џаинизмот ти настанал будизмот.
Будизмот ти е 3 најсилна религија или верување на светот.
Тоа се корените, на будизмот,
а за будизам те молам не почнувај нема да излеземе на крај
(или ќе си добиеме банови)
И кажи ми што уствари ти е поентата на дискусијата?
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Абе Мајор,
горе ти пишува дека од џаинизмот ти настанал будизмот.
Будизмот ти е 3 најсилна религија на светот.
Тоа се корените, на будизмот,а за будизам те молам не почнувај нема да излеземе на крај
(или ќе си добиеме банови)
И кажи ми што уствари ти е поентата на дискусијата?
Поентата на дискусијава ја наведов на старт и вие ме цитиравте.
Еве уште еднаш да напишам: толку глупости насобрани во едно место наречени религија, неам прочитано.
Будистите се стремат кон атеистите..ама нема да ги коментираме.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena