1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Љубовна поезија

Дискусија во форумот 'Поезија и проза' започната од Baronessa, 18 февруари 2012.

 1. Baronessa

  Baronessa Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  524
  Допаѓања:
  753
  Зимска ноќ
  Јас залутана низ виулиците на гревовите
  После полноќ
  Нова надеж, нова љубов
  А звезда да ми го раскежеше претстојното
  Немаше да те заведам
  Со танцот на воздишките
  Ќе бев ладна како мраз
  Но со првиот непознат бакнеж
  Ја разруши мермерната скулуптура
  Која некој ја изградил
  Како симбол на моето патешествие
  Навикнав на дождовливи утра
  Но не се надевав дека следниот ден
  Дождовни капки ќе ме заспијат
  Благодарам на потсетницата за страдање
  За љубов невозвратена
  За ноќи без сон
  Те Сакам
  Од тука, до вечноста на заборавот.
   
  На Anabelle Lee, kones, Lena и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. Baronessa

  Baronessa Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  524
  Допаѓања:
  753
  Замина...

  Замина тивко, и пустош остави,
  зад него непробоен ѕид постави.
  Роза подарена, искина на две,
  реши таа да стави крај на се’.

  Со солзи ја пратеше, и убиствен молк,
  а во него владееше глад како на волк.
  Сакаше да се стрча, да ја гушне силно,
  да ја погали по образот, да ја бакне милно.

  А сепак таа продолжи, не гледајќи назад,
  а него само продолжија морници да го лазат.
  Ќе се врати ли таа некогаш сакаше да знае,
  ил го остави вечно за минатото да се кае...
  [​IMG]
  @ Nighty
   
  На Peace, malata.., Lena и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. Baronessa

  Baronessa Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  524
  Допаѓања:
  753
  Импресивно од машка страна!
   
  На Хоуп* и Nighty им се допаѓа ова.
 4. Nighty

  Nighty Староседелец

  Зачленет на:
  24 февруари 2012
  Мислења:
  727
  Допаѓања:
  1,181
  Занес...

  Се појави без глас, од никаде...
  А веќе си во мене, насекаде...
  Во глава, во мисли, во спомен,
  во слатки моменти од секој домен.

  Ми остави насмевка налик принцеза,
  и кроток поглед од кој се ежам.
  Допир од кој искрена стремеж блеска,
  во дневни мечти и вечерна треска.

  Направи и во магија да верувам,
  во слаткоречивоста твоја да поверувам,
  да се надевам на довековна идила,
  и кристална љубов од бајки со крила.

  Овој силен занес кон тебе ме носи,
  пркосејќи и' на реалноста, ја коси.
  Го наоѓа патот кој води кон тебе,
  зашто само таму се пронаоѓам себе.

  [​IMG]
   
  На Elena, malata.., Lena и уште 4 други им се допаѓа ова.
 5. Baronessa

  Baronessa Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  524
  Допаѓања:
  753
  офф, беее... Ова е за во Поеми: Те сакам!
   
 6. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  обично, така

  наречи ме детинеста
  зашто сеуште цртам сонца во десното ќоше од листот
  наречи ме будалеста
  зашто сеуште со прстот пишувам букви врз облаците
  наречи ме насмеана, расплакана, бушава, дотерана
  наречи ме сосема обична,
  обично така,
  наречи ме твоја
   
  На Anabelle Lee, gabi96, street_chic и уште 7 други им се допаѓа ова.
 7. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  игра

  ти
  во моите очи
  јас
  на твоите усни

  во твоите дланки
  јас
  на моите трепки
  ти

  ти
  во јас
  во ти
  јас
   
  На gabi96, Lena и Baronessa им се допаѓа ова.
 8. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  Јас сеуште го љубам моето „ ах “
  сплетено од воздишки и прсти мокри..
  Јас сеуште го барам тој одраз од мастилна крв,
  истурен врз сребро и контраст, што со сомот го покри.

  Го протнувам зглобот крцкав и модар,
  низ решетки сковани од злато и пот,
  низ одаја со реа од исколван дроб.
  Молчам.

  Кукавица ли слушнав?
  Канделабрите со темјанушки ги гребе и рие,
  чувај ја затворена,во замокот од коски најубаво ќе спие,
  Јас немоќно главата одамна ја мушнав.


  Наквасив перо и потпишав,
  Фаус е среќен.

  Толкувам ѕвезди, свирепи истрели
  симбиоза да створам, а нејќе.
  Ќе поминам мувлосани даски, од прозорот над кујната ќе извијам врат,
  И врисок и шепот и се измеѓу нив, ќе ме пречека со аскер на прашливиот пат.
  Немоќност!
   
  На lady_blue и Baronessa им се допаѓа ова.
 9. Реми

  Реми Староседелец

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  957
  Вечер...
  Ти удобно седнат во фотеља.
  Лизга и последиот коњак.

  Таа во улога на љубовник, силна како песочна бура.

  Рече:
  Сеуште не разбирам.
  Секоја наредна средба е се почудна.
  Набере негде заедно, тотално одалечени.

  Каде?
  Меѓусебе или од светот?
  Во колевка или надвор од неа?
  Во душа или во срце?
   
  На Lena, True_Blood и lady_blue им се допаѓа ова.
 10. Astrostoper

  Astrostoper Активен Член

  Зачленет на:
  5 март 2012
  Мислења:
  224
  Допаѓања:
  249
  девојка со оган во косата

  Вчера помина, покрај мене, девојка со оган во косата.
  Насмеана, горда, со малку подигнат нос.
  Ја гледав долго, предолго за да не приметат другите.
  Тие, да, ме приметија, а таа не.

  Денес ја сонував девојката со оган во косата.
  Поминав покрај неа, насмеан, горд, со малку повеќе подигнат нос.
  Сите ја приметија, оти ме гледаше долго, толку долго,
  колку што трае еден сон.

  Утре ќе ја најдам девојката со оган во косата.
  Ќе поминеме покрај сите, насмеани, горди со носеви нагоре.
  Никој нема да не‘ примети.
  Кој приметува лудаци, кои гледаат кон небото?
   
  На Lena и lady_blue им се допаѓа ова.

Сподели: