Јапонија | 日本

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,192
3,931
743
Јапонија | 日本

Јапонија (јапонски: 日本) е островска земја источно од азискиот континент на западниот раб од Тихиот Океан. Јапонија има население од 127.333.002 жители. Главен град на Јапонија е Токио.

Пуштете ја музикава и уживајте во читањето..​
Дворецот „Bitchu Matsuyama

Дворецот „Hikone“

Дворецот „Himeji

Дворецот „Hirosaki

Дворецот „Inuyama

Дворецот „Kochi

Дворецот „Marugame“

Дворецот „Maruoka“

Дворецот „Matsue
Дворецот „Matsue“ е единствениот „преживеан“ во регионот Sanin, изграден во 1622 год.
Дворецот „Matsumoto

Дворецот „Matsuyama

Дворецот „Uwajima

Наскоро слики и уште текстови ( занимливости) од уште многу други места низ Јапонија.. :)
 

Nighty

Староседелец
24 февруари 2012
727
1,181
1,103
Мојата ветена земја. :)
Некој ден ќе ја посетам, па што сака нека биде.
Ме фасцинира се’ поврзано со неа; од традициите, преку луѓето и културата, до туристичките и локални атракции.
 
  • Like
Реакции: Hip.Hop_MKD

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,192
3,931
743
Региони

Територијата на Јапонија е поделена на региони. Јапонија се состои од четири главни острови и голем број на помали острови. Најголемите и главни острови се, од север кон југ,Хокаидо (北海道), Хоншу (本州, најголемиот остров), Шикоку (四国), и Кјушу (九州). Исто така Јапонија се состои од 6 800 острови со брег од 100 метри или повеќе. Хоншу, убедливо најголемиот и најнаселениот остров во Јапонија, е поделен на пет региони. Другите острови не се поделени на подрегиони, па така секој претставува еден регион.
Јапонија, земја на острови, се протега по источниот брег на Азија. Главните острови (Хокаидо, Хоншу, Шикоку и Кјушу) некогаш се нарекуваат и домашни острови. Наха, на островотОкинава, во Рјукју архипелагот, се наоѓа 600 km на југозапад од Кјушу. Во поголемиот дел од островите во Јапонија спаѓаат 3,000 помали острови од архипелагот.
  • Површина: 377,835 km (вклучувајќи 3,091 km² територијални води)
  • Поголеми острови: Хоншу, Хокаидо, Кјушу, Шикоку
  • Брегови линии: 29,751 km²
  • Вештачки формирана земја во Токискиот залив: 249 km²
  • Највисок врв: Фуџи: (3776m)
  • Најниска точка: Хачиро-гата -4 m
Јапонија е 16та најгусто населена земја во светот. Но, со оглед на тоа што 73% од земјата е планинска, со ланец планини кој се протега низ секој остров рамното земјиште е ограничено. Распоредот на населението е определен според верувањето дека планините се наменети за боговите, па така има мал агрикултурен и архитектонски развиток во планините низ Јапонија. Друга причина за недостатокот на развој во јапонските планини се земјотресите кои константно предизвикуваат лизгање на земјиштето на јапонските ридови.
Јапонија е ситуирана во вуланска заона на пацифичкиот огнен прстен. Фреквентни слаби потреси и повремени вулкански ерупции се чувствуваат низ островите. Деструктивниземјотреси, кои често резултираат во цунами, се случуваат повеќе пати во текот на еден век. Најскорешните земјотреси се оној од 2004 во Чуецу, и големиот зејотрес во Ханшин од1995. Редовна појава во Јапонија се геотермалните извори (онсен), кои се максимално искористени како престојувалишта.
КЈОТО
Кјото е град во Јапонија, кој се наоѓа во централниот дел на островот Хоншу. Кјото има население од околу 1,5 милиони жители. Тој е главен град на префектурата Кјото.
 
  • Like
Реакции: Ludi Maks and DarkPassenger

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,031
2,642
1,143
26
Битола
најмногу кај Јапонија ме бендисва нивната интересна архитектура , оние дворци како секој кат е идентичен на подолниот само што е се помал и помал.. многу интересно...
 
  • Like
Реакции: The Tramp

Dr.Gonzo

Истакнат Член
23 февруари 2012
651
1,915
393
Fukushima
www.gonzo.com
Ее земјата на изгрејсонцето, Јапонија е неверојатна, а Јапонките се ... :trepka Ќе се оди некој ден сигурно