1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Јапонија | 日本

Дискусија во форумот 'Држави' започната од Hip.Hop_MKD, 27 февруари 2012.

 1. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Јапонија | 日本
  [​IMG]

  Јапонија (јапонски: 日本) е островска земја источно од азискиот континент на западниот раб од Тихиот Океан. Јапонија има население од 127.333.002 жители. Главен град на Јапонија е Токио.

  Пуштете ја музикава и уживајте во читањето..​
  Дворецот „Bitchu Matsuyama

  [​IMG]
  Дворецот „Hikone“

  [​IMG]
  Дворецот „Himeji

  [​IMG]
  Дворецот „Hirosaki

  [​IMG]
  Дворецот „Inuyama

  [​IMG]
  Дворецот „Kochi

  [​IMG]
  Дворецот „Marugame“

  [​IMG]
  Дворецот „Maruoka“

  [​IMG]
  Дворецот „Matsue
  Дворецот „Matsue“ е единствениот „преживеан“ во регионот Sanin, изграден во 1622 год.
  [​IMG]
  Дворецот „Matsumoto

  [​IMG]
  Дворецот „Matsuyama

  [​IMG]
  Дворецот „Uwajima

  [​IMG]
  Наскоро слики и уште текстови ( занимливости) од уште многу други места низ Јапонија.. :)
   
  На Ludi Maks, Hexasto, The Tramp и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. Nighty

  Nighty Староседелец

  Зачленет на:
  24 февруари 2012
  Мислења:
  727
  Допаѓања:
  1,181
  Мојата ветена земја. :)
  Некој ден ќе ја посетам, па што сака нека биде.
  Ме фасцинира се’ поврзано со неа; од традициите, преку луѓето и културата, до туристичките и локални атракции.
   
  На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Региони

  Територијата на Јапонија е поделена на региони. Јапонија се состои од четири главни острови и голем број на помали острови. Најголемите и главни острови се, од север кон југ,Хокаидо (北海道), Хоншу (本州, најголемиот остров), Шикоку (四国), и Кјушу (九州). Исто така Јапонија се состои од 6 800 острови со брег од 100 метри или повеќе. Хоншу, убедливо најголемиот и најнаселениот остров во Јапонија, е поделен на пет региони. Другите острови не се поделени на подрегиони, па така секој претставува еден регион.
  Јапонија, земја на острови, се протега по источниот брег на Азија. Главните острови (Хокаидо, Хоншу, Шикоку и Кјушу) некогаш се нарекуваат и домашни острови. Наха, на островотОкинава, во Рјукју архипелагот, се наоѓа 600 km на југозапад од Кјушу. Во поголемиот дел од островите во Јапонија спаѓаат 3,000 помали острови од архипелагот.
  • Површина: 377,835 km (вклучувајќи 3,091 km² територијални води)
  • Поголеми острови: Хоншу, Хокаидо, Кјушу, Шикоку
  • Брегови линии: 29,751 km²
  • Вештачки формирана земја во Токискиот залив: 249 km²
  • Највисок врв: Фуџи: (3776m)
  • Најниска точка: Хачиро-гата -4 m
  Јапонија е 16та најгусто населена земја во светот. Но, со оглед на тоа што 73% од земјата е планинска, со ланец планини кој се протега низ секој остров рамното земјиште е ограничено. Распоредот на населението е определен според верувањето дека планините се наменети за боговите, па така има мал агрикултурен и архитектонски развиток во планините низ Јапонија. Друга причина за недостатокот на развој во јапонските планини се земјотресите кои константно предизвикуваат лизгање на земјиштето на јапонските ридови.
  Јапонија е ситуирана во вуланска заона на пацифичкиот огнен прстен. Фреквентни слаби потреси и повремени вулкански ерупции се чувствуваат низ островите. Деструктивниземјотреси, кои често резултираат во цунами, се случуваат повеќе пати во текот на еден век. Најскорешните земјотреси се оној од 2004 во Чуецу, и големиот зејотрес во Ханшин од1995. Редовна појава во Јапонија се геотермалните извори (онсен), кои се максимално искористени како престојувалишта.
  [​IMG]
  КЈОТО
  Кјото е град во Јапонија, кој се наоѓа во централниот дел на островот Хоншу. Кјото има население од околу 1,5 милиони жители. Тој е главен град на префектурата Кјото.
  [​IMG]
   
  На Ludi Maks и DarkPassenger им се допаѓа ова.
 4. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  На Ludi Maks, Hexasto, DarkPassenger и уште 1 член му се допаѓа ова.
 5. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  најмногу кај Јапонија ме бендисва нивната интересна архитектура , оние дворци како секој кат е идентичен на подолниот само што е се помал и помал.. многу интересно...
   
  На The Tramp му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Нешто од Јапонската национална кујна:​
  [​IMG]
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
  На Nighty му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Dr.Gonzo

  Dr.Gonzo Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  651
  Допаѓања:
  1,915
  Ее земјата на изгрејсонцето, Јапонија е неверојатна, а Јапонките се ... :trepka Ќе се оди некој ден сигурно
   
 8. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
  Не знам зошто али воопшто не ја сакам оваа земја :unsure
   
  На Aaliyah му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Aaliyah

  Aaliyah Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  887
  Допаѓања:
  1,090
  Преубави места имаат,ама не ме влече некако натака :)
   
 10. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Многу сакам еден ден да отидам. Архитектурата, културата...
  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На The Tramp му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: