Резултати од барањето

 1. Electra

  Опседнатост со љубовниот живот на бившите

  Ја превртев цела категорија и гледам има само тема за бившите на партнерот, ама тргнала во правец дека никој не се замара со ништо, па овде да се задржиме на она што го гледаме во реалноста т.е. опседнување во вистинска смисла на зборот - може дури и налудничаво, до граница на психопатија. (а, и...
 2. Electra

  Tupac Shakur (2pac)

  Немогуче. Има теми за Преслава, Миле Китич и Кеба, а нема за човеков. :eek Тупак Шакур, роден ко Лизејн Периш Крукс на 16ти јуни 1971, е американски рапер и актер, кој, за жал, починал прерано (на свои 25 години), оставајќи зад себе материјал ко артисти со кариера од 20+ години. Човек со премогу...
 3. Electra

  Ефектот на казната

  Пред некое време читав дека на било која форма на казна денеска се пружа поголем отпор од пред, да речеме, 50-60ина години. Децата се сметаат за поразгалени од било кога, а со тоа се доведуваат во прашање и авторитарното воспитување. Ако порано било родителот да го удри детето на улица за...
 4. Electra

  Фотографираме на тема: Одраз

  Мислам дека темава е прилично слободна. Прееска гледавме чевли со другарка, погледна едни и инстантно ми рече: Е, овие се ти! И беше во право. Па, мислам дека е интересно како другите, а и ние самите, може да се поистоветиме со многу нешта. Затоа, што ве отсликува вас како личност? Дали ќе е...
 5. Electra

  Најмоќните вокали во музиката

  Било, и ќе биде секој со троа повеќе пара да може да сними песна и да се нарекува музичар...имаме на претек теми со пациенти и неонки... Затоа, да се потсетиме и на добрите вокали, оние што направиле секое влакно на телото да ви се наежи. Еве, може еден саат има како ми е темава отворена, а се...
 6. Electra

  Фотографираме на тема: Возови

  Ајмо, децо. Идеме нареден круг. За овој натпревар, @Lena, како победничка, ја избра темата возови. Минуваат денови, месеци, години...минуваат возови, автобуси, авиони. Сѐ мине, само вашата креативност не. :biggrin Правилата се едноставни: - Секој член има право да учествува со една фотографија...
 7. Electra

  Непопуларни (музички) мислења

  Секаде ја има темава, што не и овде. Непопуларни музички мислења или т.н. глув/а, немаш вкус. Велат за вкусови не се расправа, но несомнено е дека некои вкусови се универзални, па сѐ спротивно од тоа е богохулење. Од друга страна, постојат гилти плежр песници што воопшто не се наш стил, но...
 8. Electra

  Професор-хомосексуалец

  Пред некој ден, пријателка на мајка ми се жалеше како тоа дозволуваат хомосексуалец да го учел нејзиното дете. И не можев, а да не се зачудам. Хомофобијата се носи на сосема неочекувани, нелогични нивоа. Што ме наврати на подзаборавени сегменти т.е. нешто што воопшто не сум го ни гледала со...
 9. Electra

  Жените и религијата

  Не ми текнува посоодветен наслов од ова, а да не звучи феминистички. Sorry about that. :zelen Последно одекна веста дека Брегалничката Епархија беше забранила жени да се фрлаат по крстот годинава, што предизвика лавина реакции од феминистички настроените жени, па и неколку шовинистички одговори...
 10. Electra

  Македонските (онлајн) медиуми - дното на новинарството?

  Беше еднаш кога една малечка, штотуку пркната земја, се „осамостои“ со свои медиуми кои имаа за цел да ја држат јавноста информирана за секојдневните случувања во регионот. Слободата на изразување, секако, им беше лимитирана, а вестите филтрирани, но доволни за добивање некоја генерална слика...