Сезонска работа за малолетници

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Во Охрид работат малолетници по плажите..дневница по 500 мислам дека е.
Ако не си од Охрид, дојди овде ќе си најдеш стан за изнајмување и ќе си работиш како келнерка, шанкерка по плажите.
Исто можеш и во сендвичара..
Сестра ми да ја заврши 2ра средно (економски) и после во сметководство ќе работи.. Не знам ти кај и што учиш ама види може ќе можеш да се упикаш некаде..
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Епа вака...Сите знаеме дека во Америка со наполнети 16 год. можеш да работиш на некои работни места кои се определени за малолетници...Дали такво нешто има во нашава Македонија,имам слушнато дека има во МекДоналс.
Дали некој од вас има работено а е малолетник или кога бил малолетник или пак некое такво искуство...Или пак ете конкретно во МекДоналс :)

Имам една другарка, има 17 години и ќе работи летово. Е сега дали е на Црнобело или не незнам, треба да прашам. Некои документи поднесуваше, ово-оно.
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Епа вака...Сите знаеме дека во Америка со наполнети 16 год. можеш да работиш на некои работни места кои се определени за малолетници...Дали такво нешто има во нашава Македонија,имам слушнато дека има во МекДоналс.
Дали некој од вас има работено а е малолетник или кога бил малолетник или пак некое такво искуство...Или пак ете конкретно во МекДоналс :)

Ти иначе што сакаш да работиш? Си имаш ли нешто во глава или било што сакаш?
 

Индискo оревче

Истакнат Член
22 април 2012
74
99
318
30
Ако имаш појќе од 15 или 16 години мојш да работиш... легално :)
Едино ако е во кафич, немат да смејш да работиш после полноќ
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
28
Битола
кај мене познавам моја врсничка која работи в кафич..и во продавница..како и да е зошто па да не јас планирам на 18 да одам во перална да работам пошто има мој другари шо работат така да интересно би било ем си работиш и шо е најважно пари си земваш со свој труд :)
Bum Bum :*
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
според законот за работни односи малолетник со навршени 15 години може да работи. само не смее да работи тешки и опасни работи, не смее да работи ноќе и мора да работи мислам со скратено работно време ..Државата доколку се заинтересира малку појке и да ги субвенционира ваквите вработувања фирмите појке ке вработуваат појке млади лица ..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sarita

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Јас си се решив дека ке поднесам за во МекДоналс...Искрено не ми е ниту поради парите туку ми е за да имам обврска...Моите можат да ме издржуваат ама јас несакам да бидам буквално бескорисна и да лежам цело лето :)
Јас би работела и на шанк али ете...татко ми и дедо ми се отсечно против иако имав подобри услови за такво нешто...
Ама нема врска ....ни ова не ми е лошо...
Ке почнам па ке ви кажам како сум поминала
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Martin_MKD and Scars31

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
И јас сум за да почниш во МекДоналс.Сепак имаш
само 15-16 години. И нормално дека ќе се противат за да
работиш во кафич или на шанк,и јас би се противела
за тоа да си мое дете ! Со среќа ! ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
И јас сум за да почниш во МекДоналс.Сепак имаш
само 15-16 години. И нормално дека ќе се противат за да
работиш во кафич или на шанк,и јас би се противела
за тоа да си мое дете ! Со среќа ! ;)
Иам 17 и некој месеци ама сепак сум малолетна ,а и да во право си секој да не кажам нормален би се противел на овие години да му работи керката во кафич.....
Инаку Фала ти :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Scars31

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
28
Битола
Иам 17 и некој месеци ама сепак сум малолетна ,а и да во право си секој да не кажам нормален би се противел на овие години да му работи керката во кафич.....
Инаку Фала ти :)
со среќа :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum