Редовна војска

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Добро не е важно јас што сфаќам и како сфаќам.
Тврдиш дека војската е потребна за воспитување.
Јас тврдам дека не е, и објаснив како не е.

Војската постои и служи за нешто сосема друго, а не за воспитување машки деца.
За одбрана имаме професионална војска и специјални единици, кои се доста добри.

Излишно е имањето редовна војска, излишно е трошењето пари на истата, и непотребното малтретирање на сите мажи.
И дискриминирачка е према мажите, затоа што жените се поштедени.
ај една оф топик реплика - дискриминација е за жените што мораат да носат 9 месеци и да раѓаат деца а мажите не?!
некои работи се наложени од природата и поделени помеѓу мажите и жените... машките и женските работи не можеме да ги ставаме во една кошничка,поделени си се и така треба да останат...:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
ај една оф топик реплика - дискриминација е за жените што мораат да носат 9 месеци и да раѓаат деца а мажите не?!
некои работи се наложени од природата и поделени помеѓу мажите и жените... машките и женските работи не можеме да ги ставаме во една кошничка,поделени си се и така треба да останат...:)

Војската не е ,,природна,, работа, за разлика од бременоста.
Војската е смислена работа од човекот.
Машкото куче не оди во војска, а сепак женката раѓа, не? :)
 

Sesil

Староседелец
20 февруари 2012
300
230
1,043
Јас сум за да се врати војската. Сите што биле кажуваат дека тоа е супер искуство плус се учат на ред и дисциплина. Па кој до сега (освен некој геј) се пожалил од војничките денови.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Јас сум за да се врати војската. Сите што биле кажуваат дека тоа е супер искуство плус се учат на ред и дисциплина. Па кој до сега (освен некој геј) се пожалил од војничките денови.

Баш прееска правев муабет со другарче кое, верувај, не е геј :)
Нема баш добро мислење околу тематикава.
 

bacdac

Полноправен Член
27 февруари 2012
48
19
8
34
Вака сеа : јас планирам да заминам војска сеа не знам како ќе поминам на преглед кога ќе ме пратат.
Сеа не знам што треба да си носам од дома за таму освен (боксерки и маици на прерамки) ?
Патем не сакам да му кажам на моите бидеќи ќе ме премислат.
ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ !!!!! мн ќе ми значи
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Вака сеа : јас планирам да заминам војска сеа не знам како ќе поминам на преглед кога ќе ме пратат.
Сеа не знам што треба да си носам од дома за таму освен (боксерки и маици на прерамки) ?
Патем не сакам да му кажам на моите бидеќи ќе ме премислат.
ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ !!!!! мн ќе ми значи


ako si resil da odis vojska ne ti treba nisto drugo sem hrabrost i istrajnost, od prilika 6 meseci licen pribor i obleka nosis od doma drugo se imas vo kasarnite.
Mada popametno bi bilo da najdes rabota pa za tie 6 meseci da zarabotis nekoj denar
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Вака сеа : јас планирам да заминам војска сеа не знам како ќе поминам на преглед кога ќе ме пратат.
Сеа не знам што треба да си носам од дома за таму освен (боксерки и маици на прерамки) ?
Патем не сакам да му кажам на моите бидеќи ќе ме премислат.
ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ !!!!! мн ќе ми значи

Па ај со убаво нека ти е. Земи си паста и четка за заби. Ноктарица да не заборавиш, мада може и цимерот да има да ти позајми. Наочари за сонце обавезно. Земи си некој таблет за занимација. Слушалки за музика. Друго не ми текнува што би можел да земеш.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Мајорот ќе ти каже - секогаш земај си по 2 сапуни кога одиш на туширање, во случај едниот да ти падне да нема потреба од навалување.:D
Оф топик- се за лична хигиена.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum