Калиопи и англискиот јазик

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
Пфф МТВ да и плаќа? Колку е очајна ситуацијата таму, ги крадат вработените. :nah Ама може да се ангажира самата, треба да не претставува да го е**м! После зошто ја мразам нашава естрада...
Кога ќе размислам подобро, и не е таа виновна. Можеби нема повисок IQ од 70.
Само ме нервира што се прави најобразована, најискусна, најпроживеана во животов, како никој да нема поминато ко неа а не знае 3 збора на англиски да каже.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Scars31 and DarkPassenger

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Не го ни догледав до крај од што неможам да ја поднесам,бар ке научам на памет како да се претставам и пораката што сакам да ја кажам ако не друго.
Воопшто не е смешно,да,одвратно е,нема што да им плака никој.Толкава дива како што грото Македонци и пошироко како што знаат да ја наречат да не знае англиски,внука ми подобро знае од неа,страмотилаци,не се бара да збори на шпански или некој друг јазик.
Кога таа се школувала а и пред да испадне оваа со двојазичноста англискиот бил,е и ке биде втор неофицијален јазик кај нас па и во светот бре.Срамота!!!!
Под дива што се подразбира,само вокални способности,ма ајде...почнувам да се нервирам кога зборувам за женава што и се придава толкаво значење и затоа ке прекинам:)
Уа Калиопи!!!
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Добро барем Калиопи си признава дека незнае и се шегува на сопствена сметка и не делува толку изгубено како што беше Ѓоко :D
тоа не ја оправдува,да беше пред Ѓоко може немаше да се сети да удира сега на нејзина сметка околу неписменоста,Ѓоко не е дива:Dи не плаче на секое,глумица жива...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bibi@

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
I agree??? I hope,I hope........Брукаааааааааааааааа ќути подобро никаква порака не праќај или нека ти напишат текст научи си го бе лелееееееееееееее ццц (punch)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hexasto, parvati and LMFAO

Coelho

Староседелец
2 април 2012
287
493
663
Скопје
Англиската верзија од песната има колку-толку смисла и не е толку лоша - за песна што некој се обидел буквално да ја преведе.

Искрено, мислев дека Калиопи го има совладано англискиот јазик. Сега почнувам да се прашувам колку всушност нашите изведувачи го имаат совладано овој јазик.

Па нели прават преработки од англиски песни, па и своите песни на англиски ги препејуваат, па воведуваат рапери и некои други изведувачи да им рецитираат на англиски, а и да не заборавиме дека не преставуваат на Евровизија секоја година (кој до каде стигне) и даваат интервјуа.

Деца на курсеви се запишуваат од не знам колку мала возраст, а таа над 40 години и едвај сама реченица склопува. Или пак Ѓоко Таневски.
 

AnneBoleyn

Активен Член
14 февруари 2012
144
193
43
In Chuck Bass' bedroom
Абе 50 посто од тие што сеир и фаќаат сега помалку од неа знаат англиски, али сепак иде на Евровизија или нека и платат преведувач или па нека и напише некој некое составче да го научи на памет и да го повторува. Вака нема смисла.. пошто ај ниеја разбравме (делумно), а другите мислите ја разбраа?! :^)

бтв, шо беше тоа кикотењето кога го спомна жеЛко?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum