Мисла на денот

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com

Пламениот меч е оној кој што блеска со пламени јазици на Љубовта и Волјата, со кој може да се скршат прангите на Портата на Разбирањето која води кон Едем, местото каде што течат четирите реки кои го хранат Духот на Човекот и да не соедини со Неа, Духот на Елохим.

- Пламениот меч и бројот 777, писание на fra. צַדִּיק


P.S. Ова е мечот во рацете на херувимот кој што го чува влезот кон Дрвото на Животот ако им веруваме на евреите и нивните рабини и кабалисти ;)
 

antonio

Like-Maniac
29 август 2013
821
1,118
1,103
Скоје- Ченто
Да имаш
Страшно ме нервира кога некој ќе рече дека имал многу жени. Јас под имање подразбирам целосна предаденост, целосна конекција и нешто трајно, бесконечно. А така може да се има само една жена
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Да имаш
Страшно ме нервира кога некој ќе рече дека имал многу жени. Јас под имање подразбирам целосна предаденост, целосна конекција и нешто трајно, бесконечно. А така може да се има само една жена

Мене страшно ми е чудно кога некој ме запознава со сопругата или сопругот и вели „Да те запознаам, ова е МОЈАТА...“
Истото го прават и младите дечко и девојка... „Ова е МОЈАТА девојка, МОЈОТ дечко...“

Дали навистина некому му е гајле ако кажеш „мојата/мојот“? Како тоа доби право да поседуваш човек или пак е само начин да кажеш дека си во врска со тој човек до тебе? :)


 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno

antonio

Like-Maniac
29 август 2013
821
1,118
1,103
Скоје- Ченто
Ако во животот не сте умреле неколку пати тогаш не сте ни живееле. Од болка, од љубов, од тага, од неправда, од премногу ништо и премалку од сешто.

Ако не сте умирале тогаш знајте дека не сте живеле, само сте постоеле. Како што нема дишење без издишување, така нема вистински живот без ‘умирање’.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com

"Магиката е патека која ќе го прошири вашиот универзум до максимални граници!
....
Јогата е другата патека која што секоја идеја ја сведува на една точка, нејзиниот извор!
Јогата е праксата која ќе ви дозволи да се спознаете самите себе до најмалиот атом на вашето постоење.
Магиката и Јогата, задено, ќе ви ја дадат врската (чиста врска) помеѓу Вашето сопство и универзумот во кој имате искуства. Овие две патеки нема да ве однесат до некаква си чиста волја, само ќе ви покажат дека волјата Вие сте ја имале, само не била прочистена и засилена од Вас!"
- За Волјата во философијата на Θελημα
 

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
842
1,432
1,103
They say, "What doesn't kill you makes you stronger"....I don't agree. Some things that didn't kill me, came so close that they're still damaging. They didn't make me better. Some things made me worse. And can't that be okay too? Can't some things just break you? This whole fucking world wants you to believe that admitting defeat makes you weak. For God's sake, bleed. And bleed openly. There can be pride in vulnerability. Honesty is maturity. And really, it's the things that did kill me, that made me.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: antonio