Издржливост на душата

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
31
Скопје
Знаеш дека научниците пред неколку години успеаја да пресадат душа?
Сеќавања, навики, стравови од еден мајмун се успешно пресадени кај друг мајмун со модифицирање на електростатската состојба во мозокот. :)

Гревота за добриот мајмун, што ако бил едниот мајмун лош, а другиот цел живот добар. И сега тој шо бил лош цел живот, дали ќе си оди во рај? А добриот мајмун во пекол, само ради пресадувањето на душите-меѓусебно?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki

Falanga

Истакнат Член
10 април 2016
350
293
173
42
Гревота за добриот мајмун, што ако бил едниот мајмун лош, а другиот цел живот добар. И сега тој шо бил лош цел живот, дали ќе си оди во рај? А добриот мајмун во пекол, само ради пресадувањето на душите-меѓусебно?

Длабока е таа тема малечка и високотехнолошка, после границите на моето разбирање.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ѕид на плачот

Dorina

Активен Член
20 октомври 2017
93
71
28
50
izdrzlivost ili popustlivost? ne, vo edno dvete,mora da se dobie elasticnost,da se vitka a ne krsi.
koga ke se znae izvorot na bolkata i koga ke moze da se vidi,pocuvstvuva i razbere samo togas moze bolkata da dobie drug oblik koj konstantno ke se menuva...
mnogumina mislat deka tie luge koi go mozat toa se ladni i bez cuvstva no naprotiv,tie ednostavno se svoi i ne se borat so stravot i bolkata...prepustaat a potoa se izdignuvaat. velat vremeto leci se,NE! toa samo ne uci kako da ja smenime nasta percepcija i da ziveeme so toa.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Achernar