Сакам да кажам/Сакам да прашам

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
(По битолски...)

Сабота и врни. Не ќе можи надвор да се седи и да гледаме дали ќе помини некој шо не можиме органски да го поднесиме, за да го пукниме од оговарање.
Бивши некој гарант ќе видиш за да те потсети живото дека и ко ќе ти е најубо некое просто створење можи да ти го упропасти дено.
Не можи убајте штикли да ги носиш оти лом ќе си ги напрајш. Ај навечер.
Не знам оти многу ни завидват нас битолчани. Стварно по цел ден седиме и кафе пиеме, разгалени сме сите и пари имаме секогаш оти од дома многу се дарежливи, ама никој не го признава то.
Најубо е, милион пати поубо од Скопје. Ако некој се најди во тесно или е премногу амбициозен ќе оди Германија три-четири месеци и ќе се врати.
Уште малце минус триесе ко ќе дојди најубо ќе е. Тогаш жив чоек нема да шета, стаклената ќе блешти со исти светки и ќе треба да пазиш да не стапнуваш на црните плочки оти глата ќе си ја скршиш ако се лизниш.
Тогаш битолчани се претворат во пингвини, шо е најголема тајна од сите...
Има уште многу да се кажва, ама ај ќе се видиме кафе ќе прајме :zelen(star).
 
Последна промена:

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
SDK
Eden muabet koj zapocnuva od sto pravis, preku muabet za deca, za mebel, za homoseksualci i paradi, za politika, za piti i drva, za teatar, za vremeto, za gosti, za grealica, za smisol na zivotot i seto toa vo vreme od 1 cas. I posle toa se cuvstvuvam kako nova. Eden muabet a tolku mnogu temi .Edno sushtestvo a tolku bezkonechnost. Ti blagodaram za muabetot, za tvoeto postoenje, za smeenjeto, za koj prv pocna...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: klepsidra and Achernar

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Ако не ти е денот, а жена си, оди на фризер или на козметичар. Тука се крие тајната состојка за расположување и поттикнување на самодовербата.
За мажи не знам ама мислам дека важи истото, можеби плус некоја игра на компјутер :zelen(star).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Ако не ти е денот, а жена си, оди на фризер или на козметичар. Тука се крие тајната состојка за расположување и поттикнување на самодовербата.
За мажи не знам ама мислам дека важи истото, можеби плус некоја игра на компјутер :zelen(star).
Bi dodala i odenje na masaza, shoping,kafe so drugarka ...
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Bi dodala i odenje na masaza, shoping,kafe so drugarka ...

После шопинг никогаш не се чувствувам подобро зошто секогаш има нешто што нема да го купиш.
Кафе со другарка, не баш зошто може и депресивни муабети да се прават.
Овие што ги кажав посебно се важни за сама да си направиш да ти е убав животот :) (star).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
SDK
Vcera sfativ deka bez razlika sto pominale poveke decenii i retko kontaktiranje, so nekoi lugje mozes da se smeesh i da zboruvash bez zdiv kako da se gledas sekoj den. Kako vremeto da soprelo, ti go pametat karakterot i ti ja izmamuvaat nasmevkata. No sepak se samo ubavi spomeni i nisto poveke.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Tantara, malecka and Browny