Земјотреси во Македонија

Falanga

Истакнат Член
10 април 2016
350
293
173
42
Ја мислим да се то неће догодити. Такав ризик постоји на неким другим мередијанима, нпр. у Калифорнији.. Ми смо још увек колико-толико безбедни јер су наше државе у континтенталним деловима.. ;)

Тако да је са једне стране и добро што немамо директан излаз на море..

Јел знаш шта се догодило 1963-чу у Скопљу?
Остави то континентални делови, ми имамо искуство са оваквим стварима.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ѕид на плачот

adrenalin

Нов член
Јел знаш шта се догодило 1963-чу у Скопљу?
Остави то континентални делови, ми имамо искуство са оваквим стварима.

Не ради се о томе. Није данашње Скопље исто као и 1963. Мислим на квалитет градње објеката. Шта значи искуство?? Оно не значи ништа ако се не ради на томе да се ствари у будућности поправе тј. да нас нечему научи. Ако је неко од 1963. до данас градио објекте који не задовољавају прописане стандарде, онда ће увек да га буде страх. А таквих има много. Од обичних људи до разних сумњивих инвеститора којима је неко гледао кроз прсте. Земљотрес те снаге из 1963. се понавља тек у периоду од 400 до 500 година, а овај што је био недавно (од 5 и нешто степени) на 100..

И да је којим случајем овај недавни био 1963., имао би готово исти ефекат на тадашње Скопље..дакле, он се поновио, али су последице минималне у односу на пре 53 године..

У овим приобалним земљама увек постоји додатни ризик од Цунамија, који направи штету 10 пута већу него сам земљотрес..
 
Последна промена:

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Земјотресите немаа некоја сериозна последица врз градбите и инфраструктурата.Остави последици на луѓето,паника и страв кај народот.
Многу Скопјани спиеа во своите автомобили од страв и не се враќаа дома по неколку дена а многу и отпатуваа.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Беа и ке бидат,некогаш страшни некогаш не,природна појава која не може да се спречи незнам колку човечкиот фактор има и дали има влијание и придонесува за еден таков земјотрес незнам,а повеќе може да објасни тс по стручно @Saladin :cool:;)
 

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
138
1,053
И во Охрид деновиве имало земјотрес.Мене ми е страв при земјотрес.:|
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Последниов сега пред 15 тина минути бил во близина на Косел, да не се буди вулканот?
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Ипак било околу Ресен :)
И Ресен осамна по медиуми, прв пат после 199 години :frantic
Среќа во несреќа што се вика. :)
Штом до Скопје се осети можам да замислам таму колку бил силен.
Па еве следна појава на Ресен по медиумите нека биде за нешто убаво. :)