Прашања за акваристика

NikJov

Истакнат Член
23 февруари 2016
7
0
101
50
Deksport oaza se naoga nad Nemo vo TC Olimpiko taka?
kaj ima pogolem izbor na zivorotki vo Amazon ili vo Deksport i Nemo
 

Alex2050

Староседелец
27 јули 2013
14
2
603
пред лаптопот
www.crnobelo.com
Deksport oaza se naoga nad Nemo vo TC Olimpiko taka?
kaj ima pogolem izbor na zivorotki vo Amazon ili vo Deksport i Nemo
Декспорт е од предна страна, Немо е од задна страна. Според снабденост декспорт и немо се подобри ама и "посолени" со цени. Во кисела вода кај бившо Гет кафе до комерцијална банка има петшоп релативно нов цените се 40 ден гупа и ксифо, ксифо лира 70 денари, црни моли има 3 комада само мажјаци.
Во декспорт имаш и платици, сребрени и црни моли, ксифо незнам, гупи сингапурски. За немо незнам дали има живоротки.. Провери си. :)

Sent from my Aquarium using Tapatalk!
 

Ристо од Драчево

Староседелец
25 февруари 2012
246
275
1,063
Скопје
Ќе може ли некој да ми каже што рипки би можел да чувам заедно со Goldfish.
Со карас тешко да најдеш тука други риби што живеат во исти услови како нив. Карасот бара темепература до 18 целзиусови максимално и минимална литража на аквариум од 100л. Така да според ова доколку се решиш да чуваш караси можеш само од тој вид, но можеш да ги мешаш со други риби но на некои од рибите нема да им биде убаво и ќе бидат цело време под стрес. Олус другите риби би можеле да ги напаѓаат карасите.

Sent from my E2003 using Tapatalk
 

Stefan.Pet

Нов член
7 декември 2016
15
0
1
31
Фала за одговорот. Иначе јас имам аквариум 72 литри. Ако може да ми кажете некои комбинации на риби што би можело да чувам. И зашто од 100л. аквариум бараат карасите :)
 

Ристо од Драчево

Староседелец
25 февруари 2012
246
275
1,063
Скопје
Фала за одговорот. Иначе јас имам аквариум 72 литри. Ако може да ми кажете некои комбинации на риби што би можело да чувам. И зашто од 100л. аквариум бараат карасите :)
Како што имам читано по разни литератури (списанија,форуми,сајтови) декаде пишува деа е потребен голем простор за да се развиваат нормално.
А за комбинација неможам да ти кажам јас, тоа е до вкус. Јас на пример ги избегнувам живоротките бидејќи ми се нежни многу и имаат краток животен век. Јас иам 2 аквариуми од кои еден е 300л аквариум. Во него иам 6 скалари кои се парови, 4 анциструси, 1 плекостомус, 3 торокатоми и 3 сијамци. Изгледот (скејпот) ми е карпест со една врста на трева (криптокоруна) . Вториот е 60л, скејп тревен околу10 врсти на треви со подлога за прихрана на растенијата, цо2 систем. Во него чувам ред чери шримп околу 10 големи и над 30 мали, потоа 1 неретиа полжав и 1 јабучар полжав. Од риби имам 2 расбора галакси и 3 расбора хенгели и 1 албино анциструс.
Тоа е мојот вкус мој избор за аквариум. Реши се за еден основен вид на риба, покрај тој вид побарај на нет која риба може да живее сонејзе и какви услови бараат.

Sent from my E2003 using Tapatalk
 

Stefan.Pet

Нов член
7 декември 2016
15
0
1
31
Како што имам читано по разни литератури (списанија,форуми,сајтови) декаде пишува деа е потребен голем простор за да се развиваат нормално.
А за комбинација неможам да ти кажам јас, тоа е до вкус. Јас на пример ги избегнувам живоротките бидејќи ми се нежни многу и имаат краток животен век. Јас иам 2 аквариуми од кои еден е 300л аквариум. Во него иам 6 скалари кои се парови, 4 анциструси, 1 плекостомус, 3 торокатоми и 3 сијамци. Изгледот (скејпот) ми е карпест со една врста на трева (криптокоруна) . Вториот е 60л, скејп тревен околу10 врсти на треви со подлога за прихрана на растенијата, цо2 систем. Во него чувам ред чери шримп околу 10 големи и над 30 мали, потоа 1 неретиа полжав и 1 јабучар полжав. Од риби имам 2 расбора галакси и 3 расбора хенгели и 1 албино анциструс.
Тоа е мојот вкус мој избор за аквариум. Реши се за еден основен вид на риба, покрај тој вид побарај на нет која риба може да живее сонејзе и какви услови бараат.

Sent from my E2003 using Tapatalk
Ти благодарам многу на одговорот. :)
 

Stefan.Pet

Нов член
7 декември 2016
15
0
1
31
Ќе може ли да ми кажете за 72 - литарски аквариум, која јачина на пумпа да купам. И дали може да ставам за осветлување од лед лентите.
 

Ристо од Драчево

Староседелец
25 февруари 2012
246
275
1,063
Скопје
Ќе може ли да ми кажете за 72 - литарски аквариум, која јачина на пумпа да купам. И дали може да ставам за осветлување од лед лентите.
Дај димензии на акваумот и какво светло сакаш да користиш

Sent from my E2003 using Tapatalk
 

Stefan.Pet

Нов член
7 декември 2016
15
0
1
31