Прашања за акваристика

Macki1987

Нов член
20 февруари 2016
8
4
3
36
Навистина незнам што е тоа маграван? (можеби има различно име во зависност од географската положба).
Активниот јаглен е неутрализатор на кисели средини затоа што е база.
Ако е маграванот кисела база јагленот ке го неутрализира делумно, но ако и понатака е извор на боја и кисела средина, и нема некоја смисла да ставаш јаглен, повеке поради тоа што сложена е процедурата за одредување на соодносот за третирање(база-кисело).
Пробај еднашка па ако се повторува замени ја киселоста во водата со мангрови корени(дрво суво).
Сум чул дури и дека Кинезите ставаат апликации од некој нивни ребраст бамбус кој им давал киселост потребна, ама тоа ке зависи од потребата на рибите кои ги чуваш.
Јас чувам само кардинал неонки и гупи.(најлесно ми е и најекономично).
Се што им ставам е од онаа аквариумската сол-една чаена лажичка месечно на врвот на пумпата за да се дисперзира повеке и ок се сеа за сеа.(дезинфекција за перките и превентива против паразити).
Тоа е некое украсно дрво кое ја закиселува водата и мислам дека е кинеско али многу убаво изгледа во аквариум само што малце ја поцрвенува водата со тек на време али ќе го решам и тој проблем со менување на водата и со активен јаглен. Инаку моментално чувам само тетри (црна тетра, серпи и неонки обични) али го спремам за дискуси кои сакаат киселка вода.Еве едно фото од аквариумот.
 

Прикачувања

  • 20160305_101116.jpg
    20160305_101116.jpg
    1.3 MB · Прегледи: 17
  • Ми се допаѓа
Реакции: Дејви

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Ех, дискусите се преубави и грандиозни ама бараат максимално внимание и огромен аквариум.
Ретко кој ги чува и често знаат да преминат цена од 50 долари по единка. А и си бараат специфична исхрана.
Тоа е за сериозни акваристи, викаат дека ако некој чува дискуси нема да може да му ја најдете собата несредена во ниеден момент.:D

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Macki1987

Macki1987

Нов член
20 февруари 2016
8
4
3
36
Дај ставете некоја слика од вашите аквариуми да опланеме очи!!!
 

NikJov

Истакнат Член
23 февруари 2016
7
0
101
50
zdravo,
Дали за чување на риби живоротки треба да имам природна трева
кај да најдам поевтинка трева и живоротки.
кои живоротки ги препорачувате за почетник во акваристиката.;)
 

Falanga

Истакнат Член
10 април 2016
350
293
173
42
zdravo,
Дали за чување на риби живоротки треба да имам природна трева
кај да најдам поевтинка трева и живоротки.
кои живоротки ги препорачувате за почетник во акваристиката.;)
Најди некој што има живоротки. Нек ти скубне две коренчиња трева и нек ти даде 4-5 комада. Да го имав уште аквариумот ќе ти дадев без пари, и така многу се котат тие, и тревата и рибите.
 

NikJov

Истакнат Член
23 февруари 2016
7
0
101
50
Кај да најдам поевтинки живоротки (не ми се гледа ваков празен аквариумот)
и каде има евтинка филтер пумпа потопна за акварим со димензии долж. 52 шир 26 и висина 36
отприлика околу 35 литри вода ако сум измерил добро

поздрав до сите ;);)
 

Falanga

Истакнат Член
10 април 2016
350
293
173
42
Па треба секаде да имаш. Види во Бу-Зоо кај клуб на новинари одма во кулата
 

pocttopus

Нов член
1 ноември 2016
3
1
3
45
zdravo,
Дали за чување на риби живоротки треба да имам природна трева
кај да најдам поевтинка трева и живоротки.
кои живоротки ги препорачувате за почетник во акваристиката.;)
Најдобро е да имаш природни тревки, а тие можат да се разликуваат и според условите за одржување, како осветлување, подлога и прихрана. ;)
Зависно условите на аквариумот, зависи и изборот на тревки кои би опстанале во таа средина.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: NikJov

pocttopus

Нов член
1 ноември 2016
3
1
3
45
Ех, дискусите се преубави и грандиозни ама бараат максимално внимание и огромен аквариум.
Ретко кој ги чува и често знаат да преминат цена од 50 долари по единка. А и си бараат специфична исхрана.
Тоа е за сериозни акваристи, викаат дека ако некој чува дискуси нема да може да му ја најдете собата несредена во ниеден момент.:D

Собата нема никаква врска со дискусите. :D Тоа зависи од самиот сопственик на аквариумот и тоа е индивидуално гледиште затоа што секој различно си го уредува домот, а дискусите можат само да го разубават просторот. ;)

Друго, цената на дискусите често пати знаела да биде и под 50 долари од единка!!! ;)
Специфична исхрана? Не би рекол. Храната многу лесно може да се најде, а една од најкористените и најбараните по аква-шоповите е популарната Тетра-дискус.

За секој аквариум е потребен сериозен пристап. Не треба да се игра некој со поголемо количество на вода затоа што можат да настанат несакани последици од неправилно одржување на аквариумот. Инаку дискусот се покажал како една од најиздржливите риби, само претходно е потребно да се совладаат основите на акваристиката. ;)

Ништо не е невозможно, потребно е само малку време и внимание во текот на денот и работите си доаѓаат на своите места.
 
Последна промена: