Сакам да кажам/Сакам да прашам

Beauty&Beast

Староседелец
11 септември 2015
739
808
1,103
Имам дилема, дали да се одмаздам или се' да заборавам?

Одмаздата се сервира ладна, зашто тогаш тој удар што го нанесувам е најмоќен, токму кога особата заборавила дека јас воопшто постојам, тогаш јас се појавувам, изникнувам како од пепел, и го задавам најмоќниот удар.

Мојата дилема е, дали воопшто вреди било што да сторам после толку поминати години ... но од друга страна, сакам да ги израмнам сметките со таа особа.

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Priroden

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Existence what? Он знае? :zelen

Мислам дека беше после колоквиуми казнената од ко ќе заврши колоквиумска.. Фактички ко поправен нешто иде мислам ...
Не ме држи за збор ќе видиш како е што е ќе ти каже некој шо е сигурен : )
Знам кога е поправен, не е тоа прашањето. Прашањето е кога плаќаш казна, пред да одиш да полагаш или откако пред да земеш оцена.

Имам дилема, дали да се одмаздам или се' да заборавам?

Одмаздата се сервира ладна, зашто тогаш тој удар што го нанесувам е најмоќен, токму кога особата заборавила дека јас воопшто постојам, тогаш јас се појавувам, изникнувам како од пепел, и го задавам најмоќниот удар.

Мојата дилема е, дали воопшто вреди било што да сторам после толку поминати години ... но од друга страна, сакам да ги израмнам сметките со таа особа.

Заборави. Ништо не ти носи одмаздата. Само ти уште толку ќе побесниш ако не изреагира на начинот на кој си планираш. Да, не постое карма, веројатно сега тој/таа ужива додека се нервираш али тоа е. Само игнорирај и така повеќе боли. Покажи дека си среќна без нив, а воедно покажи им што значи да се биде човек.
Пс: јас кога сум нервозен си ја пуштам оваа :zelen Добра е за одмазда хаха
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Beauty&Beast

Beauty&Beast

Староседелец
11 септември 2015
739
808
1,103
Заборави. Ништо не ти носи одмаздата. Само ти уште толку ќе побесниш ако не изреагира на начинот на кој си планираш. Да, не постое карма, веројатно сега тој/таа ужива додека се нервираш али тоа е. Само игнорирај и така повеќе боли. Покажи дека си среќна без нив, а воедно покажи им што значи да се биде човек.
Пс: јас кога сум нервозен си ја пуштам оваа :zelen Добра е за одмазда хаха
Одмаздата ми носи лична сатисфакција, зашто сум ги израмнила сметките со таа личност, а такви личности (непријатели) имам многу малку во животот, буквално на 1 рака можам да ги избројам.
Никогаш ништо не заборавам, и кад тад, после долго време секогаш враќам, и тоа дупло.
Кармата постои, затоа јас прва никогаш и на никого не правам ништо лошо, не сум човек што сака да нанесува зло на луѓето, но на оние што ќе ми нанесат, хммм ... тука станува врло интересантно ;)
А се уверив во кармата, зашто сега на таа личност за која што зборам, буквално се' и се удри од глава, за тоа што збореше и кажуваше лаги за мене, други луѓе „ја исплескаа“ таа особа и и' вратија за се'.
А човек сум, дури и преголем човек, за оние што се понашаат со мене како што треба, али за останатите што ќе ми згрешат, со нив ја губам сета човечност во мене, и го запознаваат моето второ лице, односно вториот збор во мојот ник.
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Два три часа дожд и Хунзистан се распаѓа, во Тетово 4 мртви и 2 исчезнати лица. Колку е кревка, нестабилна и бесмислена РМ тоа е чудо, да врне два дена има да се подават 5000 души и да избие епидемија, а некој забеган со 300 платеници може да ја освои за три дена (party)

Е тоа е...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Altaïr

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Број за донации 143 400


Пунктови за донации:
- МИТ Универзитет, Центар, City Gallery 10-17 часот
- Поранешен Жито Лукс, ул Иван Аговски бр 10, Карпош 1
- ООУ „Гоце Делчев“ Аеродром во Горно Лисиче и Долно Лисиче е отворен пункт за собирање на донациите, 8.8.2016 г. од 8-22ч
- Сите основни училишта, општина Аеродром, 8-20 часот
- ВЕРО центар, од 13 часот
- Општина Гази Баба
- НАНО бар во Дебар Маало, секој ден, 8-01 часот
- Момин Поток
- Основно училиште 25-ти Мај се наоѓа во Ченто таму е крајниот пункт за предавање на донациите
- Пункт за оставање и за подигање донации во Инџиково: кај автобуската кај игралиштето.
- Хуманитарна организација " Св. Спас " – Драчево, Информации на тел. 078/383-743 отец Оливер
- Кисела вода, пред маркетот Веро, 8-20 часот
 

Female

Староседелец
18 јануари 2013
125
183
1,043
In your thoughts!
Уште дишам под вода. Само јас имам таква моќ.
Добив желба да пишам овде, а скоро 2 години се немав воопшто најавено на форумов и пасот не сум го заборавила :)
Немаше потреба да се објаснувам, јасно нели?
Не беше лошо овде, сега не знам како е, само на минување сум па да чкртнам неколку реда.
И чувајте се кај и да сте.
(wave)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Priroden and Beauty&Beast