Сакам да кажам/Сакам да прашам

Harley Quinn

Нов член
25 јули 2016
14
13
3
Да да баш со тепање ќе реши во диктаторска држава. Нема да знае што се случило после ако му направат нешто, ништо чудно и затвор да лежи тој што ќе го истепа. Значи тие се заштитени, со тепање ништо не им можеш. Ти мајката ко да живееш во не знам каде, па така било тоа, оди истепај и свиркај си. Ќе си свиркаш ама накај Идризово. Кога ќе им покажеш заби, ама не со тепање, да видиш како ќе престанат. Не знам како на народов не му е доста од плашење, криење, бегање од такви ко тој.

Па не дочекал правда знам, ама треба ли таквото размислување да продолжи? Немало правда порано и готово ај ќе ќутиме. Битно е да се знае иначе, нека видат што повеќе луѓе какви газди има, на сите треба да кажеш. Јас не само што би нашол начин да најдам доказ, туку и со тој доказ во телевизија одам директно па да го видам после. Немало правда, можеби нема сеуште, ама кога не им се плашиш ништо не ти можат.
Мене лично ако ме прашуваш ја би го згазила од мавање да можев , гнида е не е човек ! Јас кажувам кај можам и предупредувам луѓе , сепак гледам и самата да се заштитам за понатаму во животот да не си имам проблеми , работа ќе се најде не е само тој на светов , само криво ми е што толку време морав датрпам и ќутам
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
E тука самата си направила грешка ,да трпиш нешто за што не си должна ,не те разбирам .
Има за се друго не само за работа ,а проблеми нема никакви да имаш и да се заштитуваш , па дај ако оставаат луѓево на така и ништо не превземаат ,можеме секој да малтретираме нели, ќе си рече како ти ,ајде да не правам ова полиции што ја знам ,така ?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Harley Quinn

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Да да баш со тепање ќе реши во диктаторска држава. Нема да знае што се случило после ако му направат нешто, ништо чудно и затвор да лежи тој што ќе го истепа. Значи тие се заштитени, со тепање ништо не им можеш. Ти мајката ко да живееш во не знам каде, па така било тоа, оди истепај и свиркај си. Ќе си свиркаш ама накај Идризово. Кога ќе им покажеш заби, ама не со тепање, да видиш како ќе престанат. Не знам како на народов не му е доста од плашење, криење, бегање од такви ко тој.

Па не дочекал правда знам, ама треба ли таквото размислување да продолжи? Немало правда порано и готово ај ќе ќутиме. Битно е да се знае иначе, нека видат што повеќе луѓе какви газди има, на сите треба да кажеш. Јас не само што би нашол начин да најдам доказ, туку и со тој доказ во телевизија одам директно па да го видам после. Немало правда, можеби нема сеуште, ама кога не им се плашиш ништо не ти можат.
Не дека не треба да се молчи но треба да се знае до кај може да оди без притоа да не и` направи оштетување од траен вид. Пошто таквите газди се непрорачунливи, мање више се спремни со себе се` да повлечат со цел трајно да и` наштетат на личноста која им го загрозува опстанокот на пазарот.
Што од тука треба да се знае е дека сакал или нејќел неговата работа вака или така ќе пропадне. Финтата е колку може она потивко да делува за да направи maximum damage. Од друга страна, тука и` се родителите на кои не им е сеедно. Особено ако работата (газдата) има било каква врска со нејзините родители (претпоставка). Во секој случај „пат“ ситуација е ова, има 2-3 избора на кои крајниот исход секако не е баш сјаен (пак претпоставка - од оноа што досега го читав потемава).
Арле-кин, што и како ќе избереш е исклучиво твоја одлука - ова појасни им го на твоите, ако планираш да спремиш терен за подготовка меѓу твоите. Покажи дека си доволно возрасна дека можеш сама да донесуваш одлуки, во меѓувреме барај нова работа и припремај материјал за напуштање на старата. Што и како понатака, откако ќе напуштиш - освен ако газдата не те малтретира вон-работно време, немаш никакви ингеренции (инаку може да ти стигне и тужба), така да можеш само да збориш меѓу луѓе, да спомнеш дека таму условите се мизерни, но не и да шириш работни пикантерии по медиуми итн. Особено не по нашиве каде знаеш колку може истото да се премачка со боја.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Harley Quinn

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
@Altaïr нема другар затвор да не одиме далеку , не постои такво нешто биди сугурен ..
Да не навлагаме ,а читам и @Saladin пиша по опширно , не е работа за пропаѓање или мешање во бизнисот ,тоа мозе да се случи и на автобуска и во болница , на факултет небитно сепак е мобинг до немај каде ,по мобинг оди најди ..
Ја украдоа државата ,а вие полиција ,судски постапки итн , па деца крадат не ги наоѓаат и што праиме сега ,како да ви објаснам , ако не нека си трпи девојката али жално е , еве јас од моја гледна точка за кој и да станува збор сум бил од секогаш стронг настроен за тие таквите како мисирот ,
Како она се чувствува така нека направи нормално во консултација со домашните ако е решлива работата за дијалог ...само што искрено јас не би и би го демолирал од тепање , па нека пријавува кај сака после он ,а колку и тоа ќе му биде пријавата корисна незнам (wave):eek:

Неправда од ваков тип се казнува ,а тоа ќе му даде компас за во иднина :cool:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Harley Quinn

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Ни ќе му даде ни ништо, тој ако се изживува врз неа истото ќе го прави на некоја нова што ќе ја вработи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Harley Quinn

i_wanna_fly

Староседелец
25 јули 2012
649
848
1,093
Има некој на форумов шо работи или се разбира од царина/шедиција и сл. при увоз на возило со германски таблички? Ако има нека ми пише порака.
 

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
Има некој на форумов шо работи или се разбира од царина/шедиција и сл. при увоз на возило со германски таблички? Ако има нека ми пише порака.
Имам увезено сам автомобил од Германија, можам да споделам искуство, ако сакаш пиши во пп:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: i_wanna_fly

Harley Quinn

Нов член
25 јули 2016
14
13
3
Јас решив дека ќе напуштам и тоа е тоа , ништо на планетава неможе да ме премисли ! Друга работа ќе се најде , макар што било да е се е подобро од овде и овој лудаков . Плус ми е што не сака да ми го даде договорот да го потпишам па така си работам на црно некое време , не ми може ништо сега за сега . Јас секако мирно ќе си заминам како што доликува на цивилизирана личност, тој што сака понатаму нека прави .
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
Јас решив дека ќе напуштам и тоа е тоа , ништо на планетава неможе да ме премисли ! Друга работа ќе се најде , макар што било да е се е подобро од овде и овој лудаков . Плус ми е што не сака да ми го даде договорот да го потпишам па така си работам на црно некое време , не ми може ништо сега за сега . Јас секако мирно ќе си заминам како што доликува на цивилизирана личност, тој што сака понатаму нека прави .
Среќно(y), ама не она во рудник кога влегуваш:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Harley Quinn