Религијата умира?

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
Мене пак не ми е јасно како може некој за вистина да го смета само тоа што нему лично му одговара. Не е никакво оправдување, факт е. Хомосексуалноста ја има и кај многу други животински видови, не само кај луѓето. А ако нешто што е дел од природата не е природно, тогаш што е природно?
Друга работа. Да кажеш дека е подобро куршум у чело или бесилка одколку децата да ти биле хомосексуалци е крајно ограничено размислување. Љубовта значи да ја прифатиш личноста каква што е, а не да ја примораш да биде таква како што ти си замислила. Има безброј примери каде родители им наметнувале со сила на своите деца да учат за лекари, правници и слично, за на крај истите тие деца да завршат со работа и со живот што не ги сакаат и поради кој ќе се чуствуваат нереализирано, искомплексирано па дури и депресивно. Сакајќи да им помогнат со тоа што ќе ги примораат да бидат онакви какви што тие замислиле, ги спречуваат да бидат тоа што се, правејќи ги несреќни. Тоа е себичност а не љубов.
Ете што прави религијата...хомосексуалноста е зло оти не можеле да зачнат плод а со тоа се уништува човечката природа и опстанок.А кога стерилен маж или жена стапат во брак,тогаш важи"не е битно ако не можат да имаат деца,ако си се сакаат нека си живеат заедно".Море шо нема некој да ви ги спопали сите цркви и џамии еден ден.
@misterija ако твојата идиотска нелогичка религија налага на љубов кон сите,како тогаш поразличните одат у пеколот и се повикувате на убивање?Нели е тоа грев или ретардираната книга со приказни така ви налага?
 
Последна промена:

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Мене уште ми е нејасна логиката со пеколот. Накратко Госпо и Ѓаоло се скарале и сеа Госпо ги праќа тие што не го почитуваат неговиот збор кај Ѓаоло, а овој па ги мачи и ги прави супа оти не го почитувале неговиот непријател. По некоја логика би требало Ѓаоло да ги гости тие во пеколот оти не го почитувале Госпо ама духовната логика не вика така. (drunk)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lady_blue

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
Мене уште ми е нејасна логиката со пеколот. Накратко Госпо и Ѓаоло се скарале и сеа Госпо ги праќа тие што не го почитуваат неговиот збор кај Ѓаоло, а овој па ги мачи и ги прави супа оти не го почитувале неговиот непријател. По некоја логика би требало Ѓаоло да ги гости тие во пеколот оти не го почитувале Госпо ама духовната логика не вика така. (drunk)
Убивај,кради,силувај шо сакаш прај ама вечер помоли се за прошка и аш,нема ништо се ти е простено,само п***р да не си!
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Ете што прави религијата...хомосексуалноста е зло оти не можеле да зачнат плод а со тоа се уништува човечката природа и опстанок.А кога стерилен маж или жена стапат во брак,тогаш важи"не е битно ако не можат да имаат деца,ако си се сакаат нека си живеат заедно".Море шо нема некој да ви ги спопали сите цркви и џамии еден ден.
Проблемот со религиите е што верниците сопствените перцепции, ставови и очекувања ги пласираат како Божји. Сопствениот суд го гледаат како Божји, сопствениот морал како единствено прифатлив. И тоа создава нетолеранција, тенденција да се смени секој што е поинаков и не се вклопува во нивниот светоглед. Ова е причината позади сите војни, позади сите конфликти, страдања и трагедии.
 

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
Проблемот со религиите е што верниците сопствените перцепции, ставови и очекувања ги пласираат како Божји. Сопствениот суд го гледаат како Божји, сопствениот морал како единствено прифатлив. И тоа создава нетолеранција, тенденција да се смени секој што е поинаков и не се вклопува во нивниот светоглед. Ова е причината позади сите војни, позади сите конфликти, страдања и трагедии.
И тоа замисли,религијата е темелена врз перцепцијата на некој си од пред 2000 години,како бе луѓе 2 милениуми подоцна животите на тоа си ги базирате?!И мистерија уште ми нема вратено на ниту едено прашање упатено до нејзините ставови како недостаток на рационални аргументи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Abraxas

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Разговарав еднаш со еден социолог и се сложувам со она што го кажа.
Религијата е неминовна да се појави тогаш кога се големи разликите во човечката интелигенција и технологија.
Религијата се појавила кога човекот станал свесен за себе и имал многу повеќе прашања од одговори. Некако тие прашања морале да се одговорат и тука се има случено проблемот, некој решил да уновчи од религијата и да држи маса под контрола, па така човештвото е веројатно 1000 години назад со развојот благодарение на религиите.
Денес кога технологијата е на доволно развиено ниво да даде одговор на прашањата, религијата е непотребна и нелогична, односно од продуктивна станува контрапродуктивна и штетна по интересите на човештвото. Религијата гледам се меша со традицијата. Религијата се практикува традиционално бидејќи нема напредок во нејзиниот развој. Од сите науки во светот, теологијата како наука (мислам ова е тотална глупост пошто теологијата не се квалификува како наука по ниедна дефиниција) нема забележано НИКАКОВ напредок со векови, така да нормално е да изумре како дисциплина.
Интензитетот на практикување на религијата е во права пропорција со игнорантноста кон светот. А таму каде има генерална игнорантност религијата царува и тоа според мене е сосем океј. Тоа што не е океј е што религијата е упорна во борбата против гносата и сите други науки и други религии и тоа предизвикува луѓето да имаат одбивност кон неа.
Ова е многу широка тема за разговор. Ова треба да се стаиме на некоја ливада под некоја сенка па да дискутираме :)

Популарна заблуда е дека религијата била резултат на човековата неможност да си објасни природни појави ама не ќе да е баш така пошто чоеко си постои 200.000 години а организираната религија најмногу 7.000 и тоа е многу. Религијата се јавила оној момент кога извесен психопат измислил начин да живее на грбот на другите пружајќи им ритуалистички калап и надоврзувајќи се на државниот апарат.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Мене пак не ми е јасно како може некој за вистина да го смета само тоа што нему лично му одговара. Не е никакво оправдување, факт е. Хомосексуалноста ја има и кај многу други животински видови, не само кај луѓето. А ако нешто што е дел од природата не е природно, тогаш што е природно?
Друга работа. Да кажеш дека е подобро куршум у чело или бесилка одколку децата да ти биле хомосексуалци е крајно ограничено размислување. Љубовта значи да ја прифатиш личноста каква што е, а не да ја примораш да биде таква како што ти си замислила. Има безброј примери каде родители им наметнувале со сила на своите деца да учат за лекари, правници и слично, за на крај истите тие деца да завршат со работа и со живот што не ги сакаат и поради кој ќе се чуствуваат нереализирано, искомплексирано па дури и депресивно. Сакајќи да им помогнат со тоа што ќе ги примораат да бидат онакви какви што тие замислиле, ги спречуваат да бидат тоа што се, правејќи ги несреќни. Тоа е себичност а не љубов.

Не ќе да има ѓејарство меѓу животињето како што го сфаќаат луѓето тоа се различни категории.
А што се однесува до рестриктивниот морал во однос на хомосексуалците низ минатото, можно е тоа да не е само производ на затуцаност ами и на нагон за самоодржување во задницата пошто гејевите се манијакално промискуитетни и шират болештини, како меѓу себе така и меѓу хетеро (виа бисексуалците) а во времиња кога СПБ често била карта за оној свет...попои оџи и рабини морале да бараат чаре...немало хазмат одела во тие времиња...

Во денешно време е веќе крајно дебиласто да се прогонуваат и дискриминираат гејеви, повеќе нема потреба за такво нешто...иако би требало да плаќаат посебно за здравствено пошто се монструозно промискуитетни и склони на болести и со тоа го оптеретуваат здравствениот систем, ок не само тие сите што прават хазардерски потези во животот треба да плаќаат повеќе, пример планинар некој од ќеиф се пентери по планина и ако му се деси нешто треба хеликоптер да го вади, па стотици илјади евра арчови за глупости, или џанаци или алкоси или екстрим спортисти...
 
Последна промена: