Омнивори vs. Хербивори

Кој е вашиот начин на исхрана?


  • Вкупно гласале
    27
  • Poll closed .

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Јас апсолутно никаков проблем немам со веганите. Секој има право да си тера лајфстајл како што си милува. Веганите имаат проблем со мене. Знам неколку и на глава ми се качуваат со веганизмот. Тоа се' дури не им дадам по капата. Ако ти си одлучил да бидеш веган ок, ама не им потекувај полов орган на тие што не сакаат. Има луѓе што уживаат во месото и немаат план да се откажат од омниворството оти на некој му текнало дека ќе се откаже.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and Outrider

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Јас апсолутно никаков проблем немам со веганите. Секој има право да си тера лајфстајл како што си милува. Веганите имаат проблем со мене. Знам неколку и на глава ми се качуваат со веганизмот. Тоа се' дури не им дадам по капата. Ако ти си одлучил да бидеш веган ок, ама не им потекувај полов орган на тие што не сакаат. Има луѓе што уживаат во месото и немаат план да се откажат од омниворството оти на некој му текнало дека ќе се откаже.
За жал тука обратно е. Јас немам никаков проблем со начинот на исхрана на другите луѓе, ниту пак им се мешам, ама кога ке отворам некоја таква тема на форумот, сите мислат дека сакам да им наметнувам и наместо темата да биде тема од едукативен или информативен карактер, истата се преполнува со навреди и препукувања. Досега на форумот не се појавил веган или вегетаријанец кој се мешал во темите каде што има слики или рецепти од животинска храна, но затоа па има многу омнивори кои ги уништуваат темите наменети за вегантво или вегетаријанство.
Најчесто едни исти членови се, а на еден од нив посебно му е интересно веганството па затоа си ги продолжуваме муабетите и на другите теми... ништо сериозно
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady*

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
o-jpg.26801

:x
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selene

Lady*

Староседелец
1 април 2012
1,965
6,158
1,133
За жал тука обратно е. Јас немам никаков проблем со начинот на исхрана на другите луѓе, ниту пак им се мешам, ама кога ке отворам некоја таква тема на форумот, сите мислат дека сакам да им наметнувам и наместо темата да биде тема од едукативен или информативен карактер, истата се преполнува со навреди и препукувања. Досега на форумот не се појавил веган или вегетаријанец кој се мешал во темите каде што има слики или рецепти од животинска храна, но затоа па има многу омнивори кои ги уништуваат темите наменети за вегантво или вегетаријанство.
Најчесто едни исти членови се, а на еден од нив посебно му е интересно веганството па затоа си ги продолжуваме муабетите и на другите теми... ништо сериозно
(bravo)(y)
Вистина..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
A сликата со Марсовцине?

За разлика од таму, овде оние што за себе си мислат дека се месојади, се всушност мршојади, не ловат, не јадат свежо месо, туку се хранат од месо кој што друг го убива и го јадат оладено, без никаква енергија, мртво... затоа и тие се речиси мртви, мртви им се очите, мртва им е душата и со тоа мртвило ја обоија цела планета со мртви сиви бои... Овдешните ,,месојади,, се всушност паразити кои се дебелеат на сметка на туги животи кои се неправедно одземени, не според природната елекција...
Ми фали мојата планета, се надевам дека за неколку години ке си донесам мал дел од тој рај и тука и дека ке умеам да го заштитам од човеколикиот паразит.

Ова?
Значи, пак да ти повторам. Ако ти си одлучилa да бидеш веган, слободно. Јас нема да ти преречам за тоа, твој живот, твое тело, прави му што сакаш. Ама искрено си го имате ставот дека луѓето што не се вегетаријанци/вегани се мршојадци (твои зборови) и дека мртва ни е душата. Истиов став е и на мојте познаници. Исто тврдите дека не ги сакаме животните. Апсолутно неточно.
Пример ова:
Гледаш колку невкусно делува кога некој напаѓа некого за нечиј избор на животен стил? А и искрено тврдењето дека тие што не се вегетаријанци/вегани умираат од рак заради месото што го јадат е таква небулоза, I can't even.
 

Holla

Истакнат Член
17 јуни 2014
162
90
338
A сликата со Марсовцине?



Ова?
Значи, пак да ти повторам. Ако ти си одлучилa да бидеш веган, слободно. Јас нема да ти преречам за тоа, твој живот, твое тело, прави му што сакаш. Ама искрено си го имате ставот дека луѓето што не се вегетаријанци/вегани се мршојадци (твои зборови) и дека мртва ни е душата. Истиов став е и на мојте познаници. Исто тврдите дека не ги сакаме животните. Апсолутно неточно.
Пример ова:
Гледаш колку невкусно делува кога некој напаѓа некого за нечиј избор на животен стил? А и искрено тврдењето дека тие што не се вегетаријанци/вегани умираат од рак заради месото што го јадат е таква небулоза, I can't even.
Не знам што е тука толку конфузно .. @malo ти убаво објаснила зошто ве нарекува мршојади, да ве нарече мртви, со мртви очи и души.
Зарем не е така? .. Зошто секој втор човек е со дебел стомак, со извртена фаца, со дебели крагњи, зошто болниците се преполни со истите овие кои ги напоменав?
Зошто сте подложни на вируси, грипови и разно разни ср*њ* ?
И тоа со паразитизмот е жива истина. Седиш, чекаш друг да ја заврши сета работа па да си кркнеш некое бутче, а после тоа палиш кола одиш на работа во некоја си индустрија каде што тотално ја уништуваш планетата заедно со сето живо на неа. Зарем не е тоа значењето на паразитите? Се храни, опстојува, се размножува на сметка на другите .... ??????
- Покрај сето ова @malo дури и сака да ве спаси и излечи од овие ср*њ*, а вие пак ја навредувате .... тоа е веке идиотизам и лицемерие и инаетење.
Инаку не ги сакаш животните. Не можеш да сакаш куче и маче а да убиваш и јадеш свиња, крава, кокошка .. ? Тоа е љубов за тебе?:
Родиш 2 деца .. едното ке го убиеш другото ке го чуваш и ке кажеш дека тоа е мајчинска љубов, или едната кола ке ја скршиш .... Ајде молим те ..
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
A сликата со Марсовцине?



Ова?
Значи, пак да ти повторам. Ако ти си одлучилa да бидеш веган, слободно. Јас нема да ти преречам за тоа, твој живот, твое тело, прави му што сакаш. Ама искрено си го имате ставот дека луѓето што не се вегетаријанци/вегани се мршојадци (твои зборови) и дека мртва ни е душата. Истиов став е и на мојте познаници. Исто тврдите дека не ги сакаме животните. Апсолутно неточно.
Пример ова:
Гледаш колку невкусно делува кога некој напаѓа некого за нечиј избор на животен стил? А и искрено тврдењето дека тие што не се вегетаријанци/вегани умираат од рак заради месото што го јадат е таква небулоза, I can't even.[/QUO
А зошто да не смееме да си го изнесеме ставот и да си го кажеме личното мислење?
Зошто да не смееме да имаме став дека оние што јадат месо се мршојади?
Јас имам право на секаков став, и имам право да го изнесам истиот и во реалниот живот и тука на форумот. Никој не те принудува да се согласуваш со мене или да ги оправдуваш моите ставови, ти слободно критикувај ми ги ставовите и аргументирај ми против нив, но НЕ можеш да ми забраниш да ги имам, јавно да ги изнесувам или пак да ме осудуваш зошто ги имам.

Инаку сликата беше наменета конкретно за членот кој е тагнат над истата (бидејки е вонземјанин), не беше наменета за останатите мршојади.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady* and misterija

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Не знам што е тука толку конфузно .. @malo ти убаво објаснила зошто ве нарекува мршојади, да ве нарече мртви, со мртви очи и души.
Зарем не е така? .. Зошто секој втор човек е со дебел стомак, со извртена фаца, со дебели крагњи, зошто болниците се преполни со истите овие кои ги напоменав?
Зошто сте подложни на вируси, грипови и разно разни ср*њ* ?
И тоа со паразитизмот е жива истина. Седиш, чекаш друг да ја заврши сета работа па да си кркнеш некое бутче, а после тоа палиш кола одиш на работа во некоја си индустрија каде што тотално ја уништуваш планетата заедно со сето живо на неа. Зарем не е тоа значењето на паразитите? Се храни, опстојува, се размножува на сметка на другите .... ??????
- Покрај сето ова @malo дури и сака да ве спаси и излечи од овие ср*њ*, а вие пак ја навредувате .... тоа е веке идиотизам и лицемерие и инаетење.
Инаку не ги сакаш животните. Не можеш да сакаш куче и маче а да убиваш и јадеш свиња, крава, кокошка .. ? Тоа е љубов за тебе?:
Родиш 2 деца .. едното ке го убиеш другото ке го чуваш и ке кажеш дека тоа е мајчинска љубов, или едната кола ке ја скршиш .... Ајде молим те ..
Каде ја навредив јас? Јас убаво си кажав дека секој има право да си живее како сака, појасни ми те молам од мој текст каде има навреда. Вие ако се навредивте, тоа е друго ;) 2016 сме, тоа што секој од нешто се најдува навреден е веќе друга тема.
Бај д веј јас не изгледам како што претпоставуваш, норнална килажа си имам. Ниту пак патам од некој вирус, а фацата ми е иста како на веганите. Идентична. За тоа дека сум паразит, јас си знам колку човечки животи ќе спасам со мојата струка, и колку вредам како човек. Ако вие го судите човек по тоа колку и што јаде, тоа си е ваш прерогатив. А ниту пак знате колку имам време да готвам и колку часа дневно работам.
А за презумпцијата каква би била мојата мајчинска љубов, ако заклучи од тоа како се хранам каква ќе биде, алал да ти е :)
Ама интересни сте ми, мршојаци, мртви и мутилирани не го сметате за навреда, а навредени сте од мој пост. Океј, нека ви биде :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Redhead and Outrider