Вегани

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Важи. Ај да се обложиме дека ако јас ти дадам аргумент одма ќе го отфрлиш? Еве за почеток одговорете ми на тоа прашањето погоре, зошто со милениуми никој не се затрул од јадење здраво месо?
 

Marijaaa

Истакнат Член
30 мај 2015
65
116
343
Важи. Ај да се обложиме дека ако јас ти дадам аргумент одма ќе го отфрлиш? Еве за почеток одговорете ми на тоа прашањето погоре, зошто со милениуми никој не се затрул од јадење здраво месо?
Не никој се нема затруено, но размисли колку луѓе починале од срцев удар, шеќер во крвта?? Сигурно 1000000% овие болести се од овошје и зеленчук, правилна балансирана исхрана (bravo)(y)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не никој се нема затруено, но размисли колку луѓе починале од срцев удар, шеќер во крвта?? Сигурно 1000000% овие болести се од овошје и зеленчук, правилна балансирана исхрана (bravo)(y)
Е? Докази нешто околу ова? Еве јас читам во последно време дека се тоа само митови. Дури има и повеќегодишна студија што покажува дека јадењето месо и рак на дебелото црево не е поврзано.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Важи. Ај да се обложиме дека ако јас ти дадам аргумент одма ќе го отфрлиш? Еве за почеток одговорете ми на тоа прашањето погоре, зошто со милениуми никој не се затрул од јадење здраво месо?

А што ке се случи кога би изеле живо здраво месо? (остај ги ескимите, они јадат живо месо, но на ниски температури и остај го карпачото, него зачините го ,,одржуваат'' )
Кога месото термички се обработува се убиваат голем дел од бактериите кои што би требало да го предизвикаат труењето, она што се размножува во цревата поради гниењето на месото се претежно бактерии како ешерихија коли идр. бактерии кои што веке ги има во организмот, а не салмонела.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Леее муабетот (y)
И сеа не сфаќам, лошо е термички да се обработува затоа што тоа е начин на кој се убиваат бактериите? И оти да не ги броиме ескимите? Не се луѓе или што е муабетот?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Marijaaa

Истакнат Член
30 мај 2015
65
116
343
Е? Докази нешто околу ова? Еве јас читам во последно време дека се тоа само митови. Дури има и повеќегодишна студија што покажува дека јадењето месо и рак на дебелото црево не е поврзано.

Срцевиот удар е предизвикан кога една од артериите ќе се затегне со грутка крв па срцето останува без кислород. Тоа згрутчување на крвта е предизвикано(најчесто) од премногу масти во крвта. Тие се добиваат со внесување на неправилна исхрана или храна со заситени масни киселини како свинско месо, јајца, мајонез, сирење. За да се намали ако имаш зголемени масти во крвта или холестерол треба да намалиш или целосно прекиниш внес на храна од животинско потекло. :kafe
Дали за ова треба докази или дали ова е мит??
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Срцевиот удар е предизвикан кога една од артериите ќе се затегне со грутка крв па срцето останува без кислород. Тоа згрутчување на крвта е предизвикано(најчесто) од премногу масти во крвта. Тие се добиваат со внесување на неправилна исхрана или храна со заситени масни киселини како свинско месо, јајца, мајонез, сирење. За да се намали ако имаш зголемени масти во крвта или холестерол треба да намалиш или целосно прекиниш внес на храна од животинско потекло. :kafe
Дали за ова треба докази или дали ова е мит??
Има бројни студии кои покажуваат дека тоа е само мит и дека нема поврзаност меѓу едното и другото. :kafeПрочитајте повеќе па после дојдете да расправаме на темата (ова во ваш стил:cool:)
 

Marijaaa

Истакнат Член
30 мај 2015
65
116
343
Има бројни студии кои покажуваат дека тоа е само мит и дека нема поврзаност меѓу едното и другото. :kafeПрочитајте повеќе па после дојдете да расправаме на темата (ова во ваш стил:cool:)
Баш сакам да прочитам, да видам дека е така. Ако е како што велиш ти ќе ти подадам рака и ќе признаам дека си во право :) Ама според твојава и теоријата на некој си, холестеролот се зголемува сам од себе? Или од зеленчук и овошје? Супер, држи вода теоријава(y)
Над 130милиони жители на Европа кои во својата исхрана внесуваат зеленчук и овошје имаат лош холестерол(y)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Којзнае колку раја за овие милениуми конзумира храна од животинско потекло и огромен процент досега умреле. Генијално!
 

Marijaaa

Истакнат Член
30 мај 2015
65
116
343
Којзнае колку раја за овие милениуми конзумира храна од животинско потекло и огромен процент досега биле здрави, прави без најразлични болести и труење со една рака таблети на старост(бидејќи се совршено здрави нели).