Протести против полициската бруталност

  • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

    Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
    - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
    - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
    - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

    Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

    Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Не знам кај да пишам, дали тука или во другата тема, исти се.

Абе остај ја вистината настрана,вистината е едно,ти си сосема нешто друго,(изрод,бисер на денешницата).гледам на форумот си како главен репортер од местото на настанот и нема што незнаеш,а при тоа сеуште викаш дека оваа не била војна,така биле некои полицајци пуштени во воздух да пукаат,а сега само жрти броиш,тука изгледа на твојата глупава фрустрација и лечење комплекси ,им нема крај.
Нема спас за тебе, прочитај пак можеби ќе разбереш.

Овие седумдесет терористи се пуштени од сдсм и сорос нели заев велеше ќе се пука и би нели велеше секој момент народ можи на улица да излези ги пушти неговите лујѓе да се однесува до него тој би ја сотрел цела македонија само на кого после ќе владее се прашувам
Зошто би било негово сценарио кога така само би си ставил крај и нема никогаш да дојде на власт?
Дури и Латас негира дека опозицијата направила, само ти најде да изиграваш паметен.

Кога кажав дека ладнокрвно гледаш на работите,со тоа ми се потврди фактот дека во тебе како индивиду,не постојат никакви емоции,но ајде да ти верувам дека еве,нека се и резервни,ама дека постојат.За специјалците што е очигледно према тебе?!Ќе кажеш дека се избрани еден по еден и пуштени во сигурна смрт,те молам кажи дека не мислиш така.одредбите на структурите се одредуваат на начин према потребите на делување на просторот,и секогаш кога одат специјалните структури се комплетни и се зема во обзир многу работи,од кој обезбедување на чист терен и безбедноста,се највисо рангирани.Кога одат во акција или еве во конкретноиот случај Куманово(дивата населаба) Тие се во комплетен состав,значи тука нема местенки,сите се активни и имаа своја задача и се штитат еден со друг се до освојување на теренот,доколку има голем отпор од терористите,тогаш повикуваат засилување од останатиот дел од полицијата,се до завршување на акцијата,ако и тогаш не се заврши,тогаш во игра влегува и армијата итн.Таа би била на кратко постапката на специјалците.Тие се пуштени таму за да си ја завршат нивната обрска,а ако постојат вон законски активности,тогаш(работодавецот)за врат.иначе во вакви слуаеви кој и да е на влас мора така да постапи и да се заштити градот(куманово).
Специјалците бараат помош од полицијата? :rofl
И после јас сум тресел. Никако да разбереш дека се наместени, тоа не добил наредба само еден да не убива терористи туку сите. Како беше во Арачиново? Влезете во селото ама не ги убивајте додека не стигнат автобусите. Така и сега ама кој да сфати. Иначе ако беше толку информиран ќе знаеше дека војската кај нас од 2001 не смее да интервенира никсде, затоа во оган се фрлени баш тигрите за да биде тагата кај народот поголема и да не мислат на протестите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

трајче ѓорѓев

Нов член
24 април 2015
10
2
3
24
Не знам кај да пишам, дали тука или во другата тема, исти се.
Цела нациа знае дека е дело на сдсм и сорос за да дојдат на власт преку немири само ти не разбра(facepalm)

Нема спас за тебе, прочитај пак можеби ќе разбереш.


Зошто би било негово сценарио кога така само би си ставил крај и нема никогаш да дојде на власт?
Дури и Латас негира дека опозицијата направила, само ти најде да изиграваш паметен.


Специјалците бараат помош од полицијата? :rofl
И после јас сум тресел. Никако да разбереш дека се наместени, тоа не добил наредба само еден да не убива терористи туку сите. Како беше во Арачиново? Влезете во селото ама не ги убивајте додека не стигнат автобусите. Така и сега ама кој да сфати. Иначе ако беше толку информиран ќе знаеше дека војската кај нас од 2001 не смее да интервенира никсде, затоа во оган се фрлени баш тигрите за да биде тагата кај народот поголема и да не мислат на протестите.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Неможам да ја видам,имам некој "Web Sense"како забрана за видео на серверот, и не ми овозможува да гледам,Ако можеш со зборови О.К ако не здравје.

Симни го преку клип конвертер инаку типот кажува (ова е од 30.март) дека режимот платил 2 милиони евра на арнаутски банди да прават зулуми и да убиваат цајкани - она што се дешава во моментов...
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Специјалците бараат помош од полицијата? :rofl
И после јас сум тресел. Никако да разбереш дека се наместени, тоа не добил наредба само еден да не убива терористи туку сите. Како беше во Арачиново? Влезете во селото ама не ги убивајте додека не стигнат автобусите. Така и сега ама кој да сфати. Иначе ако беше толку информиран ќе знаеше дека војската кај нас од 2001 не смее да интервенира никсде, затоа во оган се фрлени баш тигрите за да биде тагата кај народот поголема и да не мислат на протестите.

значи постапката на кратко ја објаснив и сигурен сум дека е така,и не сакам да се повторувам,очигледно не си прочитал добро,врати се прочитај И ако даде господ да разбереш,ќе ти стане јасно.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
значи постапката на кратко ја објаснив и сигурен сум дека е така,и не сакам да се повторувам,очигледно не си прочитал добро,врати се прочитај И ако даде господ да разбереш,ќе ти стане јасно.
Можеш да ми објасниш зошто најелитната единица која е со години тренирана за вакви случаи и која има најмодерна опрема, не успеа да убие повеќе од 5 терористи а изгуби 5 свои?
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Можеш да ми објасниш зошто најелитната единица која е со години тренирана за вакви случаи и која има најмодерна опрема, не успеа да убие повеќе од 5 терористи а изгуби 5 свои?

немој да си правиш филмови,се е дел од акцијата,жалосно е за жртвите.Сите што се врзани со оружје се потенцијални,и убијци и жртви,значи тоа не е мерило ако се обучени и имаат најмодерна опрема дека нема никој да погине.можеби се случил момент на некоја слабост,незнам,има експерти кои можата да ја протолкуваат ситуацијава и да докажат.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
немој да си правиш филмови,се е дел од акцијата,жалосно е за жртвите.Сите што се врзани со оружје се потенцијални,и убијци и жртви,значи тоа не е мерило ако се обучени и имаат најмодерна опрема дека нема никој да погине.можеби се случил момент на некоја слабост,незнам,има експерти кои можата да ја протолкуваат ситуацијава и да докажат.
Каква слабост жити се, не зезај. Ама ај добро верувај дека не е наместено, дојдоа терористи да напаѓаат и дс ја освојуваат земјата на чудата.