Протести против полициската бруталност

  • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

    Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
    - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
    - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
    - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

    Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

    Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Па нели е вистина тоа што кажав? Првите тројца што ги убија ти ги пишав тука пред да кажат на тв. Не знам што ти е, дали не си спиен, јаден, или можеби си глуп.[/QUOTE

Абе остај ја вистината настрана,вистината е едно,ти си сосема нешто друго,(изрод,бисер на денешницата).гледам на форумот си како главен репортер од местото на настанот и нема што незнаеш,а при тоа сеуште викаш дека оваа не била војна,така биле некои полицајци пуштени во воздух да пукаат,а сега само жрти броиш,тука изгледа на твојата глупава фрустрација и лечење комплекси ,им нема крај.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

трајче ѓорѓев

Нов член
24 април 2015
10
2
3
24
Овие седумдесет терористи се пуштени од сдсм и сорос нели заев велеше ќе се пука и би нели велеше секој момент народ можи на улица да излези ги пушти неговите лујѓе да се однесува до него тој би ја сотрел цела македонија само на кого после ќе владее се прашувам
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Вистина ли е дека до сега се убиени осум полицајци?
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Луѓе да потсетам, темава е за полициска бруталност/вонредната состојба во Куманово, не за политички реваншизам.

Тешко може да се избегне политика во ваков случај, се прави сценарио за нова војна само за да некој остане на власт :)

Ти треба да бидеш возвишен и треба и нобелова награда да ти се врачи.Како најодметен кординатор или портпарол на форумот,после алтаир.
Колку што може да се види во твоите досегашни коментари,немаш ништо поразлично,за разлика од пастирот,значи твоите ладнокрвни коментари пренесени на овој форум,укажуваат на тоа дека твојот гнев кон власта,ризикува човечки животи,во кој помалку од било кој би ти значел и животот на некој твој близок.
Значи ако размислиш,ќе сватиш дека денеска најмалку 5 мајки се завиени во црно и плачат заедно со нивните семејства,заправо цела македонија е загрижена поради настанот...И специјалците се со исто месо и крв како и твојата.ТИЕ БЕА ТАМУ ЗА ТИ ДА СПИЕШ МИРНО....А за клептократијата,спомениците,врбите,непромислените и бесконечно убавите објекти којшто токму вашиот град ви го красат и уште мноогу други фактори слични на обвие,може да се отвори нова тема и таму да се коментира,тука не мешај баби и жаби.Апсурдно е да се каже или барем да се помисли дека некој би посегнал по деца поради нечиј интерес.Гледајки ја твојата ладнокрвност,верувам дека тебе да ти се даде таа можност,дека би посегнал,ама само по оние од вмро.ПАртиите не ме занимат.



Ти се чудам колку ли само си информиран,па ти во МВР да беше вработен немаше толку да си информиран,ццццц браво..се си знаел бе ти кој бил партиски примен,кој не,каде требало да се пука,во воздух или во човечка цел,кој каква наредба имал,неможама да ти се начитам на глупостите што ги лупаш.Свашта .....Раџа

Meh, моите емоции се резервирани за луѓе кои нешто ми значат и за ситуации кои нешто ми значат, не за лажни цвилења и изрази на `сочуство` потикнати од колективна припадност.

А за специјалциве, очигледно се однесени како јагниња на клање, најелитните единици на МВР имаат преку 40 погодени од кои најмалку 8 фатално при целосна борбена опрема, но очигледно тоа е мала цена за власта, сите тие милијарди по оф-шор сметки мора да се заштитат некако... така да нивните фамилии (на специјалците) нека го бараат кривецот каде што треба т.е. нивниот работодавец...

Овие седумдесет терористи се пуштени од сдсм и сорос нели заев велеше ќе се пука и би нели велеше секој момент народ можи на улица да излези ги пушти неговите лујѓе да се однесува до него тој би ја сотрел цела македонија само на кого после ќе владее се прашувам

Не се од Сорос, вчера пиефме каве и тутун со Џорџ и ми кажа дека бил со Итлера во Патагонија на лов, не го обвинувај чоекот на празно...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Altaïr

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Meh, моите емоции се резервирани за луѓе кои нешто ми значат и за ситуации кои нешто ми значат, не за лажни цвилења и изрази на `сочуство` потикнати од колективна припадност.

А за специјалциве, очигледно се однесени како јагниња на клање, најелитните единици на МВР имаат преку 40 погодени од кои најмалку 8 фатално при целосна борбена опрема, но очигледно тоа е мала цена за власта, сите тие милијарди по оф-шор сметки мора да се заштитат некако... така да нивните фамилии (на специјалците) нека го бараат кривецот каде што треба т.е. нивниот работодавец...

Кога кажав дека ладнокрвно гледаш на работите,со тоа ми се потврди фактот дека во тебе како индивиду,не постојат никакви емоции,но ајде да ти верувам дека еве,нека се и резервни,ама дека постојат.За специјалците што е очигледно према тебе?!Ќе кажеш дека се избрани еден по еден и пуштени во сигурна смрт,те молам кажи дека не мислиш така.одредбите на структурите се одредуваат на начин према потребите на делување на просторот,и секогаш кога одат специјалните структури се комплетни и се зема во обзир многу работи,од кој обезбедување на чист терен и безбедноста,се највисо рангирани.Кога одат во акција или еве во конкретноиот случај Куманово(дивата населаба) Тие се во комплетен состав,значи тука нема местенки,сите се активни и имаа своја задача и се штитат еден со друг се до освојување на теренот,доколку има голем отпор од терористите,тогаш повикуваат засилување од останатиот дел од полицијата,се до завршување на акцијата,ако и тогаш не се заврши,тогаш во игра влегува и армијата итн.Таа би била на кратко постапката на специјалците.Тие се пуштени таму за да си ја завршат нивната обрска,а ако постојат вон законски активности,тогаш(работодавецот)за врат.иначе во вакви слуаеви кој и да е на влас мора така да постапи и да се заштити градот(куманово).
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Кога кажав дека ладнокрвно гледаш на работите,со тоа ми се потврди фактот дека во тебе како индивиду,не постојат никакви емоции,но ајде да ти верувам дека еве,нека се и резервни,ама дека постојат.За специјалците што е очигледно према тебе?!Ќе кажеш дека се избрани еден по еден и пуштени во сигурна смрт,те молам кажи дека не мислиш така.одредбите на структурите се одредуваат на начин према потребите на делување на просторот,и секогаш кога одат специјалните структури се комплетни и се зема во обзир многу работи,од кој обезбедување на чист терен и безбедноста,се највисо рангирани.Кога одат во акција или еве во конкретноиот случај Куманово(дивата населаба) Тие се во комплетен состав,значи тука нема местенки,сите се активни и имаа своја задача и се штитат еден со друг се до освојување на теренот,доколку има голем отпор од терористите,тогаш повикуваат засилување од останатиот дел од полицијата,се до завршување на акцијата,ако и тогаш не се заврши,тогаш во игра влегува и армијата итн.Таа би била на кратко постапката на специјалците.Тие се пуштени таму за да си ја завршат нивната обрска,а ако постојат вон законски активности,тогаш(работодавецот)за врат.иначе во вакви слуаеви кој и да е на влас мора така да постапи и да се заштити градот(куманово).


Уште пред месец и пол се знаеше дека ќе има вакво срање... па сеа види дали некој не ги пуштил во сигурна смрт или не...
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Уште пред месец и пол се знаеше дека ќе има вакво срање... па сеа види дали некој не ги пуштил во сигурна смрт или не...

Неможам да ја видам,имам некој "Web Sense"како забрана за видео на серверот, и не ми овозможува да гледам,Ако можеш со зборови О.К ако не здравје.