Фитнес - прашања, одговори, заблуди, совети, мотивација...

Колку пати неделно вежбате?

  • Еднаш неделно

    Гласови: 8 6.8%
  • 3-5 пати неделно

    Гласови: 62 52.5%
  • Секој ден во неделата

    Гласови: 28 23.7%
  • Не вежбаам воопшто

    Гласови: 20 16.9%

  • Вкупно гласале
    118

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Содржат во себе здрави масти. А на колку повеќе мислиш? Една шака е доволна.
А па добро, јас мислев повеќе од една шака, 200 грама пример. Знам дека имаат масти ама дека сум слушал штетно било ако јадеш многу.
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Не е толку битен квалитетот на справата и така ми е потребна само моментално да речеме, за да си потпомогнам со слабеењето. Туку повеќе ми беше дали знам правилно да вежбам на неа. Зошто некако ми е чудно, само застануваш и вртиш. Треба ли некој посебен отпор да си даваш со рацете, или било што друго?

Не, сосема природно движење на рацете. Само се качуваш исто ко на скали и тоа е тоа.

Пред две недели почнав на аеробик и пилатес комбинирано, не сакам да ослабам, туку само да се зацврстам, вчера се меревме водата во организмот ми е супер, но мастите ми се на граница, и шо да јадам за да ги поткренам малку ?


Хамбургер, тост, и слична брза храна. :)

Никако како што рече членот, ти имаш метаболизам кој топи сигурно железо, со хамбургери и брза храна не е правилниот и здравиот начин на кој се покачуваат. Внесувај повеќе јагленихидрати во 4-5 оброци во денот и зголеми калориски внес на почеток за 500 калории од моменталниот внес.

Повеќе зрнести плодови - ореви, бадеми, лешници, риба, маслиново масло, ленено семе/масло итн :)

Содржат во себе здрави масти. А на колку повеќе мислиш? Една шака е доволна.

Да содржат здрави масти како омега 3,6,9 но и да не се претерува околу 30-50 грама пример дневно ореви и бадеми е доволно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mameha

the screamer

Истакнат Член
12 јануари 2015
6
1
303
27
2 години вежбам едвај 8кила качив на себе сеа сум 68 а тогаш бев 60,висок 1.94 без суплементи дали некој успеал и ако успеал како пошто не ми даваат од дома пари за нив а и не ми дозволуваат:frantic:frantic(wasntme)
 

Bubio

Нов член
11 февруари 2015
1
0
1
31
Здраво сакам да прашам нешто. Епа вака сакам да почнам со вежбање но имам еден проблем десното рамо ми е малце подолу од левото и малце покусопа дали има чаре да се исправи и како.Позз
 

balletshoes

Нов член
31 август 2014
10
3
3
23
Здраво.Прво да си кажам имам 13год. и сакам во лето кога ќе одам на плажа да не ми е срам да облечам бикини.Проблем ми е салото на стомакот:
belly-before-after-270.jpg
Значи имам полаку сало на стомакот отколку на левата слика ама горе долу тука е некаде и сакам рамен стомак како на десната слика.

Трчам по цела недела:
Од понеделник до петок секоја вечер од 19 до 20 часот трчам во школскиот двор каде што има атлетска патека.Бидејќи трчам веќе 6 дена немам многу кондиција и прво одев со еден круг трчање еден одење, а од вчера почнав со еден и пол до два круга трчање и еден одење.Дома правам по 10 чичњеви и по 10 стомачни два-три пати во денот зависи од околностите.

За викенд наутро во 7 часот излегувам и пешачам од 40мин па се до 1 и пол саат.Денеска почна да ми врне и помалку пеачев.А навечер преку викенд исто така трчам.Цело врме сеум акотивна, избегнувам да седам и лежам повеќе стојам на нозе, пијам многу вода ама проблем ми е јадењето.Полека полека се одвикнувам од нездрава храна бидејќи неможам наеднаш + моите дома нема да прифатат да одбегувам некоја храна заради тоа што мислат дека сум мала и дека ќе се извишам и ќе ослабам.

Моето прашање е дали до Јуни па може и Јули со вакво темпо ќе успеам да го симнам салото?А како ќе станувам по активна со повеќе кондиција планирам да трлам повеќе време со поголема брзина :)

И за 6 дена согорив 2502 калории :)
 
Последна промена:

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Здраво.Прво да си кажам имам 13год. и сакам во лето кога ќе одам на плажа да не ми е срам да облечам бикини.Проблем ми е салото на стомакот:
belly-before-after-270.jpg
Значи имам полаку сало на стомакот отколку на левата слика ама горе долу тука е некаде и сакам рамен стомак како на десната слика.

Трчам по цела недела:
Од понеделник до петок секоја вечер од 19 до 20 часот трчам во школскиот двор каде што има атлетска патека.Бидејќи трчам веќе 6 дена немам многу кондиција и прво одев со еден круг трчање еден одење, а од вчера почнав со еден и пол до два круга трчање и еден одење.Дома правам по 10 чичњеви и по 10 стомачни два-три пати во денот зависи од околностите.

За викенд наутро во 7 часот излегувам и пешачам од 40мин па се до 1 и пол саат.Денеска почна да ми врне и помалку пеачев.А навечер преку викенд исто така трчам.Цело врме сеум акотивна, избегнувам да седам и лежам повеќе стојам на нозе, пијам многу вода ама проблем ми е јадењето.Полека полека се одвикнувам од нездрава храна бидејќи неможам наеднаш + моите дома нема да прифатат да одбегувам некоја храна заради тоа што мислат дека сум мала и дека ќе се извишам и ќе ослабам.

Моето прашање е дали до Јуни па може и Јули со вакво темпо ќе успеам да го симнам салото?А како ќе станувам по активна со повеќе кондиција планирам да трлам повеќе време со поголема брзина :)

И за 6 дена согорив 2502 калории :)

Прво сакам да ти кажу дека остави тој бројање колко калорие си потрошила за 6 дна. Ти си потрошила 2502 калорие, ама колко си унела? Ако сакаш да ослабнеш треба дневно да потрошиш повише калорие него да унесеш. Остави ги тија апликацие за телефони, само ке те демотивирав. Сс овакво темпо нормално дека ке имаш резултати, какви-такви, али ке ги имаш. Ако сакаш малко по јаки резултати мора да се пази на исхрану. Верују дека сви што малко разбирав около овија работе ке се сложив сс мене е дека се ослабнуе сс едење, а не сс не едење. Пошто виду дека има 14 год. и знам како е у наши фамилие и мене ми требаше пуно време да ги разубеду дека не праву ништо лошо али па зависи од твои дома. Некоју јаку и строгу исхрану и да сакаш не можеш од просту причину што прво нема да ти дозволив највероватно и ке ти се љутив, а и све треба други едења за тебе да се правив. Али и ти можеш сама да избегаваш да едеш: саламу, паштете, суџук, сланину, кулен, јачну, маргарин, благо(можеш да си купиш чоколаду сс над 70% какао, имаше една у тинекс мислу дека се викаше мистика), после можеш и бел леб да га оставиш, а да користиш интегралан(ако не ти доволуев такој ондак намали га бел еди помалко леб а повише едење), уопште треба да га избегаш увек бело брашно. Остави тија кифле у школу и тија пусти фаст фуд ресторани. Ја малко на дугачко и широко али ако нешто не ти е јасно слободно пиши ке се потрудимо да дообјаснимо. Само да ти кажу да не се прегладнуеш и да си намалуеш едење. Еди по полка, а покасно како за ушинку изеди некое воќе или у блендер некој такозвани шејк сс банану и млеко или сл. Исто такој можу да ти препоручу кт ке ти се приеде прво да испиеш едну чашу воду па после 10-15 минута да едеш ако ти се еде, пошто много пута знае да ти се еде (користу заменку ти, а мислу на сви људи), а само ти е досадно...
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
2 години вежбам едвај 8кила качив на себе сеа сум 68 а тогаш бев 60,висок 1.94 без суплементи дали некој успеал и ако успеал како пошто не ми даваат од дома пари за нив а и не ми дозволуваат:frantic:frantic(wasntme)

Унасај у исрану повише протеини. Еди месо сс повише протеини, јајца(али поретко сс жутку пошто иако е и она здрава ако се претера качуе холестерол), рибу, грашак, млеко, јогурт, јаткасти производи, грашак итн. И унасај и повише незаситени масти. Не се плаши од њима толко много има и добри масти не су сви лоши.

Здраво сакам да прашам нешто. Епа вака сакам да почнам со вежбање но имам еден проблем десното рамо ми е малце подолу од левото и малце покусопа дали има чаре да се исправи и како.Позз
Најубаво ти е да отидеш куде доктора прво пошто они најубаво ке те упутив у тој. Мислу дека за тија работе тија физиотерапеути бева. Исто такој види у теретану сс тога инструктора. Ако он разбира нешто нека ти покаже и не се форсирај, ништо на свет не може да се постигне на брзинку. Али ипак отиди си на доктора пошто много од нас што можемо да ти одговоримо не су доктори и не су квалификувани за да ти давав сс сигурност такви информацие ипак е твое здравје у прашање.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Ја изгледав рекламата од Bodytec и богами како да гледав некој фантастичен филм.Цената не е за занемарување 4000 месечно и тоа само 2о мин.еднаш неделно.Прашањето ми е дали некој бил и пробал да вежба,навистина ли е толку делотворно и успешно?
 

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
326
396
1,063
Ја изгледав рекламата од Bodytec и богами како да гледав некој фантастичен филм.Цената не е за занемарување 4000 месечно и тоа само 2о мин.еднаш неделно.Прашањето ми е дали некој бил и пробал да вежба,навистина ли е толку делотворно и успешно?
Негде прочитав 6200 месечно. Ова повеќе ми изгледа како терапија за болни лица кои имаат проблеми со мускулатурата него вежбање а и делува вештачко. Затоа мислам дека подобро е со класично вежбање 4-5 пати неделно со тегови и фитнес него со ова.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Негде прочитав 6200 месечно. Ова повеќе ми изгледа како терапија за болни лица кои имаат проблеми со мускулатурата него вежбање а и делува вештачко. Затоа мислам дека подобро е со класично вежбање 4-5 пати неделно со тегови и фитнес него со ова.
Делувало и терапевтски но многу брзо се намалувало во обем,тоа и ме заинтригира.Изгледа никој нема пробано да ни каже изворно.Ценава што е висока сигурно е поради тие "униформи" што ги даваат за тренирање(како ли само ги перат и дезинфицираат)?