Поклон во плик

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Бев на таква свадба на блиска роднина. Јас секако би дала поклон во плик.
Е сега да се работи за некој далечен роднина кој не сум го видела 9349349години и ме поканил на свадба со поклон во плик е БЕЗОБРАЗЛУК.
Ќе одам ама без поклон во плик.
 

i_wanna_fly

Староседелец
25 јули 2012
649
848
1,093
Ја лани у мај бев на свадба кај братучед и на поканата пишуваше поклон во плик. Ја фино лепо им однесов експрес лонец у голем плик. Ете и ден денес си го користат
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav and JaMi

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Ја лани у мај бев на свадба кај братучед и на поканата пишуваше поклон во плик. Ја фино лепо им однесов експрес лонец у голем плик. Ете и ден денес си го користат
доста добра креативност...
иако не сум по свадби и такви глупости али поклони во пликови и такви работи пишани на поканата не прифаќам
посто тоа ми иде како..( дајте пари пошто иам кредит дигнато или нешто слично )
кога се спомнува поклон и ако некој сака да подари...нека биде по негов избор и во негови можности...
 

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Последен пат на свадба сум била како мала со родителите. Наскоро една братучетка ке се мажи и нормално подарокот треба да биде во плик, па ме интересира колку пари од прилика би било пристојно да се стави во тој плик, пошто сериозно не ги разбирам тие работи? Постои ли некоја сума која е општо прифатена како некој стандарт?
Пошто гледам никој не ти даде конкретен одговор, еве јас ќе ти дадам еден совет. Мислам дека две до три илјадарки се сосем доволно, било познат било непознат. Мада лично мене не би ми било срам да отидам ни со илјада денари, како што кажа некој член претходно :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
Пошто гледам никој не ти даде конкретен одговор, еве јас ќе ти дадам еден совет. Мислам дека две до три илјадарки се сосем доволно, било познат било непознат. Мада лично мене не би ми било срам да отидам ни со илјада денари, како што кажа некој член претходно :zelen

Јами и даде конкретен одговор, пред се да си ја платиш порцијата е поентата и плус ако имаш нешто да ги почастиш. Просек порција кошто околу 1,000ден, значи под 1,500 не треба да си, али не значи дека мора.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Поклон во плик е ок опција ама ако е своеволно а не наметнато или задолжително.
Колку ќе ставиш во пликот зависи од тоа кај кого одиш на свадба и колку ти е близок...
Кај мој близок братучед ставив и 100 евра зашто ионака планирав толку да потрошам, пошто сме блиски ги прашав што им треба, ми рекоа во моментов ништо конкретно, е па тогаш еве ви пари па купете си сами што сакате, само да би де по ќеиф.
Глупаво ми е да дадам пари за поклон и да неми го бендисаат и да го расфрлаат по визби или тавани.
Затоа ако ми се блиски ги прашувам дали им треба нешто конкретно, ако не ми посочат нешто се решавам за пари...
А висината на сумата зависи...кај некои подалечни сум била и со 1500 денари...
Ама да бидеме реални, кога одиш на свадба и ти како гостин имаш трошок и тоа голем...поклонот во плик, слика да платиш, па да фрлиш пари на невестата ако те почасти со бонбонче, па букет и вино...плус некаде околу 1500 денари...епа не се малку...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Poklonot vo plik nema komu ne bi mu se dopadnal.Ova koga e vo prasanje pogolem poklon,za na svadba,vseluvanje vo nov dom..
Bas taka,sumata ne treba da bide pod porcijata,no dokolku nekoj moze da si dozvoli.
Ako me pokani nekoj kade porcijata e
daleku vozmozna za mojot budjet,jas ne sum pobarala da me pokanat neli?
Obicno ucestvuvam so poklonot bez razlika dali ke sum vo moznost da prisustvuvam.Ako go sporedime prvoto so ova,dali toa ke znaci deka ke treba da mi pratat porcija doma?
Znaci barem kolku porcijata no ne zadolzitelno.
No ne mi se dopaga da toa bide naglaseno na pokanata.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Епа сега ако ти е близоок роднина ако одиш фамилијарно сигурно нема со 50че да му отидеш или јамболија да му однесеш :D ?! :^)