Сакам да кажам/Сакам да прашам

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
А и како може ден на вљубени да биде во ист ден на мртви, денес е задушница, и пак во ист ден на пијаници Св.Трипун?Ај кажи ми ти?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
А и како може ден на вљубени да биде во ист ден на мртви, денес е задушница, и пак во ист ден на пијаници Св.Трипун?Ај кажи ми ти?


Можеби е тоа затоа што и мртвите некогаш биле вљубени,па и пијаниците :)
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja and Prashina

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
А и како може ден на вљубени да биде во ист ден на мртви, денес е задушница, и пак во ист ден на пијаници Св.Трипун?Ај кажи ми ти?
Затоа што народот го заболе за знаечњето на празниците. Битно вечер ќе се опијанат, и изебат. исто како шо за божик се налапаа јадење. Битно е да се слави. Не е битно дали бајрам или ханука.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Ditto+Maker

Истакнат Член
8 декември 2014
351
254
373
Bookworld
А и како може ден на вљубени да биде во ист ден на мртви, денес е задушница, и пак во ист ден на пијаници Св.Трипун?Ај кажи ми ти?
Ден на вљубените е кај католиците, а не кај православните(освен ако си католик). А тоа што задушница и Св. Трифун се на ист ден, тоа е веќе вистинското прашање.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Ден на вљубените е кај католиците, а не кај православните(освен ако си католик). А тоа што задушница и Св. Трифун се на ист ден, тоа е веќе вистинското прашање.
А што менува тоа дека се?Што е контрадикторното?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

Ditto+Maker

Истакнат Член
8 декември 2014
351
254
373
Bookworld
А што менува тоа дека се?Што е контрадикторното?
Тоа ништо не менува, но сакав само да потенцирам дека Св. Валентин, Св. Трифун и задушница се на ист ден, но едниот празник е кај католиците, а другите два се кај православните.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
А и како може ден на вљубени да биде во ист ден на мртви, денес е задушница, и пак во ист ден на пијаници Св.Трипун?Ај кажи ми ти?
исто како нескафето 3 во 1, што е чудно.
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Среќа некој го измислил празникот Св. Валентин да им текне на дечковците/сопрузите да и подарат цвеќе, или приредат романтична вечера на својата девојка/жена. Секоја чест на исклучоците што не чекаат посебни пригоди и го прават тоа без посебна причина или датум.