Сакам да кажам/Сакам да прашам

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Ќе има донации само помалку од минатиот пат кога се донираше за Србија.
Па нормално дека помалку, што мислевме ние, дека ќе се крене цела држава заради Пелагонија. Со прст нема да мрднат, освен кога во прашење е Обреновац. Доказ е и форумов, во темата за поплавите во Србија се кренаа сите и дури се тепаа тие кои контраа, а сега ги нема никој од нив.
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Славен и успешен се сосема две различни работи! Не значи ако имаш милион фанови на фејсбук дека си успешен!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Па нормално дека помалку, што мислевме ние, дека ќе се крене цела држава заради Пелагонија. Со прст нема да мрднат, освен кога во прашење е Обреновац. Доказ е и форумов, во темата за поплавите во Србија се кренаа сите и дури се тепаа тие кои контраа, а сега ги нема никој од нив.

Ќе има донации и сега, само што овие поплави се шега во споредба со оние во Србија, Бугарија, Хрватска... ако ништо друго барем нема жртви (за разлика од некоја фабрика во Богданци каде настрадале неколку души денес во експлозија). Профитот тука јаде повеќе човечко месо отколку природните непогоди, кои колку природни толку се и вештачки, не е само дождот во прашање него и сета неспремност и некадарност на државата да се справи со 20цм снег и поплава на реки кои одвај се разликуваат од поток (facepalm) Среќа во несреќа што тука нема големи и пловни реки.
Ако приврне уште пак ништо чудно и Драгоро и Лајнарка да поплават...

Од една страна човечноста налага да се донира, од друга етатизмот во кој слепо веруваат сите вклучително и оние оштетените во случајов налага човек да си гледа работа бидејќи..... nemajte maka drzaata nekavi pomogne, ionaka zema polovina od zarabotenoto na zrtvite, neli imaat opstestven dogovor ili kako i dae teorijata...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and diva orhideja

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Ќе има донации и сега, само што овие поплави се шега во споредба со оние во Србија, Бугарија, Хрватска... ако ништо друго барем нема жртви (за разлика од некоја фабрика во Богданци каде настрадале неколку души денес во експлозија). Профитот тука јаде повеќе човечко месо отколку природните непогоди, кои колку природни толку се и вештачки, не е само дождот во прашање него и сета неспремност и некадарност на државата да се справи со 20цм снег и поплава на реки кои одвај се разликуваат од поток (facepalm) Среќа во несреќа што тука нема големи и пловни реки.
Ако приврне уште пак ништо чудно и Драгоро и Лајнарка да поплават...

Од една страна човечноста налага да се донира, од друга етатизмот во кој слепо веруваат сите вклучително и оние оштетените во случајов налага човек да си гледа работа бидејќи..... nemajte maka drzaata nekavi pomogne, ionaka zema polovina od zarabotenoto na zrtvite, neli imaat opstestven dogovor ili kako i dae teorijata...
Разбирам дека се неспособни да направат нешто за да нема поплави, ако имавме река како Дунав до сега пола исток ќе беше под вода. Мене ми е за тие кои за во Србија помагаа и трчаа, а сега никаде ги нема. Дека ќе се помогне верувам, ама колку што помогнаа за Србија не верувам. :)
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Па нормално дека помалку, што мислевме ние, дека ќе се крене цела држава заради Пелагонија. Со прст нема да мрднат, освен кога во прашење е Обреновац. Доказ е и форумов, во темата за поплавите во Србија се кренаа сите и дури се тепаа тие кои контраа, а сега ги нема никој од нив.
(facepalm)(facepalm)(facepalm) Читам ова,не знам дали да се смеам или да плачам за твојата состојба на загриженост. :frantic
Не се секирај ти за никој,ако сакаш помогни му на човек без разлика дали е Ром,Босанец,Србин,Македонец,Турчин или Грк... дели на човечност а не по националност.
Друга работа препрочитај го уште еднаш постот на Аутрајдер па да сфатиш дека споредбата на поплавите ти е безврска... тука нашиве не се кадардни да се справат со 20цм како што напомена членот... и престани да шириш омраза на национална основа,за срамота е.
Трета работа- засукај ракавите и патот под нога да помогнеш на луѓето а не овде да продаваш памет и тепаш време,тогаш ќе те прогласиме за патриот и хуман човек... а до тогаш ништо. (n) :)
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
(facepalm)(facepalm)(facepalm) Читам ова,не знам дали да се смеам или да плачам за твојата состојба на загриженост. :frantic
Не се секирај ти за никој,ако сакаш помогни му на човек без разлика дали е Ром,Босанец,Србин,Македонец,Турчин или Грк... дели на човечност а не по националност.
Друга работа препрочитај го уште еднаш постот на Аутрајдер па да сфатиш дека споредбата на поплавите ти е безврска... тука нашиве не се кадардни да се справат со 20цм како што напомена членот... и престани да шириш омраза на национална основа,за срамота е.
Трета работа- засукај ракавите и патот под нога да помогнеш на луѓето а не овде да продаваш памет и тепаш време,тогаш ќе те прогласиме за патриот и хуман човек... а до тогаш ништо. (n) :)
Знам јас дека се неспособни, затоа и не ги споредував поплавите. Помогнав јас уште на почетокот, без грижи. Зборот ми беше за тие кои скокавте тогаш а сега ве нема. Јас искрено се сомневам дека ќе отвореше тема ако со Македонец не почневме муабет во Сдк.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Во Куманово има повеќе србомани од македонци. И после зошто сме ги мразеле, ех.
Која е твојата дефиниција за србоман?
@JaMi мачките во Египетската митологија биле чувари на подземниот свет, затоа и толку ги чуваат и ги сметаат за свети во Египет. Ако убиеш мачка во Египет ќе те убијат, можеш и да провериш по нетов. Така да тоа дека тролам ти пропаѓа во вода. :)
Поздрав и до тебе.
Египет е муслиманска држава. Неисламските религии не се некој фактор во денешен Египет. Можеби во Египет во антиката да.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Зошто секогаш луѓето се измамени од државата и секогаш повторно веруваат во тој замислен концепт? Во случајов со поплавите, покрај срање инфраструктура ќе има и срање помош од страна на државата која луѓето...........си ја сакаат.
Повторно најмногу ќе помогнат луѓе кои сочуствуваат, доброволно.
И државата веројатно ќе наплати ДДВ онаму каде што може од тие доброволни прилози.
Што значи не само што малку ќе помогне и таа помош ќе биде наплатена солено туку и претставниците на државата ќе се офајдат, ќе падне некој тендер за обнова на некое мостче кое ќе чини милиони евра (20% реална цена, остатокот на оф-шор дестинации), а ДДВ-то е само сол на раната.

П.С. Ова важи општо за сите држави во помала или поголема мера, освен можеби две-три во светот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and existence

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Знам јас дека се неспособни, затоа и не ги споредував поплавите. Помогнав јас уште на почетокот, без грижи. Зборот ми беше за тие кои скокавте тогаш а сега ве нема. Јас искрено се сомневам дека ќе отвореше тема ако со Македонец не почневме муабет во Сдк.
За нас што не нема други треба да се грижат најмалку ти,ние сме фул со обврски а не ко тебе да безделничиме и навредуваме овде.Знаеш како викаат,кој нема свој живот се занимава со туѓите.А тема отварам јас кога можам и сакам а не ти кога ќе ми кажеш. [emoji4]
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
За нас што не нема други треба да се грижат најмалку ти,ние сме фул со обврски а не ко тебе да безделничиме и навредуваме овде.Знаеш како викаат,кој нема свој живот се занимава со туѓите.А тема отварам јас кога можам и сакам а не ти кога ќе ми кажеш. [emoji4]
Оф леле, ти како прво не знаеш дали јас безделничам, затоа не кажувај многу приказни. Второ, јас мислев дека ве нема да помогнете а не дека ве нема на форумов. Трето, не ти кажувам кога да отвориш тема туку ти кажувам дека се сомневав ќе отвореше.