Сакам да кажам/Сакам да прашам

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Дали има некој искуство,како да користам 3G интернет на таблет кој нема простор за SIM,
Таблет Lenovo A3500 направен root,3G USB ZTE ,апликација од Play store PPP widget 2,подесени сетинзи според оператор,се препознаваат ,но не ми дава конекција. :(
Се мачам на стари години.:eek:ladno
Треба да си ставиш надворешен модем т.е. USB модем, ги има по операторите и после само си доплаќаш за дата-трансфер.
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Треба да си ставиш надворешен модем т.е. USB модем, ги има по операторите и после само си доплаќаш за дата-трансфер.
За каков надворешен USB модем мислиш?
Имам 3G USB кој го поврзувам со таблетот,работата е преку него да користам интернет.
Инаку знам за модеми кој може да се користат преку 3G мрежа како рутери,но поентата е да користам тоа што имам на лагер,да не докупувам.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
За каков надворешен USB модем мислиш?
Имам 3G USB кој го поврзувам со таблетот,работата е преку него да користам интернет.
Инаку знам за модеми кој може да се користат преку 3G мрежа како рутери,но поентата е да користам тоа што имам на лагер,да не докупувам.
Тој де, само што за да го користиш тој модем со 3G интернет треба да му платиш на некој оператор да ти пушти интернет : )
(чисто информативно за да си знаеш, модем не може да биде рутер, ама се разбравме)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Pica pica

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Дали има некој искуство,како да користам 3G интернет на таблет кој нема простор за SIM,
Таблет Lenovo A3500 направен root,3G USB ZTE ,апликација од Play store PPP widget 2,подесени сетинзи според оператор,се препознаваат ,но не ми дава конекција. :(
Се мачам на стари години.:eek:ladno
Имаш hotspot на телефонот и можеш да го поврзеш со таблетот,без да користиш sim или data card.
Кога ќе ги поврзиш ќе имаш 3G или 4G(lte) поточно она што го имаш на телефонот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Pica pica

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Имаш hotspot на телефонот и можеш да го поврзеш со таблетот,без да користиш sim или data card.
Кога ќе ги поврзиш ќе имаш 3G или 4G(lte) поточно она што го имаш на телефонот.
Што правиме ако има ваков ? :sreken
nokia-c1.png
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Pica pica

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous