Сакам да кажам/Сакам да прашам

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Градинка или не?
Во голема дилема сум дали да го пуштам малото во градинка или е подобро дома со баба? :unsure
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
  • Ми се допаѓа
Реакции: BlackTulip and melpomena

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Градинка.
Многу полесно ќе го совлада школото подоцна.
Од тие причини и јас сакам да оди, да се социјализира, да научи да почитува авторитет, да научи да дели, да се осамосталува...ама од друга страна тука е елементот на многу често разболување за кој не знам баш дали сум спремна...
Не е лесно да се одлучи...
 

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Да прашам, има ли некоја опција на фејсбук да направиш да не ти стигат пораки на е-мајл? Ми се затна е-мајлот чоече, не сум видел една важна порака у пм :mad: Се мислам дека некој прашуваше околу ова во некоја тема, али не можам да најдам. Фала однапред.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Од тие причини и јас сакам да оди, да се социјализира, да научи да почитува авторитет, да научи да дели, да се осамосталува...ама од друга страна тука е елементот на многу често разболување за кој не знам баш дали сум спремна...
Не е лесно да се одлучи...
Факторот болест секако ќе мораш да го соочиш, дали во предшколска возраст или подоцна. Статистички подобро е порано за да не му оставиш на детето трауми од болници, пошто ако подоцна почне да фаќа болештини, со неговата свесност ќе развие и одбивност кон болниците.
На крај краева види не` нас како сме биле излгедани, (зборам ако си била во градинка). Не ни` фали богзнае што.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Y1K991 and MoonFairy

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Да прашам, има ли некоја опција на фејсбук да направиш да не ти стигат пораки на е-мајл? Ми се затна е-мајлот чоече, не сум видел една важна порака у пм :mad: Се мислам дека некој прашуваше околу ова во некоја тема, али не можам да најдам. Фала однапред.
  1. https://www.facebook.com/settings?tab=notifications&section=through_email&view
  2. Независна е-пошта :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Давор

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Замисли си човече кои реформи ги воведуват во образовен систем и никој да зуцне нешто против тоа! Дури се фура еј нашите деца ќе учат по Кембриџ моделат?! Искрено се сомневам дака во америка на деца од 3 оделение им дават да учат волумен,плоштина и незнам уште кои глупости беа по математика! Значи уште повеќе да се зголеми одбивноста кон овој предмет се прави и нормално децата да станат тотално неписмени нели? Плус по новата програма нашите 2-3 оделенци ќе учат струјно коло по Физика и ќе учат раствори по хемија. Најинтересниот дел е оценувањето каде што не е битно како си дошол до резултат битно е да ти е точен! Епа господа наздравје Кембриџ и идни неписмени генерации!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

Compact

Истакнат Член
22 август 2014
14
10
303
Глупоќата е болест од која не страда заболениот, туку сите околу него.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Замисли си човече кои реформи ги воведуват во образовен систем и никој да зуцне нешто против тоа! Дури се фура еј нашите деца ќе учат по Кембриџ моделат?! Искрено се сомневам дака во америка на деца од 3 оделение им дават да учат волумен,плоштина и незнам уште кои глупости беа по математика! Значи уште повеќе да се зголеми одбивноста кон овој предмет се прави и нормално децата да станат тотално неписмени нели? Плус по новата програма нашите 2-3 оделенци ќе учат струјно коло по Физика и ќе учат раствори по хемија. Најинтересниот дел е оценувањето каде што не е битно како си дошол до резултат битно е да ти е точен! Епа господа наздравје Кембриџ и идни неписмени генерации!
јас ко студирав на технички (Битола) професорката по математика не ја интересираше постапката, туку решението. Ако таа и асистентката ги прегледуваат 30 испити од Прилеп, 30 од Велес и стотина од Битола само за прва година. Да не зборуваме за другите семестри. Ќе речиш, платена е. Платени се да, ама ги боли половиот орган.
За разлика од мојата класна од средно по математика. Таа темелно ги разгледуваше и ни укажуваше на грешките. Ако задачата беше за 10 поени, а крајниот резултат грешен, постапката точна, добивавме 8. И на класен час ни укажуваше на грешките.
По новиве програми гледам дека учат англиски од прво одд, а сеуште не научиле македонски да пишуваат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Viktor k, malo and Saladin