Предлози за серии

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Magic City

Magic City.jpg

Дејствието се одвива во '50-тите години во Мајами, поконкретно во прекрасниот луксузен хотел The Miramar Hotel. Сопственикот на хотелот - Ike Evans е растргнат помеѓу мафијата, обидот за успешна работа на хотелот, комплицираниот однос во фамилијата и политичката состојба во Куба. Луксуз, пари, секс, алкохол, жени, цигари, алчност, настилство, убиства... Damn, обожавам серии поврзани со Америка во средината на 20-тиот век.

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ice_Man

Ice_Man

Староседелец
16 февруари 2012
440
236
1,053
прва сезона ја изгледав ,а никако да најдам време за втора ...
две сезони се или има повеке ,зашто мислам дека на две ја прекинаа
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
прва сезона ја изгледав ,а никако да најдам време за втора ...
две сезони се или има повеке ,зашто мислам дека на две ја прекинаа

Ако збориш за Magic City, да, само 2 сезони има.
 

Compact

Истакнат Член
22 август 2014
14
10
303
Моја препорака се House of Cards и Suits.
Мислам дека можете да одвоите 5 минути од вашето време да ги погледнете трејлерите и да одлучите дали ќе ги гледате или не.
Доколку одлучите да ги гледате, нема да зажалите. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Tantara

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Shameless

Shameless.jpg

Френк е самостоен родител на 6 деца чиј свет се врти околу алкохолот и парите. Неговата најстара ќерка Фиона е таа која работи и се грижи за своите браќа и сестри. Серија преполна со драма, моменти на хумор и турбулентни заплети кои некогаш ќе ве насмеат, некогаш ќе ве натажат. За серијава може да се отвори посебна тема, има премногу за раскажување. Една од најдобрите серии што одамна ги имам гледано!

Трејлер.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Конечно, нови серии.

Gotham

gotham.jpg

Дејствието се одвива во градот Готам, градот кој милион пати го спасува добро познатиот супер-херој Бетмен. Но, следиме приказна пред појавата на Бетмен, ги следиме почетоците на кариерата на детективот Џејмс Гордон. Во првата епизода беше прикажано убиството на родителите на малиот Брус Вејн, со што започнува истражувањето на убиецот, откривањето на односот меѓу полицијата и мафијата, заплети помеѓу многу ликови. Во пилот епизодата беа внесени неколку познати ликови: како што споменав, Брус Вејн, неговиот батлер Алфред, catwoman, Riddle и пингвинот. Како за почеток ми се допадна, очекувам доста од оваа серија. Останува да видиме if it will deliver.

Трејлер

Forever

forever.jpg

Станува збор за човек кој е стар 200 години и е бесмртен. Работи во Њујоршката мртовечница, опседнат е со смртта и трага по лекот за неговата клетва - бесмртноста. Иако пред да ја изгледам пилот епизодата серијата не ме привлекуваше премногу бидејќи мислев дека сценарието е веќе видено, сепак ми се допадна. Серијава има свој шарм.

Трејлер

Red Band Society

rbs.jpg

Поглед кон животите на група тинејџери кои живеат во болница. Пилот епизодата беше одлична! Првата епизода успеа на моменти да ме насмее, а на моменти да ме донесе до работ на солзи. Во само првата епизода прикажани се сите ликови со својата приказна, нивните главни карактеристики, потеклото, болеста од која боледуваат и меѓусебниот однос. Иако станува збор за тинејџери, ва советувам да почнете да ја гледате серијава!

Трејлер
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Tantara

Tantara

Староседелец
31 октомври 2013
456
694
1,103
Јас би го препорачала засега Elementary.
 
Последна промена од модератор:

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Kingdom

url.jpg

Серија за боксери. Алви е легендарен боксер кој има своја фитнес сала каде што тренира млади боксери, меѓу кои и неговите 2 сина. Нејт е фокусиран на тренирањето и неговата прва борба, а Џеј е опседнат со журки, дрога и жени. Ситуацијата станува покомплицирана кога ММА шампионот Рајан искача од затвор и доаѓа да му помогне на Алви, кој живее со неговата бивша свршеница. Мислам дека серијава повеќе би им се допаднала на мажите, зрачи со тестостерон. Језда има тука нешто што би им се допаднало и на девојките, сепак... боксерите не носат ништо на себе освен шорцеви. :D

Трејлер.

Да, Nick Jones е оној малиот од The Jonas Brothers. (wasntme)

Manhattan Love Story

url 2.jpg

The unfiltered internal monologues of a young man and a young woman are exposed as they begin a new relationship together. - IMDb кратка содржина. Тоа е тоа, типична романтична серија, добра за тепање време. Ми се допаѓа што дејствието е во Њујорк.

Трејлер.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
The Flash

Bv-5wsGIgAI2Eoh.png

Уште една серија со супер херој. Младиот научник Бери Алан се буди од кома отткако е погоден од гром и открива дека има моќ - екстремна брзина. Очекувам многу од оваа серија, особено отткако I got hooked на вакви приказни со супер херои гледајќи ја Arrow. Бидејќи се од истата телевизија и имаат конекција (уште во првата епизода на TF се појавува Arrow), мислам дека ќе биде подеднакво интересна.

Трејлер. (пази, трејлерот има речиси 20 милиони прегледи)

Stalker

MV5BMTQ4OTk3NDI2M15BMl5BanBnXkFtZTgwODcyNzE4MjE@._V1_SX214_AL_.jpg

Самото име на серијата кажува за што станува збор. Бет и Џек истражуваат случаеви со прогонители. Not bad, добра трилер драма. Повеќе ми се допаѓаат вакви серии со криминал оттколку CSI и слични на неа.

Трејлер.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ghtalpo

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Constantine

constantine tv show poster.jpg

Серија направена според стрипот за Џон Константин, млад магионичар кој ја задоволува својата потреба за адреналин помагајќи им на луѓето во натприродни ситуации. Рај, пекол, гревови, добри дела, ангел, злобни натприродни ликови... серијава потсеќа на Supernatural и мислам дека ќе им се допадне на фановите на токму таа серија. Општо ми се допаѓа ликот Константин, но во серијава нешто ми фали. Дали премногу ме потсеќа на Супернатурал, па поради тоа ми губи шарм, не знам. Како и да е, вреди да се погледне.

Трејлер.