ФИНКИ vs. ФЕИТ

Foxboro

Староседелец
16 јуни 2012
716
1,479
693
Pripyat, Ukraine
Ме интересира за мислењето на членовите од форумот за избор помеѓу овие две опции. ФИНКИ со Компјутерски науки и инженерство и ФЕИТ со
КОМПЈУТЕРСКО ХАРДВЕРСКО ИНЖЕНЕРСТВО И ЕЛЕКТРОНИКА. Значи само искрени мислења.




Еве линк за смеровите http://finki.ukim.mk/mk/studies/KNI-new
http://www.feit.ukim.edu.mk/fakulte...jutersko-hardversko-inzenerstvo-i-elektronika
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Дефинитивно ФЕИТ. Бобо е на ФЕИТ, јас сум на ФИНКИ .. и на ФЕИТ каде каде е посредена програмата и предавањата. На ФИНКИ ем несредено .. ем каша попара .. ем ќе се шеташ низ просториите де на пмф де на тмф де на ФЕИТ .. Ужас е, искрено.

ФЕИТ :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Pisoi and Foxboro

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ако сакаш да станиш програмер и да се расправаш само со кодови иди на финки. Ако сакаш да станеш компјутерски инженер ондак феит. Кај и да одиш едно е сигурно, ќе си имаш работа со искомплексирани асистенти (не сите) кои до пред две години беа студенти и професори кои што задња брига им е дали ти ќе научиш нешто од нив.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Foxboro

Foxboro

Староседелец
16 јуни 2012
716
1,479
693
Pripyat, Ukraine
фала за искреноста но исто така ме интересира и што можеш да работиш со овој смер на феит малце и тоа некој да пообјасни???
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не е дека кај нас баш и има некој избор со информатички смерови. Можеш да работиш со датабази во фирми, можеш да работиш како програмер, да одржаваш сајтови и сл. Можеш и по дома да си работиш некои андроид/иос/windows phone апликации.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Foxboro

Foxboro

Староседелец
16 јуни 2012
716
1,479
693
Pripyat, Ukraine
а дали знае некој одприлика колку луѓе се заинтересира за смерот од ФЕИТ, прашувам за да видам со колку души би конкурирал....
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Зависи од генерација до генерација. Мојата генерација бевме (претходно имаше смер ИКИ) околу 200 луѓе, после мене беа околу 70. Лани нешто спомнаа дека биле 200 луѓе запишани на феит, а колку биле на КХИЕ не знам. Ако сакаш државна квота гледај некаде 90 поени најмалку.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Foxboro

anonymous

Истакнат Член
1 јуни 2012
11
11
303
30
На КХИЕ прилично малку се запишуваат, во мојата генерација (2012) максимум околу 20 се запишаа. И да не заборавам сите што се запишавме бевме примени во државна квота. За генерацијата после мојата не знам.
 

ryan1

Нов член
3 август 2014
10
1
3
34
Има некој што студира на феит-кти да каже нешто повеќе за смерот?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Има некој што студира на феит-кти да каже нешто повеќе за смерот?
Порано овој смер (со мали измени) се викаше ИКИ. Се учи воглавно компјутерско инженерство: програмирање, структури на податоци, мрежи, компјутерски архитектури, микроелектроника, датабази, имаш изборни за веб програмирања и сл. Ах да, сега математиката е многу олеснета за разлика од претходно кога беше ИКИ ама сеуште тие професорки највеќе гњават од сите.