Екстерни тестови

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
А веќе за колку тежок факултет ги спремаат... Абе ќе се испокршат еј... :) 30 поени од колоквиум 30 од присутност и положен испитот... :)
Сакаат да го напраат образованиево сѐ само образование не :)
Кај можеш ти дете да оцениш на еден тест од 40 минути за нешто што правел цела година? Па прво психички ги убиваат со тензијата што ја создаваат.
А тешко тие што ќе им се падне некој странски јазик за полагање на екстерно...тој што ги составува прашањата на факс имал 10тка за гугл транслејт.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: alba, melpomena and Lady*

Pisoi

Староседелец
6 јуни 2014
22
8
1,003
29
Охрид
А веќе за колку тежок факултет ги спремаат... Абе ќе се испокршат еј... :) 30 поени од колоквиум 30 од присутност и положен испитот... :)
Сакаат да го напраат образованиево сѐ само образование не :)
Кај можеш ти дете да оцениш на еден тест од 40 минути за нешто што правел цела година? Па прво психички ги убиваат со тензијата што ја создаваат.
А тешко тие што ќе им се падне некој странски јазик за полагање на екстерно...тој што ги составува прашањата на факс имал 10тка за гугл транслејт.
Па добро не е на сите факултети и баш така лесно,нема врска темата е екстерно оценување и сакав да кажам дека ми нема логика и дека е една од наглупавите работи што ги вовеле во образованието :)
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Ушеднаш да си кажам - поглупа работа од ова, до сега немало.
Секоја година во исто време, упм и екстерни и сите ваши глупости. Оти бе нема ликовно, физичко или музичко?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Да сме некоја поразбрана држава, само со воведување на екстерното тестирање рејтингот стрмоглаво ќе паднеше и ќе беше ставено во прашање егзистирањето на одредениве министри.
Направија да се тестираат во основно и средно, се обидоа и во факултетите, се случи тоа што се случи. Сеа наместо помладиве да гледаат малку повеќе и учат од студентаријава, седат со скрстени раце.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lady_blue

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Pt.2
Во мое време, од 1ви Јуни веќе почнуваше увелико растеретувањето, тестови скоро и да немаше, се ставаа последните оценки за кои мање више си бил дотогаш веќе информиран, така да веќе овие почетни денови на месецов ги користевме максимално да се издуваме надвор, да го истресеме сето она што се наталожувало од зимскиот распуст навака.
Деновиве поминав кај 17-18 часот низ игралиштата во Карпош, мајките ги довикуваа своите дечиња да седнат да учат. Децата беа буквално срозани на земја, немаше ни грам радост од оноа што ние го доживувавме. И не е до генерациите, таблетите и таквимити кретенски генерализации. Овие деца плачеа и молеа да останат надвор.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lady_blue

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Pt.2
Во мое време, од 1ви Јуни веќе почнуваше увелико растеретувањето, тестови скоро и да немаше, се ставаа последните оценки за кои мање више си бил дотогаш веќе информиран, така да веќе овие почетни денови на месецов ги користевме максимално да се издуваме надвор, да го истресеме сето она што се наталожувало од зимскиот распуст навака.
Деновиве поминав кај 17-18 часот низ игралиштата во Карпош, мајките ги довикуваа своите дечиња да седнат да учат. Децата беа буквално срозани на земја, немаше ни грам радост од оноа што ние го доживувавме. И не е до генерациите, таблетите и таквимити кретенски генерализации. Овие деца плачеа и молеа да останат надвор.
Овој период е врв на нервозите. А и цела година не е ништо поарна. Секој втор ден му се повраќа и го боли стомак и глава оти треба да оди на школо.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Овој период е врв на нервозите. А и цела година не е ништо поарна. Секој втор ден му се повраќа и го боли стомак и глава оти треба да оди на школо.
Верувам дека многу деца имаат настрадано со овие ретардирани тестирања. А крајното решение не е ни за милиметар подобрено, чак што више сигурен сум дека и одличните ученици што се поради тој глуп притисок или препишуваат или учат скроз напамет. Значи буквално ништо не е постигнато.
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Верувам дека многу деца имаат настрадано со овие ретардирани тестирања. А крајното решение не е ни за милиметар подобрено, чак што више сигурен сум дека и одличните ученици што се поради тој глуп притисок или препишуваат или учат скроз напамет. Значи буквално ништо не е постигнато.
Да ти кажам искрено до лани ги учеа баш напамет одговорите, пошо три дена пред полагање се знае предметот. И тие три дена турбо бубање. Годинава ми дојде ептен преку глава и им реков ич да не се секираат. Шо знаат знаат, шо не знаат нека кликаат од памет. Посекако се неколку одговори за одбирање, негде ќе згреши, негде ќе се погоди. И ај упм. Даскалите од шо се потресени да не ги скинат на платата пишуваат „сигурни“ оценки, односно поарно 4, наместо 5, или најарно 3 оти горе-долу некако е просечна, наместо да се трудат да го извлечат максимумот од секое дете и да ги поттикнат, да им помогнат. Зошто бе да му реметиш просек и да му намалуваш шанси да се запише после кај шо сака, а од друга страна велиш дека средно одбразование е задолжително?? Апа да не прајме муабет шо од прво до четврто нема оценки демек за да се развие нивно сопствено мислење и логика. И ај после снајди се. Прво демек те учат да се трудиш да мислиш со своја глава (додуша и тоа зависи од даскалот, не се многу такви), а после те тераат да заборавиш сето тоа и да учиш ко папагал. Глупости миљон.